Skocz do zawartości

KULA OGNISTA


jarecki

Rekomendowane odpowiedzi

Jarecki, ja strzelałem z 300D z Zenitarem z Pruszcza Gd. czyli jakieś 700 km od

Ciebie i mam potężne zjawisko o godzinie 2:48 UT !!! U mnie na północy już

świtało, ale mimo to bolid wydaje się jasny. Myślę, że też ma na poziomie -7 do

-10 mag!

 

U mnie wychodzi, że ma tak od -5 do -7mag :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oba leciały gzieś w okolicy Poznania :burza: . Żeby tylko ktoś jeszcze to złapał, a Twojego dwóch bo cięzko będzie z Twojej fotki coś policzyć. Moze to jedno ciało macierzyste, które sie rozpadło jakiś czas temu na dwa kawałki. Jakieś dwa kawałki planetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I oba leciały gzieś w okolicy Poznania :burza: . Żeby tylko ktoś jeszcze to złapał, a Twojego dwóch bo cięzko będzie z Twojej fotki coś policzyć. Moze to jedno ciało macierzyste, które sie rozpadło jakiś czas temu na dwa kawałki. Jakieś dwa kawałki planetki.

 

No to was podobijam...

 

Okazuje sie ze oba obrazy przedstawiaja dwa rozne zjawiska, wbrew pozorom bardzo odlegle od siebie.

 

Na fotce Jarka widac potezny bolid o jasnosci -8.5m, sadzac po azymucie i wysokosci przelatujacy gdzies w okolicach Lodz - Belchatow - Radomsko. Bolid wyglada jak kopia "Krzeszowic", ma lagodna powoli wygasajaca krzywa zmian blasku sugerujaca planetoidalne pochodzenie. Przy odpowiednio malej predkosci mialo szanse nawet cos spasc, nie watpie ze przebilo sie to ponizej 50km..

Polozenie idealnie pasuje do stacji w Krakowie, Poznaniu, Zielonej Gorze, Lodzi, prawdopodobnie tez w Toruniu..

 

Na fotce Arka jest zjawisko o jasnosci jakies -6m przelatujace gdzies nad pojezierzem pomorskim, troche na polnoc od Pily a byc moze nawet gdzies w okolicach Gorzowa. Tu chyba tez zazwyczaj Poznan patrzyl. Poza tym ciezko cos tu wiecej powiedziec..

 

Tak ze zegarki sa w porzadku, mielismy poprostu niesamowity spektakl na niebie

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shit... Ale pech. Poznań ma remont dachu, Zielona Góra remont kopuły, Złotokłos

nie pracował, Kraków skończył o 1:30 UT, Toruń pracował ale chyba nie miał

żadnego ze zjawisk w polu, podobnie Gdynia, Łódź i Lublin nie dają znaku życia...

 

W Nowym Dworze pracował Flektogon z T50 z shutterem i tu widzę małą szansę,

że na skraju pola ma tego -6 mag z Pomorza.

 

Ten bolid Jareckiego mają na 100% Czesi. Jak on go widział z Nysy, to oni go

na pewno złapali z Cervenej i Lysej Hory.

 

Dwie takie bomby w 25 minut... No no no...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji wynika, ze zjawiska rzędu -10mag mamy 3-4 do roku, a dwa o takiej jasności (pomiedzy -6 do-10mag) jedej nocy to sie zdarzają raz na parę lat. Dlatego taka frustracja.

 

Mokra farba specjalnie sprzętowi nie przeszkadzała bo jest w obudowach hermetycznych ale strasznie sie człowiek brudził przymierzając kamery, a za chwile zrobiło się ciemno. Panowie, którzy remontują mi dach zrobili nawet lampę aby dalej pracowac ale ja odpuściłem. Stwierdziłem, ze wiercenie przynajmniej 6 otworów fi8 w stalowej świeżo pomalowanej blasze 4mm (w nocy) to nie jest dobry pomysł.

 

Poleci jeszcze nie jeden bolid

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.