Skocz do zawartości

SKYLINER-200 203mm (8") f/1200 Parabolic Dobsonian


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie

 

Nie jestem zupelnie zielony w tym temacie bo niebem fascynowalem sie od dawna, obserwowalem je lornetka i 76mm luneta. Znam sie na konstelacjach i gwiazdach jako ze uzywalem je do astronawigcji bedac na statku.

Jedynie budzet nigdy nie pozwalal mi na kupno dobrego sprzetu.

 

Prosze o porade, jako ze na rynku jest tyle roznych teleskopow do wyboru i wiele roznych specyfikacji, ze trudno sie ze wszystkim polapac.

Moim celem jest mozliwosc obserwacji obiektow deep sky oraz mozliwosc robienia im zdjec.

 

Co myslicie na temat tego teleskopu?:

 

SKYLINER-200 203mm (8") f/1200 Parabolic Dobsonian

 

Magnifications (with eyepieces supplied): x48 & x120

 

Highest Practical Power (Potential): x406

 

Diameter of Primary Mirror: 203mm

 

Telescope Focal Length: 1200mm (f/5.91)

 

Eyepieces Supplied (1.25"): 10mm & 25mm

 

Dual-Fit 1.25"/2" Focuser

 

Parabolic Primary Mirror

 

Diffraction Limited Optics

 

0.5mm Ultra-Thin Secondary Mirror Supports

 

9x50 Finderscope

 

Direct SLR Camera Connection

 

Wooden Alt-Azimuth Mount with Accessory Tray

 

77% more Light Gathering than 150mm

 

Cena - okolo 240 funtow

 

Jedynie co mnie martwi to to ze nie ma automatycznego prowadzenia co przy obserwacjach deep sky jest duzym problemem. A na dodatek jak bede chcial robic zdjecia to bez tego ani rusz (a moze sie myle?)

 

Direct SLR Camera Connection - czy to znaczy ze kazda cyfrowy aparat SLR bedzie pasowal i mogl byc podlaczony bezposrednio do teleskopu bez zadnego dodatkowego osprzetu?

 

Jakie minimalne wymagania powinien spelnic aparat by byc dobrym do astrofotografii?

 

Jak myslicie, dobry wybor? a moze znacie cos lepszego w podobnej cenie i bardziej przydatnego do astrofotografii?

 

Pozdrawiam i dziekuje za wszystkie odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma teleskopu jednocześnie do astrofoto i wizuala, przykro mi. Brak prowadzenia przy obserwacjach wizualnych nie jest uciążliwy, ale przy astrofoto bez niego ani rusz. W sumie najlepiej jak poznasz niebo wizualnie a dopiero później zdecydujesz się czy chcesz je fotografować- tak będzie Ci łatwiej.

Jakie minimalne wymagania powinien spelnic aparat by byc dobrym do astrofotografii?

Powinien mieć funkcję długich czasów naświetlania (30 sekund to minimum), ponadto powinien cechować się niskimi szumami przy dużych czułościach.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

niestety ten teleskop prawie nie nadaje się do astrofotografii. Można coś próbować ze Słońcem, Księżycem i jaśniejszymi planetami, ale nic więcej. I raczej takie próby średnio by wyszły aparatem - lepiej próbować webcamerką (filmiki + składanie w jedną fotkę).

 

Do obserwacji wizualnych natomiast ten teleskop powinien być całkiem przyzwoity. 20 cm lustra pozwala na pewien stopień harców z galaktykami i innymi ciemniejszymi obiektami na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bamus, do astrofoto masz za mało kasy, do wizualna coś by się dobrało B)

 

 

czyli co do astro foto mam nawet nie podchodzic bez 10000zl?

 

Nie chodzi mi przeciez o wyczesany sprzet. Dla mnie jako poczatkujacego zdjecia M31, planet i ksiezyca beda wystarczajace. 6 - calowy teleskop z autoprowadzeniem i dobra cyfrowka apowinny to mi zapewnic, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wygląda astrofoto na tym poziomie cenowym możesz obejrzeć na przykład tu:

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=5805

cóż, sam ocenisz czy ci się podoba czy nie. i jeżeli tak to przypadkowo wiem że ten teleskop jest na sprzedaż :)

a odpowiedzi od fachowców astrofotografów możesz się nie doczekać bo obrażasz ich tym, że nie przeczytałeś innych wątków na forum gdzie wszystko było wytłumaczone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, NIE BEDE ZAWRACAL PANOM Z WIELKIMI I KOSZMARNIE DROGIMI TELESKOPAMI GLOWY.

JAKOS SOBIE PORADZE, TYLKO JAK CZYTALEM POPRZEDNIE TEMATY TO WIEKSZOSC STARYCH FORUMOWICZOW LUBIALO SIE W WYPOWIEDZIACH TYPU: "NAJPIERW KUPUJE A POTEM PYTA...".

WIEC JA CHIALEM PIERW SIE SPYTAC, ALE WIDZE ZE TO ZA WYSOKIE PROGI DLA MNIE.

 

MOZE GDZIES INDZIEJ ZNAJDE LEPSZE PORADY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, NIE BEDE ZAWRACAL PANOM Z WIELKIMI I KOSZMARNIE DROGIMI TELESKOPAMI GLOWY.

JAKOS SOBIE PORADZE, TYLKO JAK CZYTALEM POPRZEDNIE TEMATY TO WIEKSZOSC STARYCH FORUMOWICZOW LUBIALO SIE W WYPOWIEDZIACH TYPU: "NAJPIERW KUPUJE A POTEM PYTA...".

WIEC JA CHIALEM PIERW SIE SPYTAC, ALE WIDZE ZE TO ZA WYSOKIE PROGI DLA MNIE.

 

MOZE GDZIES INDZIEJ ZNAJDE LEPSZE PORADY

 

Te Obrażalski B)

 

Przeczytaj Choć tą jedną stronę http://www.celestia.pl/Astrofotografia

 

a bedziesz wiedział dlaczego nikt Ci nie napisze konkretów. Musisz sam poszperać. Ja robię zdjęcia Księżyca tylko teleskopem połączonym pierścieniami Baader Planetarium z Minoltą A200 i mnie satysfakcjonują prawie, ale do astrofotografii musisz mieć obeznanie czytelnicze a potem montaż EQ5 minimum.

I wpisuj w szukam jakies slowa kluczowe np. sprzet itd...

:rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli co do astro foto mam nawet nie podchodzic bez 10000zl?

 

Nie chodzi mi przeciez o wyczesany sprzet. Dla mnie jako poczatkujacego zdjecia M31, planet i ksiezyca beda wystarczajace. 6 - calowy teleskop z autoprowadzeniem i dobra cyfrowka apowinny to mi zapewnic, prawda?

 

Księżyc i planety to można fotografować nawet tanim kompaktem przykładając do okularu (super zdjęcia to nie będą, ale zawsze coś). Do tego moze być nawet ten teleskop na Dobsie. Do lepszych zdjęć Księżyca i planet to już trzeba oczywiście prowadzenia, kamerki i teleskopu z długa ogniskową (Maki, SCT).

 

Z foto DS to najtaniej chyba będzie montaż EQ3 z napedami, lustrzanka cyfrowa i jakiś obiektyw krótkoogniskowy. Wtedy mozna robić zdjęcia szerokich pól. Nie wiem czy by starczyło 1200zł, musiałbyś szukać po giełdach aby wyszło jak najtaniej.

 

W zasadzie musisz zdecydować czy chcesz teleskop do obserwacji i pry okazji do prostych zdjęć Księżyca i planet, czy lustrzankę z obiektywem na paraliktyku do foto DS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co powiecie na temat EXPLORER-150PL (EQ3-2) f/8 - cena to tylko 200£ + jakies 100£ na automatyczne prowadzenie ktore moge pozniej dokupic jak zapoznam sie z teleskopem.

 

Mam tez pytanie odnosnie tego teleskopu i modelu nizej 150p f/5. pierwszy ma ogniskowa 1200mm drugi 750mm. Przy takiej samej srednicy lustra dluzsza ogniskowa jest lepsza generalnie, czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupujac pierwszy teleskop tez myslalem ze cudem dam rade uchwycic kolor czulym rejestratorem. Ale po lekturze i pytaniach na zlocie juz wiem ze astrofotografia to najpierw poznanie dedykowanych sprzetow a potem ulepszenie i wypracowanie swojej drogi. Dzis powiem Ci Bamus ze wybralbym chyba zamiast 2 konsrtukcji (mak do planet i newton do starego nieba) jedna. Mianowicie APO, ale jedna czynnikiem sprawczym zawsze jest kasa no to nie doczekalem do jeszcze jednego tysiaka i kupilem 2 teleskopy bo pomyslalem ze to bardziej ineresujace skoro jeszcze nie wiem nic. Jednak gdybym sie szarpnal na jakiegos wiekszego Williamsa Opticsa i kamerke to chyba z fotografia DS bylo by latwiej pod wzgledem specjalizacji tej firmy w foto DSów.

To oczywiscie moje zdanie - kazdy ma swoj ulubiony kolor....i misia :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.