Skocz do zawartości

Light, Flat i Lp


mago83

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiedziałem gdzie to wrzucić, więc leci jako szybki post.

 

Mam zagwostkę dotyczącą skalibrowanego materiału biasem i flatem. Klatki wyrównane.

(zestaw flatów któreś kolejne)

Czy to może być wina zewnętrznego źródła światła, latarni ulicznych, ogrodowych lamp czy też światło odbite od korony drzew, iglaków 5 metrowych itp?

Raczej znam odpowiedź, ale chciałbym poznać Wasze opinie oparte na podstawie tego pliku wideo.

Tu materiał zbierany RGB, filtr B, tuż nad krawędzią otwartego dachu, okolica Oriona. Na reszcie filtrów, G i R jest podobnie. Na SHO jeszcze nie sprawdzałem tego, ale do tej pory nie rzuciła mi się w oko taka dyskoteka.

W okolicach zenitu tego problemu nie ma, lub występuje mniej problematycznie.

Niestety,  do okoła działki, miejsca gdzie jest postawiona budka są ulice, no i nieszczęsne te latarnie, o podświetlanych ogródkach nie wspomnę.

 

Przepraszam za jakość materiału, ale sedno sprawy jest widoczne.

 

Czystego nieba 😊

Marek

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie to wygląda na standardowe zaświetlenie LP - tzn. mam dokładnie to samo na swoich klatkach. Gradienty od lamp, w zależności od miejsca nieba, gdzie fotografuję; u mnie akurat na południu najgorzej, na zachodzie trochę lepiej. 
Sprawdź SHO - efekt powinien być kilkukrotnie mniejszy (zerowy?) niż na LRGB. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie masz Ty w budce jakieś kamerki od security z promiennikiem IR? Jak robiłeś darki to kamerka była aktywna?  Może gdzieś w poblizu ktoś pali IRdem ze swojego security? 

 

Pytam bo ostatnio ktoś miał podobny problem i nawet darki były zaświetlone przez palnik IR. To potrafi nawet przejść przez plasticzany dekiel na teleskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy gradient przeskakuje na drugą stronę, to jest flip? Mi to wygląda na jakieś poblliskie światło np wspomniana kamera ir, albo coś co świeci po wyciągu, bo zwykłe lp powinno być z tej samej strony względem obiektu bez względu na flipa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

A nie masz Ty w budce jakieś kamerki od security z promiennikiem IR? Jak robiłeś darki to kamerka była aktywna?  Może gdzieś w poblizu ktoś pali IRdem ze swojego security? 

 

Pytam bo ostatnio ktoś miał podobny problem i nawet darki były zaświetlone przez palnik IR. To potrafi nawet przejść przez plasticzany dekiel na teleskopie. 

Nieee, nie ma takiej kamerki. Znaczy dużo wcześniej była od strony PN ale zdemontowana. Jedyny podgląd mam na niebo i teleskop z Asi 120 mini.

Ale faktycznie, to może być jakiś trop, rozejrzę się jeszcze w najbliższym sąsiedztwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał(a):

Gdy gradient przeskakuje na drugą stronę, to jest flip? Mi to wygląda na jakieś poblliskie światło np wspomniana kamera ir, albo coś co świeci po wyciągu, bo zwykłe lp powinno być z tej samej strony względem obiektu bez względu na flipa. 

Tak, to jest po flipie.

Miałem teorię że drzewa po lewej są oświetlane od przejeżdżających samochodów ulicami i to może równie dobrze wpływać na efekty powyżej.

image.png.c43ab89263c3415332378e8359d1d4cb.png

 

Tu akurat nie widać na zrzucie ekranowym, ale któregoś razu sekwencję poklatkową zrobiłem z podgllądu, i faktycznie światła tańczyły po tych drzewach/krzewach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeszcze mam pytanie do tutejszych majstersztyków.

 

Czy robiąc zdjęcia z filtrem np. Antlia RGB Ultra z kolorową kamerką będę miał dużo, dużo lepszą filtrację LP niż z filtrami RGB i mono kamerą? 

Mam niebo klay 6, czasem porywy do 7/8 jak trenują obok mnie na boiskach/stadionie.

Z SHO nie ma takiego problemu, ale te RGB to mnie niszczy już od środka i myślę czasami już o rezygnacji z tej całej zabawy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie RGB, są tu duże różnice między producentami/modelami, zwłaszcza w przypadku filtra R. Niektóre R łapią sporo pomarańczowego światła sodowego, a inne nie. Napisz jakie masz konkretnie filtry.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Zależy jakie RGB, są tu duże różnice między producentami/modelami, zwłaszcza w przypadku filtra R. Niektóre R łapią sporo pomarańczowego światła sodowego, a inne nie. Napisz jakie masz konkretnie filtry.

Astronomiki Deep Sky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astronomik ma dość szerokie pasmo filtra R, więc rzeczywiście będzie łapał dużo LP. Antlia Triband RGB będzie lepiej wycinał LP.

A może byłbyś zainteresowany zestawem Astrodonów LRGB E-series? Absolutnie najlepsze na rynku i świetnie wycinają LP. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

... Antlia Triband RGB będzie lepiej wycinał LP.

A może byłbyś zainteresowany zestawem Astrodonów LRGB E-series? Absolutnie najlepsze na rynku i świetnie wycinają LP. 

Ok, dzięki.

Co do filtrów, nie jestem zainteresowany :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.