Skocz do zawartości

Słońce


Luptr

Rekomendowane odpowiedzi

Jak rzutuje się obraz słońca na ekran?

Jak durzy powinien on być?

Jak daleko od okularu i czy istnieje ryzyko zniszczenia sprzętu w ten sposób? Słyszałem coś o stopionych okularach???

 

:sunsmiley:

 

 

Ekran powinien znajdować sie przed okularem, nie za blisko i nie za daleko, najlepiej sam dostosujesz odległośc tak aby obraz na ekranie był najlepszy. Nie uzywaj plastikowych okularów bo sie mogą stopić od temperatury. Napisz jakie masz okulary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosto, za okularem musisz umieścić ekran, odległość im większa tym większy obraz słońca ale tu bez przesady optimum wydaje się tak z 10cm średnicy słońca, odległość ekranu znajdziesz eksperymentalnie, wsadz w wyciąg okular z którym masz ca 50x (aby tarcza mieściła się w polu widzenia) wycelij w słońce

PO NAJMNIEJSZYM CIENIU TELSKOPU NIE PATRZĄC W OKULAR za okularem biała kartka oddalając lub zbliżając oszacujesz odległosć przy jakiej wielkość obrau Ci odpowiada

a co do topienia okularów to to ja w tn120/1130 niczego jeszcze nie stopiłem ale dla bezpieczeństwa można robić przerwy co jakieś 15min a detale o słońcu i bardziej konkretnie http://www.kszatkowski.astrowww.pl/

Edytowane przez wiatr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem dotykaj okularu i sparawdz jak bardzo jest gorący . Jakbyś słońce miał tylko w czesci na ekranie to pozostała czesc oddaje cieplo w okularze . Mnie w 135/1300 podtopilo plastik w 20 mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkość rzutowanego obrazu Słońca zależny jest przede wszystkim od miejsca (warunków) w których umieszczony jest ekran.

 

Obserwując Słońce na otwartej przestrzeni, gdzie na ekran pada z boku światło rozproszone trudno uzyskać kontrastowy (wyraźny) obraz o średnicy większej niż 10-20 cm. Ale ja przez dwa lata obserwowałem Słońce na strychu pozbawionym okien, wysuwając lunetę przez wyjście na dach (właz) i osłaniając szczelnie to wyjscie, tak, aby w pomieszczeniu było zupełnie ciemno. W ten sposób mogłem uzyskiwać obraz Słońca o średnicy 50-60 cm z pięknie widocznymi plamami, granulacją i pochodniami. Oczywiście standardowe obserwacje robiłem przy mniejszej średnicy, ale czasami ... :D

 

No i przyznam się, że przy tych obserwacjach też podtopiłem nieco okular (wewnętrzną obudowę), ale i tak wytrzymał bardzo dużo.

 

Najlepiej, jak odległość ekranu i wielkość obrazu ustalisz sam, eksperymentalnie dostosowując odpowiednie wielkości do warunków i tego co chcesz uzyskać.

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wzór jakiego używałem do zrobienia własnego ekraniku. Nie pytajcie mnie skąd go mam, bo sam nie wiem :Boink: . Zwyczajnie wrzuciłem go do kompa i jest :D

 

Y = (107,4 x p x f) : z + f

 

Y - poszukiwana odleglosc ekranu od okularu (mm)

p - zakładana średnica obrazu Słońca na ekranie (mm)

f - ogniskowa okularu (mm)

z - ogniskowa obiektywu teleskopu (mm)

 

Przykładowo dla uzyskania średnicy obrazu Słońca (na ekranie) wynoszącej 10cm, ekran powinien znajdować się ok. 26cm od okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakim sprzętem lookasz?

a poza tym to możesz do eksperymentów ograniczyć aperturę tekturowym deklem,

albo jeżeli aż tak się obawiasz to rozejrzyj się za jakimś badziewiem od mikroskopu, te pzo są permanentnie blaszane ale obraz będzie z bajerami, kolorowy i wogule extra

:blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakim sprzętem lookasz?

a poza tym to możesz do eksperymentów ograniczyć aperturę tekturowym deklem,

albo jeżeli aż tak się obawiasz to rozejrzyj się za jakimś badziewiem od mikroskopu, te pzo są permanentnie blaszane ale obraz będzie z bajerami, kolorowy i wogule extra

:blink:

 

Firstscope114

Rzeczywiście jest dekiel z wyjmowanym środkiem. Zmniejsza aperturę gdzieś o połowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firstscope114

Rzeczywiście jest dekiel z wyjmowanym środkiem. Zmniejsza aperturę gdzieś o połowę.

 

I wykorzystaj ten mniejszy otwór, mocując na nim (solidnie) filtr zrobiony ze wspomnianej przez Hamala folii Badera. Ta średnica w zupełności wystarczy do oglądania powierzchni Słońca z takimi szczegółami jak drobne plamy, struktury półcienia, granulacji, czy pochodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.