Skocz do zawartości

Gdzie pytać o kratery?


Rekomendowane odpowiedzi

Lubię sobie czasem przeglądać mapy polski na Geoportalu w różnych warstwach; najczęściej sprawdzam okolice w których byłem lub gdzie planuję pojechać, szukając na przykład śladów archeologicznych lub struktur geologicznych, albo ot tak sprawdzając jakąś kwestię z ciekawości (gdzie jest największa depresja, gdzie jest najwyżej położona wydma itp.). No i czasem natykam się na intrygujące struktury, które nie jest łatwo wyjaśnić. Jedna z nich, spory pierścień o regularnych granicach, w województwie podlaskim, wygląda na tyle sugestywnie, że potencjalnie mogłaby być zerodowaną pozostałością po kraterze, bo za bardzo nie widzę innych możliwości - nie wygląda na pozostałość po pingo, w okolicy nie ma podobnego kształtu oczek po wytopiskach, i nie sądzę aby był to obiekt archeologiczny. Może jakaś forma zagłębienia wyżłobionego przez wody wytopiskowe pod lądolodem. Chciałbym zainteresować tym jakiegoś profesjonalistę, żeby wiedza o tym nie zniknęła, ale nie wiem do którego geologa można uderzać z takimi sprawami, które mogą się przecież okazać czymś prozaicznym, co tylko nie przyszło mi do głowy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam tylko jednego geologa, który zajmuje się kraterami uderzeniowymi. To dr Anna Łosiak

miesiąc temu na spotkaniu PTMA we Wrocławiu opowiadała o swoich najnowszych badaniach krateru w USA

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zaciekawiony napisał(a):

Lubię sobie czasem przeglądać mapy polski na Geoportalu w różnych warstwach; najczęściej sprawdzam okolice w których byłem lub gdzie planuję pojechać, szukając na przykład śladów archeologicznych lub struktur geologicznych, albo ot tak sprawdzając jakąś kwestię z ciekawości (gdzie jest największa depresja, gdzie jest najwyżej położona wydma itp.). No i czasem natykam się na intrygujące struktury, które nie jest łatwo wyjaśnić. Jedna z nich, spory pierścień o regularnych granicach, w województwie podlaskim, wygląda na tyle sugestywnie, że potencjalnie mogłaby być zerodowaną pozostałością po kraterze, bo za bardzo nie widzę innych możliwości - nie wygląda na pozostałość po pingo, w okolicy nie ma podobnego kształtu oczek po wytopiskach, i nie sądzę aby był to obiekt archeologiczny. Może jakaś forma zagłębienia wyżłobionego przez wody wytopiskowe pod lądolodem. Chciałbym zainteresować tym jakiegoś profesjonalistę, żeby wiedza o tym nie zniknęła, ale nie wiem do którego geologa można uderzać z takimi sprawami, które mogą się przecież okazać czymś prozaicznym, co tylko nie przyszło mi do głowy. 

Nazywa się to " Struktura Podlesie "  i jest to  prawdopodobnie   uderzenie  meteorytu ale zadnia są podzielone co do pochodzenie tej struktury.  Na ten temat jest wiele  opracowań  geologicznych  w tej sprawie .:yes:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do struktury wygląda to tak .Bylem tam  na  miejscu widziałem wszystko wygląda normalnie pola łąki itp. Ale można dostrzec że całość leży w kotlinie .W pdf. jest opracowanie na temat  Struktury Podlesie z Przeglądu Geologicznego.Ocena  ,wielkość  skały która spadła  50-60m ,  masa 250 000t  , rodzaj meteorytu  -  kamienny .:smokin:

240px-Podlesie_(topo-10000_GeoPortal).jpg

800px-Podlesie_(topo-50000_GeoPortal).jpg

pg_2004_03_05a.pdf

Edytowane przez fornax
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za brak szybszej odpowiedzi. Struktura Podlesie jest mi znana ale znajduje się w województwie lubelskim. Struktura terenowa którą znalazłem jest w podlaskim, na obrzeżach puszczy białowieskiej. Jest to dość subtelny okrąg o średnicy 800 metrów, którego brzeg wystaje nad terenem do metra, ale jest rozpłaszczony do szerokości 20-40 metrów i ma łagodne stoki, więc w terenie może być trudno zauważyć, że na łące jest jakaś regularna wypukłość. Widać dość dobrze 3/4 okręgu. Wał jest przerwany lub zasypany w najniższym miejscu, wnętrze ma taką samą wysokość co teren wokół. Zapewne zostało wypełnione osadami i torfem.  Gdyby nie to że przesuwałem się z jednego miejsca do drugiego mając ustawiony model hipsometryczny i odpowiednie zbliżenie, to bym tego nie znalazł. Z satelity tego nie za bardzo widać - trawa jest jaśniejsza na najwyższych fragmentach, ale trzeba wiedzieć czego szukać żeby to znaleźć. 

 

Teren ten nie był objęty lądolodem podczas ostatniego zlodowacenia a wcześniej. Struktura powstała więc zapewne podczas poprzedniego interglacjału a potem została wypełniona i zasypana osadami i widać tylko wierzchołek wału. Wysokość wału wydaje się mieć związek z rzeźbą terenu w głębszych warstwach. Kształt nie pasuje do wydm piaskowych. Na grodzisko za duże, na pingo za duże... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić foto zmierzyć współrzędne geograficzne ,sprawdzić czy pole magnetyczne nie ulega zmianie w tym, miejscu i drążyć temat w terenie  i pochwalić się tutaj na forum. Co do Struktury Podlesie to może nie każdy wie ,że taka nawet istnieje.I wiele innych struktur także ale nie ma opracowań na ten temat . Jak Kolega coś wie na ten temat warto się tutaj podzielić informacji na forum .:hiya:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.