Skocz do zawartości

Ogniskowa ponad 1500mm na HEQ5


Rekomendowane odpowiedzi

Patrzę na wątek bo temat jest interesujący i dla mnie. Ten balkon to lana płyta? Bo jak Ci drga kiedy po nim chodzisz czy kiedy przejeżdża samochód pobliską drogą to wraz ze wzrostem ogniskowej będzie więcej odrzutów. Poza tym do takich ogniskowych na dłuższe ekspozycje zostaje EQ6R lub lepiej CEM70 i chyba długo długo nic. Napędy na przekładni falowej raczej nie będą rozwiązaniem, ZWO w AM5 nie zaleca większych ogniskowych niż 900mm. Ciekawe jak iOptron i nadchodzące SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój "tarasobalkon" jest wystarczająco stabilny, żebym nie widział problemów z drganiami. Oczywiście jak zmontuję czulszy sesjmometr o ogniskowej około 2000 mm to może będzie gorzej. Podczas sesji foto ograniczam chodzenie po tarasie do minimum.

 

W tym momencie biorę pod uwagę trzy docelowe sprzęty długoogniskowe:

- Celestron EDGEHD 9.25" f/10

- Meade LX200 ACF 10" f/10

- GSO RC 10" f/8

Niestety każdy z nich wymaga mocniejszego montażu niż HEQ5, więc na razie trzeba odpuścić.

 

Ciekaw jestem jak mi przypadnie do gustu zabawa z kolimowaniem RC 8", który pożyczę od Wieśka. Liczę, że to doświadczenie pozwoli mi skrócić powyższą listę potencjalnych zakupów.

 

Bardzo dziękuję za wszystkie głosy w dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, dobrychemik napisał(a):

Ciekaw jestem jak mi przypadnie do gustu zabawa z kolimowaniem RC 8

Mi udało się skolimować całkiem dobrze i działał spoko bez reduktora. Jak tylko zamontowałem reduktor, to była kaszanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OnlyAfc napisał(a):

Mi udało się skolimować całkiem dobrze i działał spoko bez reduktora. Jak tylko zamontowałem reduktor, to była kaszanka.

 

Zakładam korzystanie bez wszelkich reduktorów, nawet przy f/10. Skalę regulowałbym doborem kamery i ewentualnie binningiem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No z chodzeniem po balkonie jak pracuje teleskop z dłuższą ogniskową, to trzeba ostrożnie, a najlepiej wcale. Choćby nie wiem jak stabilnie było, to drobniutkie drgania są i wychodzi to na guidingu. Nawet jak autobus przejeżdżał koło bloku, to mi szarpało planetami. Niedawno połatali 150-letnie dziury więc się na szczęście skończyło.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

Poczytałem na CN. Ponoć EdgeHD w astrofoto są lepsze niż niż Meade LX200, więc lista opcji uległa właśnie skróceniu do dwóch pozycji: EdgeHD lub RC. 

ACFy, jak sama nazwa wskazuje, są pozbawione komy (więc w tej materii przypominają RCki; zresztą dlatego Meade nazywał je na początku Advanced Ritchey-Chretien, co się skończyło w sądzie), EdgeHD mają do tego płaskie pole.

 

Więc z tych dwóch, to faktycznie więcej sensu ma Edge.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozostaje wybór między EdgeHD 9.25" (9.5 kg) a RC 10" (16.5 kg), to ten pierwszy ma trzy kolosalne przewagi:

- wyższy poziom higieny lustra dzięki zamkniętej tubie;

- wyraźnie lżejszy - nie mam własnego, stałego obserwatorium, więc to ma znaczenie;

- łatwiejsza kolimacja.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ma też wady - jeśli Celestron robi te Edge jak SCT, to Kubaman wrzucał parę miesięcy temu jak to wygląda i ile trzeba poprawić po producencie. Kolejna firma kogucik. Poza tym weź pod uwagę, że jak słońce przygrzeje na tarasie w te tubę podczas zachodu, to do północy tego nie wychłodzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał(a):

No ma też wady - jeśli Celestron robi te Edge jak SCT, to Kubaman wrzucał parę miesięcy temu jak to wygląda i ile trzeba poprawić po producencie. Kolejna firma kogucik. Poza tym weź pod uwagę, że jak słońce przygrzeje na tarasie w te tubę podczas zachodu, to do północy tego nie wychłodzisz.

 

Taras mam częściowo zadaszony, więc nawet jeśli teleskop zostawiam na zewnątrz w ciągu dnia, to jest w cieniu i pod metalizowaną plandeką. Tragedii nie powinno być.

 

Co do tego co siedzi wewnątrz teleskopu wziętego prosto z fabryki, to rzeczywiście przypominam sobie ten wątek Kuby, o którym wspominasz. Ech... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale Słońce przy zachodzie świeci z boku, nie góry ;) a folia nie pomoże, i tak się to nagrzeje, choćby od powietrza przez cały dzień. A słońce zadba do późnych godzin, żeby nie mogło przestygnąć. Będzie problem z chłodzeniem tego. Mi na balkonie przestaje świecić od ok. godziny 14, więc mam sporo czasu na przestudzenie, do tego otwarte konstrukcje, a i tak latem trzeba w okolicy zmierzchu zdjąć pokrowiec i studzić, czasem wiatrakiem.

 

No niestety ja też rozważałem swego czasu C14, ale jak poczytałem jak to jest wykonane, ile ma niedoróbek i problemów mechanicznych, to za tę cenę mi od razu przeszło. Dlatego celuję w RC12-14". Z jednej strony LG się brudzi, bo konstrukcja otwarta, ale z drugiej - łatwo wyczyścisz, bo truss tube. Jak jest problem ze światłem z boku, to pokrowiec z zaczerniającej tkaniny zakładany na zamek, albo gumkę, i po problemie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.