Skocz do zawartości
  • 0

Pierwszy sprzęt SVBONY 503 102mm


Kaja.astro

Pytanie

Cześć! 
zamierzam rozpocząć swoją przygodę z astronomią. Na początku chciałabym skupić się tylko na obserwacjach, ale z perspektywą na robienie zdjęć, dlatego chciałam znaleźć sprzęt, który będzie nadawał się i do tego i do tego. Sprzęt: 

- Teleskop SV bony 503 102 mm

- Montaż HEQ5 PRO 

mieszkam w Warszawie, ale często jestem w miejscach gdzie jest mało światła. Bardzo proszę o opinie i porady. 
 

Edytowane przez Kaja.astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
8 minut temu, Kaja.astro napisał(a):

Cześć! 
zamierzam rozpocząć swoją przygodę z astrologią. (...)

Cześć. Będę miał zatem prośbę - jesteś w stanie przewidzieć, kiedy będzie u mnie sensowna pod kątem astro pogoda? :)

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, lukost napisał(a):

Cześć. Będę miał zatem prośbę - jesteś w stanie przewidzieć, kiedy będzie u mnie sensowna pod kątem astro pogoda? :)

Hah, dobra uwaga! Gdyby nie Twój komentarz, nie zorientowałabym się, że napisałam astrologia, zamiast astronomia. Już poprawione! Masz jakąś opinię na temat mojego pytania i sprzętu ? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, Kaja.astro napisał(a):

- Teleskop SV bony 503 102 mm

- Montaż HEQ5 PRO 

 

- Miałem SVB 80ED, czyli mniejszego brata wspomnianego przez Ciebie 102ED. Sprzęt na początek bardzo fajny, oferujący świetny stosunek jakości do ceny. Oczywiście zależy w jakiej cenie kupisz. Bywają dobre promocje. Do zastosowań w astrofotografii będziesz potrzebowała jeszcze dedykowany flattener - zdecydowanie odradzam zakup uniwersalnych flattenerów, gdyż współpracują gorzej.

- HEQ5 - świetny wybór. Chyba najtańszy montaż, który może być używany do poważnego astrofoto. Mam i nie planuję się go pozbywać, bo chodzi znakomicie (wersja opaskowana i po przeglądzie/regulacji w SerwisAstro.pl).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
18 minut temu, lukost napisał(a):

A jaką masz/planujesz kamerkę czy też lustrzankę? 

Swoja drogą sprzęt z ogniskową ponad 700 mm to chyba nie jest dobry pomysł na początek astrofoto, choć do wizuala będzie pewnie spoko.

Z jakiego względu nie jest to dobry pomysł ? Dopiero się uczę i każda uwaga będzie cenna. 
Narazie jeszcze nie mam sprzętu do foto, myślałam nad Nikon D7500 + William Optics RedCat 51 II APO 250 mm f/4,9 v2 / wersja 2023

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, dobrychemik napisał(a):

 

- Miałem SVB 80ED, czyli mniejszego brata wspomnianego przez Ciebie 102ED. Sprzęt na początek bardzo fajny, oferujący świetny stosunek jakości do ceny. Oczywiście zależy w jakiej cenie kupisz. Bywają dobre promocje. Do zastosowań w astrofotografii będziesz potrzebowała jeszcze dedykowany flattener - zdecydowanie odradzam zakup uniwersalnych flattenerów, gdyż współpracują gorzej.

- HEQ5 - świetny wybór. Chyba najtańszy montaż, który może być używany do poważnego astrofoto. Mam i nie planuję się go pozbywać, bo chodzi znakomicie (wersja opaskowana i po przeglądzie/regulacji w SerwisAstro.pl).

Wow, dzięki za Twój komentarz ! :) 

czy ten flattener byłby ok do mojego sprzętu? https://teleskopy.pl/Reduktor-Svbony-0,8x-SV193-2--i-flattener-do-SV503-refraktora-ED-70-mm-(SKU--W9152A)-teleskopy-8172.html

Edytowane przez Kaja.astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Kaja.astro napisał(a):

Wow, dzięki za Twój komentarz ! :) 

czy ten flattener byłby ok do mojego sprzętu? https://teleskopy.pl/Reduktor-Svbony-0,8x-SV193-2--i-flattener-do-SV503-refraktora-ED-70-mm-(SKU--W9152A)-teleskopy-8172.html

 

Nie, ED70 ma flattener o innej konstrukcji. Do ED102 optycznie jest taki sam jak do ED80, tyle że ma inną dodatkową złączkę dającą odpowiedni dystans. Zatem szukaj wersji dokładnie do ED102, nie innej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 godzin temu, Kaja.astro napisał(a):

Hah, dobra uwaga! Gdyby nie Twój komentarz, nie zorientowałabym się, że napisałam astrologia, zamiast astronomia. Już poprawione! Masz jakąś opinię na temat mojego pytania i sprzętu ? :) 

Obie opcje (w szczególności montaż) to bardzo dobry wybór.

Do wizuala to tego 4 dobre okulary, ze dwa filtry i cała naprzód!

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 godzin temu, Kaja.astro napisał(a):

Z jakiego względu nie jest to dobry pomysł ? Dopiero się uczę i każda uwaga będzie cenna. 
Narazie jeszcze nie mam sprzętu do foto, myślałam nad Nikon D7500 + William Optics RedCat 51 II APO 250 mm f/4,9 v2 / wersja 2023

Kotek do foto będzie fajnym rozwiązaniem. Lekki, mały, łatwy do ogarnięcia - plug&play. ;) No ale nim nie pooglądasz, bo apertura  maleńka.

Z kolei ten Edek 102 mm to już kawałek tuby jest i jak wspomnieli koledzy bez flatenera się nie obędzie, do tego dobieranie odległości od matrycy czyli zlączkologia itd. Trochę kombinacji będzie zanim zrobisz sensowną fotkę, a nawet więcej niż trochę. ;)

W sumie brałbym kota do foto, a do wizuala na tym HEQ5 powiesiłbym newtona 150/750. Tanie to, a potrafi pokazać pazur pod ciemnym niebem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.