Skocz do zawartości

Tutorial Pixinsight - polecane dla początkujących


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jak w pytaniu, jakie polecacie tutoriale dla początkujących? Ja szukałem czegoś świeżego i mam jakieś 2-3 serie na youtube, które zacząłem oglądać. Od Petera Zelinki oraz View Into Space

Chciałbym by to był taki zbiorczy temat, na pewno każdy może polecić coś od siebie :)

 

Pozdrawiam,

Seba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bentoq napisał(a):

Witam,

 

Jak w pytaniu, jakie polecacie tutoriale dla początkujących? Ja szukałem czegoś świeżego i mam jakieś 2-3 serie na youtube, które zacząłem oglądać. Od Petera Zelinki oraz View Into Space

Chciałbym by to był taki zbiorczy temat, na pewno każdy może polecić coś od siebie :)

 

Pozdrawiam,

Seba

Ja najwięcej nauczyłem się w sumie od Seti Astro.

A zaczynałem od Petera Zelinki i lucomatico, ten drugi zdecydowanie lepszy 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie również mogę śmiało polecić SetiAstro, lucomatico, Petera Zelinke, Cuiva - pewnie w historii jeszcze sporo ciekawych kanałów bym znalazł.
PixInsight Workflow & Tutorial
OSC Narrowband Processing - EASY WORKFLOW in PixInsight
OSC to Hubble - PixInsight Processing Workflow/Tutorial
OSC Hubble Palette Guide! - Easy PixInsight Tutorial
PixInsight For Dummies (Like Me!)
OSC Narrowband with PixInsight - Complete Workflow

Edytowane przez kofal
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zupełnie przypadkiem i w oderwaniu od tego wątku, pooglądałem Petera Zelinke obrabiającego fotkę (NGC7000) w PixInsight. Link do filmiku:

 

 

Wybaczcie, chcę podlinkować film, a nie wiem jak zrobić, żeby to okno było mniejsze.

 

Ale wracając do filmu. Pierwsza połowa dotyczy testowanej kamerki, druga zaś, to obróbka uzyskanego zdjęcia. No i się przeraziłem jak gość zmasakrował to zdjęcie. Zgubił wszystkie detale w cieniach. Najpierw zrobił fotometryczną kalibrację kolorów, ale potem całkowicie ją rozwalił bawiąc się kolorami w Photoshopie. Być może gość się zna na Pixie i jego funkcjach, ale wycinanie informacji z obrazu go jakby deko dyskwalifikuje jako wzór do naśladowania.

 

Druga sprawa to sam Pix. Wnioskując z tego materiału, to jestem trochę rozczarowany. Noisexterminator - który jest dodatkowo płatny - nie wyciął kolorowego szumu? Potrzebny był Photoshop do tego? Być może Pix ma inne zalety, których jeszcze nie miałem okazji pooglądać, ale wszystkim, którzy chcą dobrze obrobić fotkę, szczerze polecam SIRIL. Kosztuje 0 złotych i obróbka nigdy nie była tak prosta...

Takie moje pierwsze wrażenia - być może mylne - po przypadkowym pooglądaniu krótkiego tutoriala z pixa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania, że NXT usuwa szum bardzo dobrze z wyjątkiem kolorowego, natomiast są 2 narzędzia których można użyć, żeby temu zaradzić - MultiscaleMedianTransform (MMT) oraz Adaptive Contrast-Directed Noise Reduction (ACDNR). Oba procesy można sobie skonfigurować do szumu o różnej skali zarówno na obrazie liniowym jak i nieliniowym. Polecam tego tutka, mnie osobiście bardzo pomoga, zwłaszcza w przypadku, kiedy materiału nie ma za dużo, trzeba tylko uważać, żeby nie odszumić i nie wyprać sobie z kolorów ledwo widocznych części obiektu, który obrabiamy :) 

PixInsights Tips: Effective Noise Reduction (Part 1 of 2) | Nature Photography (jonrista.com)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.