Skocz do zawartości
  • 0

Power bank zamiast baterii Canon LP-E6N


lukas1

Pytanie

Witam,

Posiadam taki power bank kupiony w Euro RTV Wg-05, używam do Canona 80d. Czasami po włączeniu aparatu u góry na wyswietlaczu pojawia się tylko symbol pustej baterii i nic więcej - aparat nie działa. Po włączeniu/wyłączeniu zazwyczaj kilkukrotnym jest ok. Czy to może być coś ze stykami tej baterii/adaptera? Na normalnym akumulatorze jest wszystko dobrze. 025999C6-8EEA-410B-B336-DEA081EB6912.thumb.jpeg.250222e9d69fcb0c80165b59e575e44d.jpegCzy ktoś miał podobnie z tym sprzętem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Na wyjściu powerbanka przy gnieździe od dummy battery jest napisane napięcie 8,4V czyli takie jakie daje oryginalna bateria, natomiast na tabliczce znamionowej powerbanka od spodu jest 7,4V. Może w tym jest problem, że powerbank daje za niskie napięcie. Zaraz to sprawdzę miernikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po prostu do dupy chyba jest zrobiony adapter, i pewnie nie ma sygnałów  na tych pinach D i C  i aparat głupieje bo nie wie co ma tam włożone.

/edit

Najprawdopodobniej nie jest to adapter z chipem oszukującym dlatego pokazuje pustą baterie, tak samo zachowuja sie podróbki baterii jak nie sa fully decoded. Poszukaj na aliexpress taki adapter tylko żeby miał w opisie fully decoded.

Edytowane przez Szychor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

przy napięciu 7,4V aparat sygnalizuje słabą baterię. Jeśli na kablach dojdzie dodatkowy spadek napięcia przy większym poborze prądu podczas rozruchu to mogą wystąpić takie właśnie objawy. Lepiej zasilać aparat napięciem wyższym np. 8,4V, a nawet jeszcze nieco wyższym i wtedy powinno być OK. Z tego co sam sprawdziłem na kilku różnych lustrzankach Canona to spokojnie pracują przy zasilaniu napięciem 9V  ale nie wiem czy wszystkie modele tak mają

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W celi aku. w aparacie są tylko 2 styki. Na samym akumulatorze są 4 + - c i T. Te c i T są również w ładowarce obok + -. Mierzyłem napiecia : akumulator 80% naładowania 8,2 V. Na adapterze zasilanie z power banku 7,6V. Wyglada na to że styki C D na adapterze sa bezużyteczne bo nie ma styków w body. Na oryginalnym aku. jest napis 7,4V. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 5.02.2024 o 17:40, lukas1 napisał(a):

W celi aku. w aparacie są tylko 2 styki. Na samym akumulatorze są 4 + - c i T. Te c i T są również w ładowarce obok + -. Mierzyłem napiecia : akumulator 80% naładowania 8,2 V. Na adapterze zasilanie z power banku 7,6V. Wyglada na to że styki C D na adapterze sa bezużyteczne bo nie ma styków w body. Na oryginalnym aku. jest napis 7,4V. 

 

@ZbyT dobrze prawi, to problem niskiego napięcia. To, że pisze na obudowie wcale nie znaczy, że takie napięcie jest na wyjściu cały czas! Mierzyłeś napięcie na stykach pewnie bez obciążenia, a to błąd! Aparat potrafi w impulsach trochę prądu zeżreć i przy ciut większym impulsowym obciążeniu power banku (np. pracujące silniki-siłowniki w obiektywach, włączające się podświetlenie LCD) chwilowy spadek napięcie jest pewnie za duży (jak wspominał @ZbyT) i aparat się rozkracza.  Dlatego wyjęcie sztucznej baterii i ponowne włożenie sytuację chwilowo uzdrawia! Należy zmierzyć napięcie, ale pod stałym obciążeniem chociażby kilkuset mA. Jako stałe obciążenie w czasie pomiaru napięcia można zastosować np. żarówkę rowerową 5W lub rezystor 5W/8R2 do 10R, żeby zasymulować ok. połowy deklarowanego przez producenta obciążenia power banku (ok 1A) na wyjściu 7,4V-2A, mierząc napięcie na obciążeniu, podłączonym do styków sztucznej baterii (poza aparatem, rzecz jasna). Wiem, że jest z tym trochę zabawy (trzeba zestawić obwód pomiarowy), ale to mus, bo dopiero wtedy wyniki pomiaru napięcia będą miarodajne i pokażą co się naprawdę dzieje z układem zasilania.

 

Kto jeszcze nie widział zapraszam do mojego wątku: TUTAJ, gdzie opisałem ze szczegółami jak zrobić zasilanie zewnętrzne do aparatu (i nie tylko) z wykorzystaniem 2x aku. Li-Ion 18650 o większej (3-krotnie) pojemności niż aku. stosowane w moim aparacie. Akumulatory zamknięte w obudowie uniwersalnej, mocowanej w sankach lampy błyskowej. Dla mnie rozwiązanie poręczne i wygodniejsze niż pętający się na kablu power bank. Przykładowe fotki na których zobaczycie (miedzy innymi) zewnętrzne zasilanie mojego "pomysła" w akcji: 1, 2, 3.

 

Pozdrawiam,

Jurek.

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.