Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Obserwacje się odbyły. Byliśmy we czterech: Ja, Łukasz p., Angelscorpion i Krzysztof Ś. Sprzęt to 10" Synta Angelscorpiona i mój refraktor 120mm. Na początek spotkała nas niespodzianka w postaci nowej drogi asfaltowej prowadzącej do rzeczonej miejscówki. Niestety gruby dywanik nowego asfaltu plus podsypka utrudnił zjazd z nowej drogi do miejsca obserwacji. Ja osobiście nie zdecydowałem się zjechać z drogi w obawie żeby sobie czegoś nie urwać i zostawiłem auto przy drodze. Na przyszłość trzeba by zabrać ze sobą jakąś saperkę i troche podsypać ziemi w miejscu zjazdu.

 

Co do warunków na miejscu to niestety okazało się że widok nieba nie powala. Po przyjechaniu na miejsce całe niebo zdawało się przykryte jakby delikatną mgiełką :(. Potem na szczęście widoczność się poprawiła, ale idealnie nie było. Za to nie było w dniu wczorajszym problemu z roszeniem.

 

Z obserwowanych obiektów sporo uwagi poświęciliśmy Jowiszowi. Pod koniec obserwacji gdy Jowisz był już w okolicach zenitu, podjęlismy nawet próbę dostrzeżenia Wielkiej Czerwonej Plamy. Mieliśmy do dyspozycji Stellarium dzięki czemu wiedzieliśmy gdzie na tarczy Jowisza owa plama się znajduje. Po dokładnych ogledzinach doszliśmy do wniosku, że "coś tam chyba widać" :szczerbaty: . Przy czym "to coś" w postaci pogrubienia w pasie chmur było widać zarówno w refraktorze (słabiej) jak i w 10" (wyraźniej). Sprawdzałem dziś w domu i wychodzi na to, że Stellarium pokazuje aktualny widok tarczy Jowisza. Tak więc nawet jeśli WCP widzieliśmy głównie oczami wyobraźni i siłą autosugestii, to jednak ona faktycznie tam była i na nią patrzyliśmy. :astronom:

 

Co do innych obiektów obserwowanych wymienię tylko kilka które zapamiętałem jak

Plejady, Galaktyki: Bodego (M81, M82), Trójkąta (M33), Andromedy (M31), M77

Mgławica Pierścieniowa M57, Gromada kulista M92.

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wspólne obserwacje.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się niestety nie udało przetestować GS0 10" w warunkach polowych. Podobnie z nową miejscówką.

co do niespodzianek drogowych: moje zainteresowania prywatne( astro biegówki) wywołują u mnie skłonności do wysokich

i miękkich zawieszeń.

Wczoraj nijak wyskoczyć się nie dało, ponieważ do późnego wieczora trzymały mnie obowiązki rodzicielskie. Szczerze mówiąc perspektywy wyglądały marnie:

-cirrusy-undulatusy,

-na zachodzie gruby wał chmur

-chyba marny seeing (jeżeli Wega wyraźnie migocze to raczej kiepsko),

-dość silny wiatr (kurz na optyce, szarpanie tubusem)

 

Ale cieszę się, że udało wam się coś niecoś z satysfakcją poobserwować ;)

Co do WCP na Jowiszu, dołączam moje zdjęcie na którym wygląda mniej więcej tak, jak ją widzi oko.

Tj ma ciężka anemię, bo jest różowa. Najlepiej wyciągał mi ją z tła filtr niebieski.

Kończę, bo idę dalej "dręczyć biedne dzieci" (jak mawia MNzŻ :notworthy: ) Do 2000 CET

 

Pozdrawiam serdecznie i do rychłego :astronom::Beer:;)

jowisz_22_09_2010_3.jpg

Edytowane przez don Pedro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy nie chcielibyście kiedy zabrać nowej osoby z Rzeszowa na obserwacje? :D Jeśli tak to byłbym chętny choć z raz się wybrać z kimś doświadczonym szczególnie w celu sprawdzenia przez kogoś obytego mojej lornetki, bo albo to tylko moje subiektywne odczucie, albo jest lekko rozkolimowana, ale nie znam się aż tak żeby to jednoznacznie ocenić. Dzisiaj dałem tatuśkowi i zapomniałem że ma ogromną wadę wzroku i tak nakręcił ostrością, że chyba lekko mi rozkolimował osie bo jak z powrotem patrzyłem na Jowisza to widziałem poblask, tzn. nie wiem jak to napisać, tarcza owszem była ostra, ale z jednej strony Jowisza wychodził taki jakby przecinek komy i w sumie wydawało mi się że wcześniej tego nie było. Na gwiazdach elegancko i ostro więc albo mi się z oczami coś powaliło, albo faktycznie lornetka jest lekko rozkolimowana. Tak czy siak inaczej bym się czuł gdyby ktoś doświadczony mi przez nią poparzył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje się odbyły. Byliśmy we czterech: Ja, Łukasz p., Angelscorpion i Krzysztof Ś. Sprzęt to 10" Synta Angelscorpiona i mój refraktor 120mm. Na początek spotkała nas niespodzianka w postaci nowej drogi asfaltowej prowadzącej do rzeczonej miejscówki. Niestety gruby dywanik nowego asfaltu plus podsypka utrudnił zjazd z nowej drogi do miejsca obserwacji. Ja osobiście nie zdecydowałem się zjechać z drogi w obawie żeby sobie czegoś nie urwać i zostawiłem auto przy drodze. Na przyszłość trzeba by zabrać ze sobą jakąś saperkę i troche podsypać ziemi w miejscu zjazdu.

 

Co do warunków na miejscu to niestety okazało się że widok nieba nie powala. Po przyjechaniu na miejsce całe niebo zdawało się przykryte jakby delikatną mgiełką :(. Potem na szczęście widoczność się poprawiła, ale idealnie nie było. Za to nie było w dniu wczorajszym problemu z roszeniem.

 

Z obserwowanych obiektów sporo uwagi poświęciliśmy Jowiszowi. Pod koniec obserwacji gdy Jowisz był już w okolicach zenitu, podjęlismy nawet próbę dostrzeżenia Wielkiej Czerwonej Plamy. Mieliśmy do dyspozycji Stellarium dzięki czemu wiedzieliśmy gdzie na tarczy Jowisza owa plama się znajduje. Po dokładnych ogledzinach doszliśmy do wniosku, że "coś tam chyba widać" :szczerbaty: . Przy czym "to coś" w postaci pogrubienia w pasie chmur było widać zarówno w refraktorze (słabiej) jak i w 10" (wyraźniej). Sprawdzałem dziś w domu i wychodzi na to, że Stellarium pokazuje aktualny widok tarczy Jowisza. Tak więc nawet jeśli WCP widzieliśmy głównie oczami wyobraźni i siłą autosugestii, to jednak ona faktycznie tam była i na nią patrzyliśmy. :astronom:

 

Co do innych obiektów obserwowanych wymienię tylko kilka które zapamiętałem jak

Plejady, Galaktyki: Bodego (M81, M82), Trójkąta (M33), Andromedy (M31), M77

Mgławica Pierścieniowa M57, Gromada kulista M92.

 

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wspólne obserwacje.

Potwierdzam słowa Adama :yes: Niebo wydawało się jakby pokryte cienką warstwą mgiełki, nie można było powiedzieć, że jest "żyleta", ale czasem tak to bywa B). Oglądaliśmy Jowisza w powiększeniu 375x w mojej Syncie Adama okularkiem 3.2mm, szczerze mówiąc to było zbyt duże powiększenie jak na panujące warunki, 240x (5mm) również nie było zbyt rewelacyjne, ale za to 150x (8mm), zwłaszcza gdy Jupek był wysoko na nieboskłonie było optymalnym powiększeniem :astronom: Poza tym, obserwowałem Veila (przed przyjazdem kolegów) z moim Ultrablockiem, Krzysztof Ś. odszukiwał mgiełki w Kasjopei (NGC, ale nie pamiętam które :fool: ). Oglądaliśmy M15 (kulkę), był plan na Ślimaka w Wodniku, ale łuna na południu + zachmurzenie nad horyzontem skutecznie ostudziły nasz zapał :lightning: Myślę, iż przy kolejnych obserwacjach zapolujemy naszym arsenałem na M42 - jak się zbieraliśmy do domu, Orion zaczął się wznosić ponad okoliczny las :yahoo: Ja również dziękuję za wspólne lookanko i do następnego :Astrobrać:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie się niestety nie udało przetestować GS0 10" w warunkach polowych. Podobnie z nową miejscówką.

co do niespodzianek drogowych: moje zainteresowania prywatne( astro biegówki) wywołują u mnie skłonności do wysokich

i miękkich zawieszeń.

Wczoraj nijak wyskoczyć się nie dało, ponieważ do późnego wieczora trzymały mnie obowiązki rodzicielskie. Szczerze mówiąc perspektywy wyglądały marnie:

-cirrusy-undulatusy,

-na zachodzie gruby wał chmur

-chyba marny seeing (jeżeli Wega wyraźnie migocze to raczej kiepsko),

-dość silny wiatr (kurz na optyce, szarpanie tubusem)

 

Ale cieszę się, że udało wam się coś niecoś z satysfakcją poobserwować ;)

Co do WCP na Jowiszu, dołączam moje zdjęcie na którym wygląda mniej więcej tak, jak ją widzi oko.

Tj ma ciężka anemię, bo jest różowa. Najlepiej wyciągał mi ją z tła filtr niebieski.

Kończę, bo idę dalej "dręczyć biedne dzieci" (jak mawia MNzŻ :notworthy: ) Do 2000 CET

 

Pozdrawiam serdecznie i do rychłego :astronom::Beer:;)

Piotr, zdjęcie z GSO czy z Maczka? :g: Musimy w końcu zrobić pojedynek 10 calówek, słyszałem, że pojedynek "ósemek" w Jodłowie nie doszedł do skutku, no cóż, za dużo marketingu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy nie chcielibyście kiedy zabrać nowej osoby z Rzeszowa na obserwacje? :D Jeśli tak to byłbym chętny choć z raz się wybrać z kimś doświadczonym szczególnie w celu sprawdzenia przez kogoś obytego mojej lornetki, bo albo to tylko moje subiektywne odczucie, albo jest lekko rozkolimowana, ale nie znam się aż tak żeby to jednoznacznie ocenić. Dzisiaj dałem tatuśkowi i zapomniałem że ma ogromną wadę wzroku i tak nakręcił ostrością, że chyba lekko mi rozkolimował osie bo jak z powrotem patrzyłem na Jowisza to widziałem poblask, tzn. nie wiem jak to napisać, tarcza owszem była ostra, ale z jednej strony Jowisza wychodził taki jakby przecinek komy i w sumie wydawało mi się że wcześniej tego nie było. Na gwiazdach elegancko i ostro więc albo mi się z oczami coś powaliło, albo faktycznie lornetka jest lekko rozkolimowana. Tak czy siak inaczej bym się czuł gdyby ktoś doświadczony mi przez nią poparzył.

Zapalonymi Lorneciarzami nie jesteśmy, ale jeśli będziemy mogli coś doradzić, to chętnie służymy pomocą :yes: Myślę, że raczej od ustawiania ostrości lornetka się nie rozkolimowała, bardziej prawdopodobne by to było, gdyby upadła :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za obserwy, urzyczenie sprzetu i podwiezienie z/na Zalesie.

Tak naprawde to ja z Piotrem W. wiecej chyba śmialismy i opowiadalismy głupoty niż obserwowaliśmy ale przeciez i o to chodzi na takich spotkaniach :Boink:

 

Pojedynek 10" - mogłoby byc ciekawie.

 

 

Piotrze S. mógłbys podać parametry Twojej fotki jowisza, swoją alfą to robiłeś, w ognisku głównym ?

 

Pozdro do zobaczenia

Edytowane przez lukaszp
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'Krzysztof Ś.' napisał:

"[...] Przy okazji przekonałem się że aby odnaleźć jakiś obiekt w zenicie za pomocą montażu dobsona trzeba się troszku nagimnastykować"

 

 

Oj, to był dopiero wyczyn, znaleźć M31 w zenicie za pomocą montażu dobsona :compress: Kombinacje iście alpejskie :yes:

Edytowane przez angelscorpion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji przekonałem się że aby odnaleźć jakiś obiekt w zenicie za pomocą montażu dobsona trzeba się troszku nagimnastykować <_< .

 

Na AZ3 jest jeszcze gorzej chyba. Wycelowanie prosto w zenit jest normalnie niemożliwe bo spód refraktora zahacza o nogi statywu. Problem jest z mniej więcej 5 stopniami odchylenia od pionu. Aby skierować tam teleskop muszę robić taki wybieg, że jedną z nóg statywu wysuwam bardziej i ustawiam statyw krzywo. Trzeba tylko wtedy uważać żeby nie odchylić statywu za bardzo i żeby teleskop nie fiknął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te meteory....wg moich danych wtedy były aktywne:

-Orionidy ZHR 8 (max 22.10.2011)

-Taurydy ZHR 3,8 (max 06.11.2011)

-Leonidy ZHR 1,1 (max 17.11.2011)

 

Ponizej kilka zdjeć z obserwacji. Na fotkach nieba wyraźnie widać jak fatalny był wtedy stan atmosfery (Ziemi bo na ziemi panowała wyśmienita atmosfera :rolleyes: )

CRW_4080.jpg

CRW_4083.jpg

CRW_4099.jpg

CRW_4084.jpg

CRW_4087.jpg

CRW_4110.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i te meteory....wg moich danych wtedy były aktywne:

-Orionidy ZHR 8 (max 22.10.2011)

-Taurydy ZHR 3,8 (max 06.11.2011)

-Leonidy ZHR 1,1 (max 17.11.2011)

 

No właśnie, przecież co jakiś czas widzieliśmy meteory :yes: Widzę, że nawet na 1 zdjęciu się okaz złapał :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, przecież co jakiś czas widzieliśmy meteory :yes: Widzę, że nawet na 1 zdjęciu się okaz złapał :D

 

To akurat prwadopodobnie samolot ( ślad meteoru byłby prosty) :szczerbaty: ale wg mnie i tak latały częściej niz to mogłoby wynikać z teoretycznej aktywności.

 

PS: na spotkaniu chodziło mi o to... Zmienna Mgławica Hubble'a

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jednak jest lipa, chmury nadeszli i odejść już nie chcą, a przez chwile nad Rzeszowem było całkiem sopko. Miałem cichą nadzieje, że się rozpogodzi bo różne media podają różne wersje pogody. Ja tam jeszcze będę lukał za okno i może ktoś lub coś rozdmucha nam chmurki. Jak się wypogodzi do 19.30 to ja jestem za :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od modelu indywidualne wyniki mogą być różne:

http://new.meteo.pl/php/meteorogram_list_coamps.php?ntype=2n&fdate=2011110200&row=151&col=101&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2011110206&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

wg jednego modelu bezchmurnie wg drugiego: eeech/

Obstawiam mgłę bo dobre ludziska palą śmieci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, zdjęcie z GSO czy z Maczka? :g: Musimy w końcu zrobić pojedynek 10 calówek, słyszałem, że pojedynek "ósemek" w Jodłowie nie doszedł do skutku, no cóż, za dużo marketingu :D

Jak najbardziej się na to piszę ustawka 10" :rofl: to jest to!

Myślę, że takie porównanie może być bardzo ciekawe.

 

Zdjęcie było zrobione przez Syntę 8" uzbrojoną w s. barlowa 2x i alfę 200.

A co do obserwacji dobsonem w zenicie: spróbujcie zawalczyć z obszarem okołozenitalnym telepkiem na montażu niemieckim to dopiero "nabiał" :Boink:

 

P.S>:

W razie czego, dajcie znać!

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.