Skocz do zawartości

Rzeszów


Rekomendowane odpowiedzi

Owszem lepsza to nie koniecznie , mialem na myśli sprawdzenie "czy wogóle to kreci" :-). Mój złom nie kręci filmikówale z tego co sie orientuję to podniesienie lustra podczas takich operacji wystepuje tylko raz w DSLR tj. podczas rozoczecia nagrywania i na końcu, opadniecie.

Jeli mowa o internetówkach to przeglądając wiele różnych stron to wielkorotnie natknałem sie na zdjecia planet kręcone kamera internetową, a które wyglądaja jakby były kręcone super profesjonalnym sprzetem. Duze znaczenie ma technika i umiejetność obróbki, która przychodzi z czasem i chyba tego nie mozna sie nauczyć porzez samo czytanie tutorili :unsure: Jak się czyta że jedo małe zdjecie zostało złozone z 2 tys. pojedynczych klatek a połowa z nich była jeszcze do tego recznie obrabiana to od samego tego człowiekowi sie odechciewa fotografii planetarnej. :blink:

 

Wlasnie sobie przypomniałem że ostanio z Angelem zrobilismy zdjecie jowisza komórką:

 

 

 

Pozdrawiam

Jowisz.jpg

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pogodę mamy ładną!

Co do astrofoto, to nie roscę sobie praw do bycia ekspertem, ale czasami, aż się prosi by coś zatrzymać w kadzre. Tak dla dokumentacji,

Jak się nadarzy okazja to przypałerujemy Jowiszowi i kulkom! Należy im się :szczerbaty:

 

P.S.:

Łukasz, pod koniec semestru będzie o aerodynamice statków kosmicznych :rolleyes:

 

Dokładnie, czesto warto wykonac czysto dokumentacyjne zdjecie, bo przeciez najlepszym instrumentem obserwacynym i fotgraficznym jest połacznie ludzkiego oka i muzgu :rolleyes::astronomer2:

 

"Łukasz, pod koniec semestru będzie o aerodynamice statków kosmicznych" i kto twierdzi ze nie jest ekspertem :Salut:

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, często warto wykonać czysto dokumentacyjne zdjęcie, bo przecież najlepszym instrumentem obserwacyjnym i fotograficznym jest połączanie ludzkiego oka i muzgu :rolleyes::astronomer2:

No tak optyka adaptatywna + komputer analogowy (KA) zwany muskiem ;-) więc czasami rysuję to co widzę.

 

A jakby się dzisiaj pogoda utrzymała, to:

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2011110606&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

Hajda na Jowisza, Urana, Łysego i co jaśniejsze DeeSy ?

 

 

Owszem lepsza to nie koniecznie , miałem na myśli sprawdzenie "czy w ogóle to kreci" :-). Mój złom nie kręci filmików ale z tego co sie orientuję to podniesienie lustra podczas takich operacji występuje tylko raz w DSLR tj. podczas rozpoczecia nagrywania i na końcu, opadniecie.

Klasyczną lustrzanką to trudno kręcić filmiki. Mnie chodziło o to klapnięcie przy otwarciu migawki.

 

Jak się czyta że jedno małe zdjęcie zostało złozone z 2 tys. pojedynczych klatek a połowa z nich była jeszcze do tego ręcznie obrabiana to od samego tego człowiekowi sie odechciewa fotografii planetarnej. :blink:

Robota dla benedyktynów i mnichów tybetańskich(mandala usypana z pojedynczych pikseli ;) ) za karę!

A co do tutoriali/torturilli, to na ogół okazuje się, że hmm. OKDR! ((OK DoktoRku! miałem na myśli)

Edytowane przez don Pedro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakby się dzisaj pogoda utrzymała, to:

http://new.meteo.pl/um/php/meteorogram_list.php?ntype=0u&fdate=2011110606&row=465&col=269&lang=pl&cname=Rzesz%F3w

Hajda na Jowisza, Urana, Łysego i co jaśniejsze DeeSy ?

 

Jak narazie jestem za, a o której myslisz wyruszyć?

 

Edit: Sory jednak dzisiaj odpadam jeszcze nie "doszedłem do końca do siebie".

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak narazie jestem za, a o której myślisz wyruszyć?

 

Edit: Sory jednak dzisiaj odpadam jeszcze nie "doszedłem do końca do siebie".

Uff,

Ja również odpadłem: zaszkodził mi obiad u MNzT (Mojej Najlepszej z Teściowych). Czułem się pewniej mając łazienkę w zasięgu wzroku.

Sorry, że nie dałem wcześniej znać.

Plus jest taki, że przetestowałem "na sucho" poprawność działania mechanizmów w EQ5 z GoTo we współpracy z Power Tankiem. O, jaki milusi śpiew serw!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do obserwów, to najbliższy czas nie sprzyja DS-om, Księżyc jarzy jak wściekły! Zastanawiam się, czy przy takim silnym zaświetleniu udałoby się oblukać Urana? Ok. północy z niedzieli na poniedziałek, w blasku Księżyca widać jedynie najjaśniejsze gwiazdozbiory i Jowisza :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie

, a może tak coś więcej o sobie....? :Boink:

 

Witam,

 

Generalnie to hobbystycznie fotografuje, od czasu do czasu sie zdarzalo mi sie zagapic na gwiazdy na niebie - stad mysl zeby dowiedziec sie czegos wiecej i zaopatrzyc sie w stosowne oprzyrzadowanie. Wiec jak tylko pojawily sie mozliwosci zanabylem stosowny sprzet i teraz gromadze know-how jak skuteczniej go używać - docelowo w połączeniu ze sprzętem foto, którym dysponuje.

 

Na chwilę obecną mam Synte Skywatcher BKP15075EQ3-2 + malutki komplet okularów.

 

Troche pozwiedzalem okolice w poszukiwaniu dobrych miejsc na obserwacje, no i jak już pisalem doksztalcam sie w obsludze sprzetu i terminologii w wolnych chwilach.

 

pozdrawiam,

kshyvy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

na dziś wieczór szykuje się ładna pogoda, wiem że Księżyc wali niemiłosiernie ale dla mnie jest to jedna z niewielu okazji żeby w ogóle coś poobserwować. Dlatego też wstępnie umówiłem się z Januszem w Kolbuszowej na rynku o 19.30.

Plan na dziś wieczór:

Księżyc, jaśniejsze DSy i astrofoto sesja z AstroTracka

Ciemnego nieba nie gwarantujemy ale dobry humor jak zawsze. Jeżeli jest ktoś chętny zapraszamy, mam 2 wolne miejsca w samochodzie i mogę po kogoś podjechać w okolicach Rzeszowa.

Masakra, chyba nigdy nie uruchomię mojego sprzętu w obserwatorium :szczerbaty:

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jak się udały obserwy? Ja, z Łańcuta , spod domu teściów oblukałęm Jowisza i Księżyc i muszę przyznać, że w dużym powiększeniu obydwa obiekty sprawowały się pięknie: widziałem WCP na Jowiszu w LVW8 oraz kratery na Księżycu, szczególną uwagę zwróciły: Kepler Kopernik i Tycho , ten ostatni szczególnie z pięknymi promieniami :szczerbaty: Muszę przyznać, iż Księżyc w Scoposie 30 i filtrze OrionUltraBlock wyglądał niesamowicie! :astronomer2: Na Jowiszu widziałem przemieszczającą się WCP oraz dwie czarne kropki na jego tle, mam nadzieję, że to cienie księżyców :szczerbaty: Pozdrawiam wszystkich :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak oto wczoraj odbyło się astro spotkanie w składzie:

Amper czyli ja, Janusz i Andrzej.

Głównym i jedynym sprzętem obserwacyjnym była Andrzeja ogromna lorneta ze szkłami 110mm. Normalnie strach się bać. Był też AstroTrac ale fotki robione aparatem przy tak dużym świetle Księżyca mijały się z celem.

 

Poniżej kilka zdjęć z wczorajszego wypadu:

 

DSC_0141.jpg DSC_0143 (112).jpg DSC_0144.jpg DSC_0148.jpg DSC_0151 (1).jpg DSC_0153.jpg

 

Dzięki za spotkanie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie bym popatrzył przez ten BKP15075. Mam nadzieję że kiedyś będzie okazja na jakimś astro zlocie :astronom:

 

Myślę, że spokojnie da się to zorganizować :-)

 

Póki co pierwsze efekty prób połączenia tego z aparatem wyszły tak:

 

http://gal.kshyvy.net/astro/2011-11-06-slonce

http://gal.kshyvy.net/astro/2011-11-08-ksiezyc-jowisz

 

Pozdrawiam,

kshyvy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak oto wczoraj odbyło się astro spotkanie w składzie:

Amper czyli ja, Janusz i Andrzej.

Głównym i jedynym sprzętem obserwacyjnym była Andrzeja ogromna lorneta ze szkłami 110mm. Normalnie strach się bać. Był też AstroTrac ale fotki robione aparatem przy tak dużym świetle Księżyca mijały się z celem.

Widzę, że mieliście niezły sprzęt, ciekawe co by pokazał pod ciemnym niebem :astronomer2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:szczerbaty:

Europa pojawiła się na tle Jowisza dopiero o 23:14, a jej cień ponad pół godziny później :szczerbaty:

A czy mógłbyś podać jakiegoś linka do efemeryd Jowisza i jego księżyców? Przynajmniej nie byłoby wątpliwości, co się obserwuje :szczerbaty: Wychodzi na to, iż nie widziałem ani Europy ani cienia, czyli te czarne kropki to musiały być jakieś zawirowania w atmosferze Jowisza :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj pierwszy raz obserwowałem WCP na Jowiszu. Zwróciłeś może uwagę że składa ona się ona z dwóch "wirów"? Jeden duży i drugi mniejszy słabszy. Co do tych czarnych kropek też na początku myślałem, że któraś z nich to cień jednego z księżyców. Tarcza Urana w Soligor 6mm widoczna bez problemu. Zerknąłem też na m31 i m57, ale widoki nie ciekawe z wiadomych przyczyn. Alamak dosłownie zwalił mnie z krzesełka, poza tym były epsilony i takie tam podwójne. Miałem ochotę też na Marsa, ale nie chciałem się zaraz na początku za bardzo narażać żonie <_<

 

 

Chętnie bym popatrzył przez ten BKP15075. Mam nadzieję że kiedyś będzie okazja na jakimś astro zlocie :astronom:

 

ps. Ludzie często szybko wymieniają te super plossy co by sugerowało że są to kiepskie okulary, ale jednaj jestem zadowolony z tego 10mm pokazał bardzo dużo szczegółów na Jowiszu. Soligier nie zbyt dobrze wypadł, ale zrehabilitował się na Uranie bo 10mm to za mało na jego tarczę. Ciekawe czy on ma faktycznie 6mm.

Widzę, Krzysiek, iż dorobiłeś się Synty, pogratulować :friends: Czyżby był to sprzęt od Don Pedra? Masz rację, nie ma się co żonie narażać, bo lepiej mieć w domu astro-sojusznika :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.