Skocz do zawartości

M1 Krab


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Zdjęcie robione m.in. w ramach prób czy mój model EQ6 może uciągnąć bez problemu ogniskową 816mm. Okazało się, że może! I to nawet przez 10 minut bez żadnego kombinowania, na "defaultowych" ustawieniach Maxima.

Zdjęcie - jak na trzecią sesję astro-foto w życiu - wydaje mi się całkiem niezłe więc ośmielam się pokazać :)

 

M1 Krab, TSA-102S bez reduktora, EQ6, ST2000XM (-35 stopni), self-guiding, L 2x600 + 4x100, odjęte darki, podstawowa obróbka tylko w Maxim DL.

Warunki: bardzo słaba widoczność.

 

Co ciekawe, zrobiłem też 2x1000 sekund, ale okazało się że mgławica jest całkowicie przepalona i zdjęć tych w ogóle nie wykorzystałem.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

m1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Zdjęcie robione m.in. w ramach prób czy mój model EQ6 może uciągnąć bez problemu ogniskową 816mm. Okazało się, że może! I to nawet przez 10 minut bez żadnego kombinowania, na "defaultowych" ustawieniach Maxima.

Zdjęcie - jak na trzecią sesję astro-foto w życiu - wydaje mi się całkiem niezłe więc ośmielam się pokazać :)

 

M1 Krab, TSA-102S bez reduktora, EQ6, ST2000XM (-35 stopni), self-guiding, L 2x600 + 4x100, odjęte darki, podstawowa obróbka tylko w Maxim DL.

Warunki: bardzo słaba widoczność.

 

Co ciekawe, zrobiłem też 2x1000 sekund, ale okazało się że mgławica jest całkowicie przepalona i zdjęć tych w ogóle nie wykorzystałem.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

 

 

Pięknie! Ależ to musiałbyć wybuch...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...Zdjęcie - jak na trzecią sesję astro-foto w życiu - wydaje mi się całkiem niezłe więc ośmielam się pokazać smile.gif..."

 

Gratuluje swietnego zdjecia.Jak na moje,nic temu zdjeciu nie brakuje,tym bardziej,ze sa to Twoje poczatki. :rolleyes:

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko zachecic Ciebie tym komentazem do wrzucania tutaj kolejnych zdjec. B)

Pozdrawiam,Rafal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe, zrobiłem też 2x1000 sekund, ale okazało się że mgławica jest całkowicie przepalona i zdjęć tych w ogóle nie wykorzystałem.

 

Biorąc pod uwagę jasność TSA (a raczej ciemność :) ), czułość kamery i jej dynamikę oraz jasność samego Kraba uważam, że jest to niemożliwe :) Może po prostu zasugerowałeś się histogramem, nie rozciagając go do max wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GaudyK - zdjęcie bajerro :)

 

Qbanos, kurde, moze ja tu namieszam, ale tez udało mi sie przepalić Atikiem M1 na klatce 1200 sek. I to nie tak, ze jakies tam partie mgławicy osiagneły maxy na histogramie, ale tak totalnie i zupełnie. Biała, przejarana plama w kształcie M1.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę jasność TSA (a raczej ciemność :) ), czułość kamery i jej dynamikę oraz jasność samego Kraba uważam, że jest to niemożliwe :)

 

Załączam jak wygląda surówka 100% (bin x 1). Wydaje mi się, że to przepalenie, albo moja nieumiejętność obróbki zdjęć i nie potrafiłem z tego, co załączam nic wyciągnąć LUB też jeszcze niedokładnie ustawiona ostrość? Oceńcie sami. Luminancja 1000 sekund.

 

Dzięki za tak dobre oceny zdjęcia! :)

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

m1_surowka.jpg

Edytowane przez GaudyK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierze, że przy 1000sek masz praktycznie czarne niebo, to co pokazałeś to bardzo zestreczowana surówka :) Najlepiej umieść gdzieś na serwerze FITSa i będzie po sprawie.

 

W załączniku porównanie. Dokładnie to, co wyszło mi z kamery - nie odjęte darki itd. Kompresja JPG 96%.

Może to po prostu moja niedokładnie ustawiona ostrość?

Funkcji "stretch" się w ogóle nie dotykałem.

 

Pozdrawiam Krzysiek Gaudy

porownanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic nie znaczy, bo z kamery masz 16 bit obraz, a tu na forum wrzucasz 8 bit. Oznacza to, że jeżeli nie zrobiłeś streachingu, to informacje została usunięta. Jeżeli używasz maxima, to on klipuje podgląd z zasady, po to, żeby pokazać, co "tam siedzi". Pamiętaj, że to co widzisz na podglądzie maxima, a czym jest plik - to 2 różne sprawy. Żeby temat rozwinął się w coś pożytecznego, potrzebny oryginalny plik - wtedy mogę wyjaśnić więcej.

 

Z definicji streaching to rozciąganie/upychanie szerokiej, 16 bitowej dynamiki tonalnej, w wąskich 8 bitach. To co widzę na Twoich zdjęcia to prawdopodobnie brak jakiegokolwiek streachingu, a zwyczajny wycinek 256 tonów z 65 tys. skali. Czyli tzw. cliping histogramem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.