Skocz do zawartości

Skytinel - nowy projekt obserwacji bolidów w Polsce


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

 

Gratulacje! Sam myślę o takiej stacji,  opartej o kamery Hikvision. 

Swego czasu poruszałem na forum temat  wykorzystania kamer IP do budowy stacji bolidowej, ale ponoć jest problem z softem. 

 

Jaki model kamery Hikvision używacie?

 

Jestem zainteresowany dołączeniem do projektu.

 

Pozdrawiam 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

Dzięki za ciepłe słowo, bardzo mi miło 😊


W naszej sieci korzystamy z modelu DS-2CD2047G2-L rejestrującego 25 fps przy rozdzielczości 4 Mpix.

 

Tutaj przykładowe zjawisko z mojej stacji i tej właśnie kamery:

 

 

A tutaj nieco szerszy opis:

 

https://skytinel.com/product/zestaw-skytinel-bullet/

 

Jeśli chodzi o oprogramowanie, mamy własny skrypt rejestrująco-stackujący, bazujący na darmowym oprogramowaniu na Windowsa. Wideo jest zapisywane w trybie 24/7 na dysku komputera, a stacki trafiają do osobnego folderu oraz na nasz serwer, gdzie są analizowane pod kątem wykrycia bolidu. Działa to skutecznie i stabilnie. 

 

W razie jasnego zjawiska prosimy operatora stacji o przesłanie nagrania lub logujemy sie zdalnie do komputera, by pobrać plik samodzielnie 😊 A później analizujemy razem z danymi z innych stacji...

 

Gorąco zapraszamy do współpracy, bolidy czekają na złapanie!

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Snejk napisał(a):

W naszej sieci korzystamy z modelu DS-2CD2047G2-L rejestrującego 25 fps przy rozdzielczości 4 Mpix.

Tak też myślałem, że używacie kamery DS-2CD2047G2-LU. Robiłem mały research i wychodzi na to, że seria kamer z końcówką LU jest najbardziej czuła ( posiadają największą matrycę 1/1.2" - w wersji 8 Mpix -czyli największy pixel ).

 

Jest też model DS-2CD2087G2-LU o rozdzielczośći 8 Mpix, który chciałbym kupić do tego celu. Zastanawiam się tylko czy lepsza będzie wersja 2,8mm czy 4mm. Z racji dużej matrycy obiektyw 2.8mm da baaardzo szerokie pole widzenia 124st , pytanie czy nie za szerokie. Wersja 4mm daje pole 104st.

 

Czy kamery są podłączane bezpośrednio do komputera z pominięciem rejestratora?

 

Pozdrawiam 

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiektyw 2.8 mm będzie jak najbardziej w porządku, choć oczywiście, im mniejsze pole widzenia przy tej samej rozdzielczości, tym lepiej dla precyzji obliczeń :)

Dla nas model 4 Mpix to optymalny wybór, zarówno cenowo, jak i jakościowo. Jesteśmy go w stanie skalibrować z dokładnością poniżej 1 arcmin, co przekłada się na obliczenie trajektorii meteoroidu z odchyłką rzędu kilkudziesięciu metrów. To świetny wynik! Za tym modelem przemawia też cena, bo przy zastosowaniu drobnego rabatu, można mieć 2 sztuki w cenie jednej kamery 8 Mpix, a zatem monitorować jeszcze większy fragment nieba. Bolidy to złośliwe bestie i lubią pojawiać się tam, gdzie akurat nie "patrzy" kamera :D 


Odpowiadając na ostatnie pytanie - zgadza się, komputer zastępuje rejestrator, a kamery podłączamy do niego poprzez wieloportowy switch PoE.

Astropozdrówko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano (edytowane)

W ubiegłym tygodniu uruchomiliśmy stację SN06 w Istebnej u Dominika Skurzoka. Piękna okolica, z czystym horyzontem i ciemnym niebem, więc będziemy mieć bardzo wiele gwiazd do precyzyjnej astrometrii :) 

W kolejnych tygodniach zamierzamy działać bardziej na wschodzie kraju - kolega przygotowuje miejsce na kamerę na dachu Politechniki Rzeszowskiej (SN03), @Szymek_O w swoim prywatnym obserwatorium (SN08), a w międzyczasie zamontujemy stację SN07 z kamerą all-sky w sercu Gór Świętokrzyskich 📹


Poszukujemy też chętnych do obserwacji bolidów z okolic Częstochowy i Lublina oraz z północy i zachodu kraju.
Serdecznie zapraszamy, pomożemy w uruchomieniu stacji od A do Z! :) 

 

sn06-istebna.jpg.96deb0077bc7b081cdf3bb87b27a8616.jpg

 

 

Edytowane przez Snejk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.06.2024 o 11:36, M.K. napisał(a):

@DarX86 dzisiejszej nocy 2024.06.14 o 00:51:19 poleciał długi meteor na północny zachód od Krakowa, masz go na kamerze patrzącej na SW?

225119a.jpg.1f9fea927f9361d4c5f0b4998b68a778.jpg

 

225119.gif.e3cde3d77752c72bc40fed7e36ce2a97.gif


Złapaliśmy go z kilku stacji i precyzyjnie przeanalizowaliśmy całe zjawisko :) 

https://skytinel.com/dlugi-przelot-bolidu-nad-polska-czechami-i-slowacja/

 

 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.