Jump to content

meteor czy coś innego?


ALF
 Share

Recommended Posts

witam

 

na meteorytach cię za bardzo nie znam, ale wczoraj zaobserwowałem całkiem fajne zjawisko:

 

Warszawa około godziny 21:00

przeleciał z północy na południe prosto nad moja głową

palił sie bardzo jasno przez jakieś 3 sekundy

smuga była gruba, pomarańczowa w środku i zielonkawa po bokach

 

może ktoś widział to samo co ja? co to było? meteor czy bolid, jak myślicie?

 

pozdrawiam

Rafał

Link to comment
Share on other sites

też widziałem podobny, ale była godzina ok. 2:10, był jaśniejszy od Marsa, widziałem go na południe ode mnie (północny wschód, 15km od centrum wawy), na wys. ok. 45°, leciał prawie równo z północy na południe.

pozdrowienia

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

ALF widziałem to samo tyle ze u mnie leciał jakieś 20 stopni nad horyzontem z północy na południe. Godzina 21:54. Potwierdzam obecność zielonej barwy na brzegach

 

Pomyłka, godzina prawdziwa to 20:54

Edited by Szymek Ozimek
Link to comment
Share on other sites

Ludzie, aż wstyd... METEOR, METEOR i jeszcze raz METEOR! Meteorytem stanie się dopiero jak spadnie na ziemię. Rozumiem takie pomyłki u laików, ale na szanowanym forum astronomicznym nie powinny się zdarzać

Link to comment
Share on other sites

ależ Arku, gdzie Ty tu widzisz tu pomyłkę? :rolleyes:

 

temat napisany "prawidłowo", ALF napisał, że na meteorytach się niezna, ale zaobserwował metor, też się nieznam na meteorytach, a często meteory obserwuję :szczerbaty:

 

kolega jarecki, widocznie na meteorytach się zna i zaleca porównanie jego wielkości, ale oczywiście jak już spadnie i się go znajdzie, z Księżycem i gwiazdami, rozumiem, że na wyciągniętej ręce, rozmiary kątowe, kolor? :ha:

 

ale oczywiście Cię rozumiem, taka osoba jak Ty, musi stać na straży prawidłowej "nomenklatury technicznej" i tępić w zarodku każdą próbę, choćby tylko cień podejrzenia wszetecznictwa poprawnej terminologii :Salut::notworthy:

pozdrowienia :)

Link to comment
Share on other sites

to może żeby już nie śmiecić w innych wątkach, opiszę jakie miałem "szczęście" podczas urlopu :D

 

na przełomie lipca i sierpnia byłem na urlopie w podżywieckiej wsi

 

patrzyłem przez lornetkę w niebo w okolicach Kasiopei. w pewnym momencie w pole widzenia wleciał mi i zgasł meteor. widok był niesamowity choć trwał ułamek sekundy. widziałem żarzącego się drania jak na patelni ;) . gdy kończył żywot pojaśniał jeszcze na chwilkę i zgasł jak żarnik żarówki.

 

pierwszy raz w życiu miałem takiego farta :D

 

pozdr

Raf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.