Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie Tiltera


patrrickoo

Pytanie

Hej,

 

 

Moja WO z61 ma spory tilt i chciałbym go zredykować( kamerka z wbudowanym tilterem). Pytranie jest takie: czy można sobie skasować ten pochył na sucho, tzn. czy jest jakiś sposób aby ogarnąć to w domu zamiast na w terenie na miejscu co wiąże się ze stratą jakże cennego czasu podczas krótkich obecnie nocy? Jestem astro świeżak i nie mam żadnej tablicy świetlnej z punktami, dlatego chodzi mi o jakieś domowe sposoby amatorskie.

 

dzięki

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A jesteś pewien, że to tilt. Zenithstar 61 ma ... no taki sobie wyciąg co się kolebie na wszystkie strony. Jeśli to luz w wyciągu to tilt przed i po flipie będzie zasadniczo różny.  Jak dotkniesz ręką i spróbujesz obrócić kamerę to w tym wyciągu wręcz słychać klikanie - luz jest zwykle na tym karbowanym pasku od rack & pinion.

 

Szczerze to wątpię w jakiś "kolosalny" tilt taki sam z siebie. Jeśli już to zdjęcia białej ściany w dzień tak, żeby było widać winietę. Ma być równa po rogach i najjaśniejsza w środku.

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, patrrickoo napisał(a):

Hej,

 

 

Moja WO z61 ma spory tilt i chciałbym go zredykować( kamerka z wbudowanym tilterem). Pytranie jest takie: czy można sobie skasować ten pochył na sucho, tzn. czy jest jakiś sposób aby ogarnąć to w domu zamiast na w terenie na miejscu co wiąże się ze stratą jakże cennego czasu podczas krótkich obecnie nocy? Jestem astro świeżak i nie mam żadnej tablicy świetlnej z punktami, dlatego chodzi mi o jakieś domowe sposoby amatorskie.

 

dzięki

pzdr

Podobnie jak ty... walczyłem z tiltem na sucho i "mokro" :D Jeżeli jesteś pewny, że to tilt to... zarezerwuj 30-60 minut pod gołym niebem z prowadzeniem i wszystkim innym co potrzeba. Zrób klatkę 30 sekundową i powodzenia.
PS. Pamiętaj, że zdjęcie jak uruchomisz w ASTAP czy innym ustrojstwie będzie raczej odbiciem lustrzanym, na zdjęciu ucieka lewo to kręcisz prawo i ruchy na prawdę małe śrubami. Ale wszystko wyjdzie w praniu ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 godzin temu, Wiesiek1952 napisał(a):

A jesteś pewien, że to tilt. Zenithstar 61 ma ... no taki sobie wyciąg co się kolebie na wszystkie strony. Jeśli to luz w wyciągu to tilt przed i po flipie będzie zasadniczo różny.  Jak dotkniesz ręką i spróbujesz obrócić kamerę to w tym wyciągu wręcz słychać klikanie - luz jest zwykle na tym karbowanym pasku od rack & pinion.

 

Szczerze to wątpię w jakiś "kolosalny" tilt taki sam z siebie. Jeśli już to zdjęcia białej ściany w dzień tak, żeby było widać winietę. Ma być równa po rogach i najjaśniejsza w środku.

 

 

 

Pewny nie jestem bo nie mam wiedzy odpowiedniej natomiast ten wyciąg wygląda na naprawdę solidny, znacznie solidniejszy od tego jaki jesgt w ed80, gdzie tiltu nie mam. Gdzieś ktoś mi powiedział, że to przez flattener może być, który nie jest jednobryłowy tylko skręcany i to powoduje różne odchyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oryginalny flattener od William Optics do tego teleskopu to "Flat 61A" - jest jednosoczewkowy (jeśli jest więcej to są sklejane - w moim nie widać tego). Jest "adjustable" z pierścieniem blokującym. Prawidłowo zablokowany nie powinienm dawać tiltu.

 

Psuć może wszystko flattener też. Zacznij od teleskop na ścianę i ocena winiety. Potem obrót na ścianę "z tyłu" - tak żeby teleskop leżał na drugim (przeciwnym) boku i ocena winiety.  EDIT: tak, żeby kamera obciążała wyciąg w kierunku o 180° róznym od pierwszej próby.

 

 

 

 

Edytowane przez Wiesiek1952
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Opublikowano (edytowane)
47 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Oryginalny flattener od William Optics do tego teleskopu to "Flat 61A" - jest jednosoczewkowy (jeśli jest więcej to są sklejane - w moim nie widać tego). Jest "adjustable" z pierścieniem blokującym. Prawidłowo zablokowany nie powinienm dawać tiltu.

 

Psuć może wszystko flattener też. Zacznij od teleskop na ścianę i ocena winiety. Potem obrót na ścianę "z tyłu" - tak żeby teleskop leżał na drugim (przeciwnym) boku i ocena winiety.  EDIT: tak, żeby kamera obciążała wyciąg w kierunku o 180° róznym od pierwszej próby.

Mam wersję tego flattenera z rotatorem czyli jes to wo 61r. W tym flatenerze chodziło według osoby, której się radziłem o to, że nie trzeba osiowość idealnie bo składa się z dwóch części (nie pisałme o optyce tylko o budowie). Fakt może się regulować odległość, ale przez to ponoć nie trzyma osiowość, nie wiem czy to prawda.


Mega to jest irytujące dla mnie. Staram się jak mogę aby mieć ładne gwiazdki, a tu kupa.

tak to wygląda po analizie:
 

 

 

 

 

 

Przechwytywanie.PNG

Edytowane przez patrrickoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na połączeniach gwintowanych osiowość zapewnia powierzchnia czołowa - nie sam gwint. Nakrętka kontrująca powierzchnią opiera się o kołnierz i tylko to zapewnia osiowość.

 

Zrób to samo ASTAPem z całym teleskopem obróconym "do góry nogami" - dopiero wtedy wiadomo czy to tilt spowodowany złym osadzeniem kamery/flattenera czy tilt z powodu luzu poprzecznego na wyciągu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Wiesiek1952 napisał(a):

Na połączeniach gwintowanych osiowość zapewnia powierzchnia czołowa - nie sam gwint. Nakrętka kontrująca powierzchnią opiera się o kołnierz i tylko to zapewnia osiowość.

 

Zrób to samo ASTAPem z całym teleskopem obróconym "do góry nogami" - dopiero wtedy wiadomo czy to tilt spowodowany złym osadzeniem kamery/flattenera czy tilt z powodu luzu poprzecznego na wyciągu.

Doprecyzuj proszę co masz na myśli pisząc "całym teleskopem obróconym do góry nogami".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tragedia jak cholera, wkurzająca na maxa to jest- po lewej stronie kadru piękne punktowej gwiazdki, a po prawej jakieś przecinki. Kręcę tilterem wszystkimi trzema śrubami w różnej konfiguracji i nic się nie zmienia. Załamka. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 9.05.2024 o 14:16, Wiesiek1952 napisał(a):

Pisałem. Tak żeby kamera ciągnęła wyciąg w druga strone. Tak jak przed flipem i po flipie. 

 

W dniu 9.05.2024 o 14:02, patrrickoo napisał(a):

Doprecyzuj proszę co masz na myśli pisząc "całym teleskopem obróconym do góry nogami".

 

Najpierw wykonaj zdjęcie jak na rysunku po lewej, a później wykonaj zdjęcie jak na rysunku po prawej.
image.jpeg.f23daa365425e63b7b8727d4bd1c29e8.jpegimage.jpeg.9cf4b518b6cf1bf27720897a84987417.jpeg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, benek napisał(a):

 

 

Najpierw wykonaj zdjęcie jak na rysunku po lewej, a później wykonaj zdjęcie jak na rysunku po prawej.
image.jpeg.f23daa365425e63b7b8727d4bd1c29e8.jpegimage.jpeg.9cf4b518b6cf1bf27720897a84987417.jpeg

Jeden light wystarczy tego co po prawej i jeden tego co po lewej tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, patrrickoo napisał(a):

Jeden light wystarczy tego co po prawej i jeden tego co po lewej tak?

Rób klatki 30 sekundowe (powinno wystarczyć) , no i możesz zrobić dla sprawdzenia powtarzalności wyników po 5 sztuk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Astap pokazuje coś takiego 😕 

 

Skłaniał bym się bardziej, że to najprawdopodobniej gdzieś po drodze się ugina... wyciąg, adaptery itd. Jeżeli faktycznie tak jest to odpuść regulacje przy kamerze (czy gdzieś tam) a zajmij się znalezieniem problem

  

Ale ostateczną wyrocznią niech zostaną bardziej doświadczeni koledzy.

 

 

obraz_2024-05-17_200211532.thumb.png.7ead7715a6f650918d4e5afae27a8181.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na screenshotach z CCDInspektora zrobionych przez @count.neverest wyraźnie widać, że tilt/wydłużenie na każdym ze zdjęć jest inne. Jeśli te zdjęcia były robione przed i po flipie to coś się ugina. Tego się nie da zobaczyć zdalnie - musisz sam albo ktoś z Wrocławia może pomóc. 

 

Najbardziej podejrzanym jest zawsze wyciąg bo on ma się gdzie uginać. Złączki raczej nie a ta pierwsza przy kamerze jest dość pancerna (to akurat ZWO dobrze wymyśliło). Usunięcie luzów wyciągu może nie być łatwe i pewnie nie będzie. Nie reguluj niczego "na ślepo" bo możesz tylko zepsuć.

 

Jak szukasz płatnego serwisu to www.SerwisAstro.pl w Siemianowicach Śląskich zdaje się robi takie rzeczy a przynajmniej @Tom-cio (jest na forum) może Ci to dobrze ocenić - nawet jeśli niewiele można zrobić. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.