Skocz do zawartości
  • 0

Mam pytanie


Łukasz Stula

Pytanie

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z planet w dzień gołym okiem widać tylko Wenus ale trzeba bardzo dużej wprawy, żeby ją zobaczyć i na pewno nie przy jakimkolwiek zachmurzeniu. Marsa i Jowisza też można zobaczyć ale przez lornetkę i trzeba dokładnie wiedzieć gdzie są - podobnie jak Wenus. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W dzień, żeby zobaczyć Wenus trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie jej szukać a mimo to nie jest to łatwe. Ja ją zawsze obserwowałem jak była w pobliżu Księżyca. Często jest tak, że jak się ja zobaczy to się ją widzi, jak ucieknie to znowu trzeba się mocno napocić, żeby ją zobaczyć. Generalnie to jest naprawdę trudne wyzwanie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Prośba do autora - nadawaj bardziej znaczące tytuły wątków niż "Pomocy", "Czy to tak ma być" czy "Mam pytanie".
Może się czepiam, ale chodzi o to, żeby z forum nie zrobił się śmietnik i żeby można było znaleźć tu po dłuższym czasie interesujące nas tematy.

Jesteś nowy na forum, więc zachęcam do przywitania się w wątku (możesz napisać skąd jesteś (jakie okolice) i ile masz lat (chociaż orientacyjne) a na pewno ułatwi nam to komunikację z Tobą a może znajdzie się ktoś kto Ci pomoże z teleskopem na miejscu).

Czystego nieba i powodzenia ze sprzętem!

 

 

Co do pozycji planet to są one obecnie w większości w okolicach Słońca, czyli powinieneś patrzeć raczej na południe (o godzinie 11-12) a zdjęcie które wkleiłeś to kierunek północno-zachodni.

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Teleskop na razie odłóz, bo nawet Księżyca nim teraz nie znajdziesz i postudiuj jakies programy typu SkySafari. Jest taka apka "sun, moon and planets" - pokazuje gdzie co i jak z planetami na niebie... 

W kazdym razie na razie postudiuj  ruchy planet na niebie, ich oddalenie od Ziemi, ich wielkaść katowa. Zacznij jednak od Księżyca, jego faz, jego wędrówki po niebie. Ksieżyc obserwuj, gdy nie jest w pelni, bo wtedy ma światłocien uwypuklajacy kratery...

Potem dokup obrotowa mapke nieba i na jej podstawie ustal sobie pozycje różnych gwiazd, wyjdz w pogodna noc bez teleskopu i wykumaj jak to wszystko sie kręci.

Gdy to ogarniesz - weź teleskop, skolomuj go, wyjustuj szukacza, ustaw ostrośc i ciesz sie odnajdywanymi obiektami.

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.