Skocz do zawartości

M81, M82, NGC3077, IFN


Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, count.neverest napisał(a):
 
 

Jakie kolory tych galaktyk są referencyjne?


Zdecydowanie nie wszystkie, ale przejrzałbym: 
https://www.astrobin.com/search/?q=M81&d=i&subject=&telescope=&camera=&award=iotd%2Ctop-pick&date_published_min=2022-11-02&date_published_max=2024-06-06&sort=

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbieram materiał do bardzo zbliżonego kadru, ciekawy jestem jak mnie wyjdzie walka z kolorem... To pewnie kwestia gustu, ale do mnie najbardziej przemawia np. https://www.astrobin.com/722l25/?q=M81&camera=

Tutaj: https://astropolis.pl/topic/91482-m81-i-m82/ moja wersja z trochę większej ogniskowej. Pomijając beznadziejne gwiazdki, to tam sam kolor galaktyk mnie się podoba. Natomiast nie potrafiłem dodać "Ha" - wychodziło właśnie bardzo różowo/nienaturalnie. 

Na Twoim zdjęciu "pyły"/IFN wokół galaktyk to mistrzostwo świata, ale same galaktyki też mi "nie leżą". Choć link, który podałeś na jpl.nasa.gov daje do myślenia... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysiek Gaudy Staram się w minimalnym stopniu ingerować w kolory, jakie mi zeszły z matrycy. Od samego początku walczę na OSC, była ASI071, Nikon D810 (mod), teraz ASI2400. Widzę wyraźnie, że uzyskanie koloru niebieskiego jest trudne, szczególnie w galaktycznym obszarze (w linku, jaki podałem ten niebieski też nie jest jakiś super intensywny) . U mnie ramiona M81 wpadają w biel, a centrum jest bardzo ciepłe, jak widać. Dodałem sygnał Ha, który tą bielą został złamany. Do mnie też przemawia link z astrobina, ale ja nie mam niebieskiej M81 ;)

 


 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że każdy chciałby mieć takie ładne pyłki w portfolio. Świetna robota. Ale z galaktykami zgadzam się z pozostałymi, w Cygarze to jeszcze ujdzie ale Bode mi nie siedzi w takim pudrze.

Co do referencji z Nasa to trzeba zauważyć, że tam mamy UV i IR zamiast standardowych kolorów stąd można trochę z kolorkami odjechać od rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, count.neverest napisał(a):

...Staram się w minimalnym stopniu ingerować w kolory, jakie mi zeszły z matrycy...

Może specem nie jestem, ale gdyby suwaczkami z magentą się pobawić, można uzyskać bardziej satysfakcjonujący kolor, reszta nie ucierpi a zyska delikatniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem, że zrobię, nie deklarowałem publikacji :D

 

@Pyzik Wiesz dobrze, jak to ze ścianami jest, nie są z gumy :P

 

Tak całkiem serio to owszem, podoba mi się to co tu pokazałem, choć IFN miał wyglądać inaczej, ale odrzut klatek pokrzyżował plany. Niewykluczone, że wrócę tam w tym roku, ale kalendarz wypełniają ważniejsze, zakurzone regiony nieba.

Zrobię wersję z samymi mgławicami w M81, przynajmniej tak dla treningu pixowego mixowania.
 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.