Skocz do zawartości

Plejady


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

mając w pamięci piękne zdjęcie Waldka: "Mroźne Plejady": http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7084&hl=

zaciekawiło mnie, jak żesz to one, mogą wyglądać, bądź co bądź jeszcze, latem :D

 

plejady_M45.jpg

 

niestety, nie udało mi się ich "odziać", ale, że jeszcze lato, to może i mogą "wystąpić" w bikini? :szczerbaty:

 

eos350D w syncie 200/1000, kilkanaście ekspozycji, łącznie ok.15 min

iso 800

pozdrowienia

 

a jak wyglądają "ubrane" i jak sie nazywają można zobaczyć np. tu:

 

m45uks_t.jpg

 

http://www.seds.org/messier/more/m045_image.html

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fotka przepiekna :notworthy: - gratuluje i zazdroszcze !

 

Mam tylko 1 pytanie - ta linia ukosna - to jakis satelita sie zaplatal w czasie naswietlania ? Czy coz to takiego jest ? ( nikt nie zadal pytania wiec wnioskuje ze jest to mega oczywiste albo co :szczerbaty: w takim ukladzie pytanie nalezy do kategorii glupich :):Boink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się, że tak Wam się spodobała :notworthy:

 

heh a zdaje się, że już niedługo, oprócz narzekania na zaświetlenie nocnego nieba, będziemy "warczeć" na przelatujące satelity, bo na tym zdjęciu "załapały" się aż 4!

 

a co do dłuższych ekspozycji, uch coraz cięższa sprawa, bo przy takiej ogniskowej, a łączna na tym zdjęciu, to już 1600mm, nie pomoże nawet idealne ustawienie montażu, tu już wychodzi periodic error i dłuższe prowadzenie bez PEC'a, czy autoguiding'u psuje ekspozycję, zamiast gwiazd widać przecinki,

do tego dochodzi złe ustawienie, to mamy "ptaszki" albo fale, w zależności jak długo taka ekspozycja trwa:

 

m45_151sec_ptaszki.jpg M45_422sec_fale.jpg

pierwsze crop kadru ekspozycji 151 sek, drugie 422 sek

a szacuję, że błąd ustawienia montażu na oś świata, wynosił ok. kilkunastu sek. kątowych, natomiast periodic error ok. 6, a trzeba pamiętać, że 1 sekunda kątowa to 1/3600°, to mniej więcej, daje jakie takie pojęcie, o ogromnych trudnościach długich ekspozycji na długich ogniskowych.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, niestety to chyba jednostkowa przekładnia ślimakowa, mnie się trafiła jak ślepej kurze ziarno, miała być zezłomowana, ktoś ją uratował i dostałem ją w prezencie, a to najważniejsza rzecz każdego montażu, zrobienie jej samemu jest raczej niewykonalne.

 

a wracając, bo z powyższych cropów, niekoniecznie może wynikać skala, tu jest crop najjaśniejszej gwiazdy Plejad - Alcyone, z czasem ekspozycji 422sek.

 

m45_alcyone.jpg

 

 

a "spajki" to po prostu efekt dyfrakcji światła na "odnóżach" pająka, podtrzymującego lusterko wtórne newtona, jak się poprawnie ustawi ostrość, to same wychodzą,

 

a właśnie prowadzę rozmowy z Leszkiem Jędrzejewskim na tym, żeby dało się w AstroPilocie, czy w programie gotopl, "wgrać" PEC'a. Bo niestety nieda się, w sterowniku jego konstrukcji, skorzystać z innych programów prowadzących montaż, po prostu inaczej rozwiązał sprawę sterowania silnikami za pomocą portu LPT,

zamiast: Ra+ Ra- Dec+ Dec-

jest: schemat_kabla_lpt_do_goto_pl.jpg

 

ale wszystko jest na dobrej drodze i mam nadzieję, że za jakiś czas uda mi się pokazać Wam naprawdę długą ekspozycję i naprawdę głębokiego kosmosu :rolleyes:

a i wszyscy użytkownicy AstroPilota, czy programu gotopl otrzymają zupełnie nowe mozliwości :helo:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś określi mój PE? Fotka z kliszy zrobiona w ognisku gł. S/C 10" = 2,5 metra, exp. 300 sekund, prowadzenie ręczne przez lunetę prowadzącą (MTO11CA) z powerem 80x. Zdjęcie przedstawia aktualną pozycję "Gwiazdy Barnarda". :szczerbaty: Dzisiaj już prawie nikt w to się nie bawi, ale jak sie przesiądę na C350, to kto wie co jeszcze pokażę? :ha:

Gw.Barnarda2005a.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś określi mój PE? Fotka z kliszy zrobiona w ognisku gł. S/C 10" = 2,5 metra, exp. 300 sekund, prowadzenie ręczne przez lunetę prowadzącą (MTO11CA) z powerem 80x. Zdjęcie przedstawia aktualną pozycję "Gwiazdy Barnarda". :szczerbaty: Dzisiaj już prawie nikt w to się nie bawi, ale jak sie przesiądę na C350, to kto wie co jeszcze pokażę? :ha:

 

 

PE ma być kciuka, nadgarstka czy łokcia...? :banan::ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lemarc, jesteś zegarmistrzem :Salut::notworthy:

 

ale jakoś policzyłem Twoje "PE",

zakładając, że gwiazdy są "wydłużone" o 25%,

to wychodzi mi błąd rzędu 7" kątowych, czyli na 2, bo +- to Twój PE wynosi 3,5 arc. sec. czyli jest na poziomie AstroPhysics 900GTO, który kosztuje ponad 9 000$ :szczerbaty:

masz złote ręce :banan:

pozdrowienia :)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie sióstr...

Wczoraj oczywiście znów filtry na pierwszym planie, ale na koniec strzeliliśmy próbne foty z GPE + ED + 300D i dało się pociągnąć 30s kompletnie na niewyjustowanym sprzęcie. Niestety nie mogę sobie poradzić z Autostarem, który kompletnie mnie nie słucha i jedzie przeważnie tam gdzie on chce, a nie tam gdzie go posyłam... prawdopodobnie muszę wgrać nowy soft...

 

M45 bez darków około 10minut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna próba z wczorajszej nocy (kolejnej nieprzespanej...) ::)

Tym razem z pomocą Waldka polarna ustawiona w punkt. Materiały zrobiłem około 100 ekspozycji w tym około 25% lekko poruszonych poszło do pieca... Czas naświetlania niestety tylko 30s, bo jeszcze nie posiadam pilota ani wężyka do Canona. Darków około 40 - Master dark odjęty od poszczególnych klatek, ED80+GPE bez flatenera, 300D, ISO 800 - czas sumaryczny około 35minut:

 

05,09,09M45s-b600x900.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.