Skocz do zawartości

Saturn nisko nad horyzontem.


Coremeil

Rekomendowane odpowiedzi

Witaj !!

Ja jeszcze tej jesienni nie oglądałem Saturna , wole poczekać na bardziej sprzyjające warunki :banan:

Sam zobacz obecna jasność tej pięknej planety to 1,0 M wiec wygląda poprostu jak dosyć jasna gwiazdka choć nie razi tak w oczy jak Wenus :blink:

 

Pozdrawiam

Przemek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widział ktoś z Was ostatnio Saturna nad ranem? Bo bardzo chciałbym go zobaczyć a nie wiem czy go znajdę na niebie. Świeci mocno? Bo Wenus to bez problemu odnajdę. banan.gif

 

Ja widziałem jakiś tydzień temu Saturna lecz nie było to tak cudowny obraz jak w zimie... Nie było widać żadnych szczegółow oprócz pierścieni falujących jakby zanużone były w wodzie :rolleyes:

 

Poczekajmy z tym do grudnia. :Beer:

Edytowane przez Grodlife
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Saturna gołym okiem widać nieźle razem z Regulusem powyzej oba obiekty mają ok. 1mag wiec swiecą dosc wyraźnie. U mnie od oko. 5:00 juz wychodzi zza domów jest wtedy na ok. 15st.

Inną sprawą jest to ze mimo ze jasno swieci to obraz jest dosc kiepski - ogólnie im wyzej tym lepiej ale wtedy robi sie juz jasno.

Ogólnie łatwo znależć bo wyraźnie widać Wenus a ponizej 2 słabsze punkty(Saturn to niższy)

Raz udało mi sie jakims cudem złapać dobry seeing i mogłem wyostrzyć obraz. Widziałem tarczke planety z słabym paskiem na powierzchni wyraźnie oddzielonymi pierscieniami od planety + 1 ksieżyc. Ale takie dobre warunki miałem tylko raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie Saturn wschodzi nieco ponad 3 godziny przed Słońcem i warunki jego obserwacji są dosyć słabe. Godzinę przed wschodem naszej dziennej gwiazdy, a więc o świcie jest niecałe 20 stopni nad horyzontem. Ale z tygodnia na tydzień będzie coraz lepiej. Za dwa miesiące na dwie godziny przed wschodem Słońca będzie już na wysokości ok. 48 stopni i obserwacje przez teleskopy powinny dawać sporo satysfakcji mimo "malejącego" pierścienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu to był Saturn... niestety teraz na pełny spektakl pierścieni trzeba będzie długo czekać... Jowisz niestety też teraz nisko więc idzie w zapomnienie mimo, że w tym roku zaliczyłem najlepszego Jowisza w życiu. Neptun/Uran nic ciekawego poza samym faktem, że się je zobaczy. Venus fajny sierp, wraz z merkurym jednak nie bardzo zachwycają. Mars coraz lepszy ale aż by się chciało aby znów była wielka opozycja :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 lata temu to był Saturn... niestety teraz na pełny spektakl pierścieni trzeba będzie długo czekać... Jowisz niestety też teraz nisko więc idzie w zapomnienie mimo, że w tym roku zaliczyłem najlepszego Jowisza w życiu. Neptun/Uran nic ciekawego poza samym faktem, że się je zobaczy. Venus fajny sierp, wraz z merkurym jednak nie bardzo zachwycają. Mars coraz lepszy ale aż by się chciało aby znów była wielka opozycja :szczerbaty:

 

 

Podsumowując !! - ,,wszystko w swoim czasie '' :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś jeszcze nie miałem okazji widzieć Saturna. Swoją Syntą widziałem juz wszystkie planety oprócz właśnie Saturna. Ale się nie pali już w Październiku powinien być nieźle widoczny.

 

Powiem Ci tyle że jak zobaczysz to zmiękniesz :rolleyes: ...

 

Bardzo miło wspominam moje pierwsze obserwacje tej planety. Obserwowałem chyba na początku listopada 2006 roku moim Bresserem 114/500mm. Nauczyłem sie wczesniej gwiazdozbioru Lwa i wiedziałem gdzie szukac. Gdy zobaczyłem tą ,,gwiazdke'', poziom adrenaliny wzrósł. Przesuwałem tubus telepa z drżącymi rękoma a w myślach miałem 4 słowa: ,,TO MUSI BYĆ SATURN!!!'' - nie zawiodłem sie - ujrzałem tarcze z pięknymi pierścieniami... spędziłem na samym obserwowaniu Saturna jakieś... 2 godziny :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tyle że jak zobaczysz to zmiękniesz :rolleyes: ...

 

Bardzo miło wspominam moje pierwsze obserwacje tej planety. Obserwowałem chyba na początku listopada 2006 roku moim Bresserem 114/500mm. Nauczyłem sie wczesniej gwiazdozbioru Lwa i wiedziałem gdzie szukac. Gdy zobaczyłem tą ,,gwiazdke'', poziom adrenaliny wzrósł. Przesuwałem tubus telepa z drżącymi rękoma a w myślach miałem 4 słowa: ,,TO MUSI BYĆ SATURN!!!'' - nie zawiodłem sie - ujrzałem tarcze z pięknymi pierścieniami... spędziłem na samym obserwowaniu Saturna jakieś... 2 godziny :ha:

 

Tzn. widziałem już Saturna na zlocie przez Synty 8", Achromaty 4 i 5 calowe i Maku 127. I wcześniej mnóstwo obserwacji Saturna przez refraktorek 60/700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tyle że jak zobaczysz to zmiękniesz :rolleyes: ...

 

Bardzo miło wspominam moje pierwsze obserwacje tej planety. Obserwowałem chyba na początku listopada 2006 roku moim Bresserem 114/500mm. Nauczyłem sie wczesniej gwiazdozbioru Lwa i wiedziałem gdzie szukac. Gdy zobaczyłem tą ,,gwiazdke'', poziom adrenaliny wzrósł. Przesuwałem tubus telepa z drżącymi rękoma a w myślach miałem 4 słowa: ,,TO MUSI BYĆ SATURN!!!'' - nie zawiodłem sie - ujrzałem tarcze z pięknymi pierścieniami... spędziłem na samym obserwowaniu Saturna jakieś... 2 godziny :ha:

 

 

Ij chyba każdy pamięta swoje pierwsze obserwacje tej planetki pierwszy raz widziałem ją w newtoniku 76 i już bardzo mi się spodobał :D

Ale to był szok kiedy pierwszy raz spojrzałem na niego zimą przez Syntę 10'' i odrazu trafiłem na super seening normalnie ręce,mózg na ścianie :banan: Potem była M 42 i to samo :lol: jedna z moich najpiękniejszych nocy w zyciu B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tyle że jak zobaczysz to zmiękniesz :rolleyes: ...

 

Bardzo miło wspominam moje pierwsze obserwacje tej planety. Obserwowałem chyba na początku listopada 2006 roku moim Bresserem 114/500mm. Nauczyłem sie wczesniej gwiazdozbioru Lwa i wiedziałem gdzie szukac. Gdy zobaczyłem tą ,,gwiazdke'', poziom adrenaliny wzrósł. Przesuwałem tubus telepa z drżącymi rękoma a w myślach miałem 4 słowa: ,,TO MUSI BYĆ SATURN!!!'' - nie zawiodłem sie - ujrzałem tarcze z pięknymi pierścieniami... spędziłem na samym obserwowaniu Saturna jakieś... 2 godziny :ha:

 

A ja jeszcze nigdy pierścieni nie widziałem, tak w realu. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jest niestety stanowczo za nisko - nawet gdybym "na siłę" go oglądał to i tak okoliczne budynki mi całkowicie przeszkadzają - a teraz w dodatku smaku mi tylko narobiliście na jego obserwacje :lol: . A tak na serio to jestem strasznie ciekaw jaki będzie efekt w 8" Newtonie, nic tylko czekać, ale z pewnością będą to jedne z najciekawszych obiektów widocznych na zimowym niebie (wraz z Marsem oczywiście) więc myślę że temat Saturna jeszcze powróci jak bumerang w okolicy grudnia.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szok! Nastawiłem sobie budzik na 6:10, max głośność i koło ucha. Cały dom o szóstej dziesięć postawiłem na nogi. Wstaje o siódmej, patrze za okno a tam nioebo bez jednej chmurki. Myślałem że mnie coś trafi. Popróbujemy jutro.

 

Pozdrawiam,

Krawat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z rana byłem świadkiem fajnego zbliżenia Wenus i Saturna :szczerbaty:

Tak jak ja. Ale byłem zawiediony: na Saturnie widać 1 pas chmur, a pierścienie to już porażka, nie mogłem liczyć nawet na zobaczenie chociaż cassiniego. Pierścień się "zamyka", smutna prawda...Na pocieszenie strzeliłem sobie M42 :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.