Skocz do zawartości

Problem ze śledzeniem w montażu


Miłosz_1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam montaż Star discovery az wifi go to

I mam problem ze śledzeniem, w programie syn scan prędkość ustawiona na gwiazdową, ekspozycją na 5 sek i gwiazdy rozmazane. Wie ktoś co robię źle? 

Nie wykluczam że mój montaż ma udźwig 5kg a sama tuba 130pds waży 4.5 + aparat 500g co daje 5kg.

Proszę o pomoc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, Wiesiek1952 said:

Oba wyglądają tak jakby montaż w ogóle się nie kręcił - stoi w miejscu jak przymurowany.

 

Lewe to 10 sek a prawe 2 sek. 

 

 

Screenshot 2024-03-30 211746.png

Zwiększyłem zauważalnie prędkość śledzenia i rusza sie tylko os AZ a os dec stoi w miejscu.

 

Edytowane przez Miłosz_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Miłosz_1 napisał(a):

Zwiększyłem zauważalnie prędkość śledzenia i rusza sie tylko os AZ a os dec stoi w miejscu.

 

Ma się ruszać tylko RA. Deklinacja się nie zmienia i w tej osi jedyny ruch to korekty z guidingu. 

 

Masz "coś nie tak" w samej mechanice montażu albo bardzo złe ustawienie na polarną. Przy poprawnym ustawieniu na polarną, przy nieruchomej deklinacji i przy poprawnej prędkości ruchu w RA kilkunastosekundowe klatki nie powinny być żadnym problemem a na pewno nie powinno być kresek zamiast gwiazd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Ma się ruszać tylko RA. Deklinacja się nie zmienia i w tej osi jedyny ruch to korekty z guidingu. 

To montaż azymutalny więc obie osie muszą pracować. 
Trzeba zacząć od początku tj. dobrego ustawienia daty, godziny i lokalizacji. 
Na pewno też musi być alignacja by montaż wiedział w co celuje. Bez tego nie wiadomo którą osią jak ma ruszać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Wiesiek1952 said:

Ma się ruszać tylko RA. Deklinacja się nie zmienia i w tej osi jedyny ruch to korekty z guidingu. 

 

Masz "coś nie tak" w samej mechanice montażu albo bardzo złe ustawienie na polarną. Przy poprawnym ustawieniu na polarną, przy nieruchomej deklinacji i przy poprawnej prędkości ruchu w RA kilkunastosekundowe klatki nie powinny być żadnym problemem a na pewno nie powinno być kresek zamiast gwiazd.

 

Ja posiadam montaz azymutalny, z tego co wiem nie powinienem ustawiac montazu na gwiadze polarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

Chciałbym się podłączyć do tematu z pytaniem;

Czy montaż Heq5 pro, po ustawieniu polarnej "na oko" i alignacji na 2 gwiazdy może rozmazywać jak na załączonym obrazku?

Jeśli tak to czy guiding pomoże?

 

Nie miałem jeszcze możliwości testowania sprzętu na miejscówce a z balkonu średnio widzę polarną..

 

M44, czas palenia 20s.

20240517221835_IMG_3428.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Klos napisał(a):

może rozmazywać jak na załączonym obrazku?

jak ustawiony na oko, to może, oczywiście. Tutaj dużo nie brakuje do dobrego ustawienia.

 

17 minut temu, Klos napisał(a):

Jeśli tak to czy guiding pomoże?

guiding trochę zniweluje, ale gwiazdy będą owalne przy tym dryfie. Trzeba dokładnie wypoziomować montaż i jeśli nie widzisz bieguna, to ustaw na polarną metodą dryfu. To bardzo dokładna metoda. Tylko zmniejsz sobie skalę do tego jakimś barlowem w okolice 0.5"/px, szybciej wtedy pójdzie. Póki co masz 1.62"/px

http://astrojawil.pl/blog/moje-urzadzenia/metoda-dryfowa-ustawianie-na-biegun/

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W NINA jest Three Point Polar Alignment - można ustawić na biegun bez widoczności polarnej i trwa to 5 minut max. Tutek poniżej.

 

Ustawianie metodą dryfu też można ale to mocno upierdliwe i wcale nie łatwe.  O tym, że montaż musi być wypoziomowany to czyste "urban legends". Nie musi. Wypoziomowanie jedynie nieco ułatwia ustawienie z naciskiem na "nieco". Może być nawet w pozycji poziomej. Jedyny warunek to oś RA równoległa do osi Ziemi.

 

 

 

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mam kolejną lekturę 😁

Ale super że się da bez polarnej, już myślałem że zostaje mi tylko visual.

Dzięki!

 

Raczej się przykładam do ustawienia montażu, poziomowanie, kompas, wszystkie dane z apki Polar clock itp.

 

No i o dziwo montaż dość dobrze trafiał w obiekty, śledzenie też wydawało się bardzo dobre, no ale na zdjęciu już nie do końca.

 

Wyczytałem że guiding powyżej ogniskowej 1000mm to tylko OAG?

Teleskop Mak127.

Polecicie jakieś turtoriale do tego na przyszłość?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do metody dryfu montaż jednak trzeba mieć wypoziomowany, żeby nie robić zbyt wielu iteracji. Zajmuje to minutę-dwie

 

2 godziny temu, Klos napisał(a):

Raczej się przykładam do ustawienia montażu, poziomowanie, kompas, wszystkie dane z apki Polar clock itp.

nie ustawiaj się na kompas. Sam instrument jest mocno nieprecyzyjny, a do tego pole magnetyczne Ziemi ma naturalne odchyłki sięgające miejscami nawet 20o (W PL jest to ok. 5o). Kompasem tylko wstępnie, resztę trzeba już po gwiazdach. Równie dobrze możesz użyć tu kompasu w telefonie.

 

2 godziny temu, Klos napisał(a):

Wyczytałem że guiding powyżej ogniskowej 1000mm to tylko OAG?

spokojnie możesz to guidować przez lunetkę. Ważne tylko, żeby skala obrazu guidera nie była zbyt mała (powiedzmy nie przekraczać mocno 2x). MAK akurat daje mały krążek na wyjściu więc może być problem ze zmieszczeniem OAGa oraz średniej wielkości matrycy.

 

2 godziny temu, Klos napisał(a):

Polecicie jakieś turtoriale do tego na przyszłość?

do czego konkretnie?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ani metoda dryfu ani NINA z 3PPA nie ustawia "na biegun". W wszystkich metodach ustawiamy oś RA żeby była równoległa do osi Ziemi. Zarówno azymut jak i nachylenie są tylko dla nas bo ułatwiają nam wstępne ustawienia - ułatwiają nieco bo dają nam punkt początkowy w pobliżu tego co powinno być.  Pochylenie montażu (brak poziomu) we wszystkich metodach jest praktycznie bez znaczenia bo conajwyżej trzeba mniej lub bardziej obrócić całość śrubami azymutu lub elewacji. Montaż może mieć jedną nogę krótszą i o metr od pozostałych i dalej da się ustawić poprawnie. Zresztą... najpierw poziomujemy a potem przechylamy klinem paralaktycznym? I to o kąt równy naszej szerokości geograficznej? Czy na pewno? A może szerokość geocentryczna jest potrzebna? I po co to komu skoro potrzebujemy ustawić dwie osie równolegle.

 

Montaż ustawiony "prawie poziomo" czyli na oko jest całkowicie wystarczający - z super duper wypoziomowania nic szybciej nie będzie. Jak będzie jedna iteracja mniej to gdzie zysk?  Zresztą zwykle największy kłopot jest z określeniem azymutu bo kompas magnetyczny, bo dewiacja, bo deklinacja, bo jakość kompasu w telefonie... Kompas to malutka część mojej wiedzy zawodowej - w warunkach amatorskich, telefonem czy małą "harcerską" busolą nie można oczekiwać nic lepiej niż jakieś +/-5°

 

 

EDIT: PHD2 ma wbudowanego wspomagacza ustawiania metodą dryfu. Daje wystarczającą dokładnośc po jednej iteracji. Metoda dryfu niestety trwa i ciężko jest to dobrze zrobić w czasie krótszym od pół godziny. W NINA TPPA to max 10 min włącznie z kilkoma iteracjami kręcenia śrubkami.

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kanale z linku wcześniej jest trzy odcinki o PHD2 czyli o guidowaniu.

 

MAKa z OAGiem to słabo sobie wyobrażam bo wielkość pola jest maciopka. W duzym skrócie to lunetka o ogniskowej gdzieś na poziomie 1/4 do 1/5 ogniskowej głównego daje radę. Jak będzie 1/6 to też nie ma katastrofy. 

 

 

EDIT: A tu cały wątek o tych tutkach 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.