Skocz do zawartości

RC6 GSO, czyli RC-ek za grosze


piotrs

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego

W ramach ryzykownego eksperymentu, przy zakupie większego teleskopu, jako dodatek i element wytargowany w negocjacjach, wziąłem po mocno obniżonej cenie GSO RC6. Ryzyko polegało na tym że jest to trochę nieznana na naszym rynku konstrukcja i ma ciut długą ogniskową jak na mojego CGEM (odpowiednik EQ6).

Tu są dane techniczne tego teleskopu: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p2445_GSO-6--F-9-Ritchey-Chretien---152-1370mm-RC---AKTION.html

Miałem zamiar za jego pomocą wgryzać się astrofotograficznie w mniejsze galaktyki.

 

 

Unboxing

RC6 nie jest dobry do wizuala - to ze względu na duże lustro wtórne. Z tego powodu przy astrofoto nie ma winietowania, ale przy wizualu jest słaby kontrast (co dla astrofoto nie jest problemem).

 

Na początek wyciąganie teleskopu z pudełka (porządnego i podwójnego):

P1020670.jpgP1020673.jpgP1020674.jpg

P1020679.jpgP1020680.jpg

 

Na pierwszy rzut oka sprzęt wygląda zaskakująco porządnie. Focuser jest bardzo fajny, do tego daje się obracać. Cena w porównaniu do solidności robi wrażenie, i to duże.

 

 

Nie ma róży bez kolców!

Przy zakupie RC6 czeka kilka zasadzek

 

1) W komplecie nie ma przedłużek, a backfocus tego sprzętu to aż około 150mm! Typowo ludzie kupują przedłużkę 2" i 1" oraz kątówkę lub 2" + 2" + 1". Ja kupiłem 2” i 2”, a to na podstawie pomiarów gdzie łapię focus przy mojej DSI III. Prócz tego kupiłem 2” kątówkę co pozwala złapać focus przy różnych okularach.

Przedłużki wkręca się pomiędzy focuser a teleskop. W RC8 są w komplecie, w RC6 nie ma. Bez tego nie ma żadnych szans na złapanie ostrości!

 

Oto konkretne wyniki eksperymentów z kamerą DSI III i okularami:

1- z DSI III ostrość jest przy 2x przedłużka 2"(czyli 50mm) + 2,3cm wysunięte z focusera

2- z okularem 25mm ostrość jest przy 2x 2" + focuser na max + okular lekko wysunięty

3- z okularem 6mm ostrość jest j.w.

4- z kątówką 2" 90stopni, przy okularze 25mm ostrość jest bez przedłużek i przy focuser prawie na max (4,2cm, max focusera jest na 4,3cm)

5- z kątówką 2" 90 stopni przy okularze 6mm ostrość jest bez przedłużek i przy focuser na pozycji 3,9cm

6- z kątówką 2" 90 stopni i DSI III ostrość jest jest bez przedłużek i przy focuser na pozycji 1,4cm

 

Z jedną 2" przedłużką nic nie łapie ostrości.

 

Przedłużka 2”: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2773_Abstandshuelse-fuer-2--Auszug-der-GSO-RC-Teleskope---L-50mm.html

Przedłużka 1”: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2774_Abstandshuelse-fuer-2--Auszug-der-GSO-RC-Teleskope---L-25mm.html

P1030519.jpg

 

 

2) Druga zasadzka - ogniskowa 1370mm. To (dla nie drogiego) astrofoto bardzo dużo. Montaże typu EQ6 czy CGEM dają radę do powiedzmy 800mmm swobodnie, 1000mmm wymaga doświadczenia i lekkich przeróbek, 1200mm to mistrzostwo. Można dokupić flattner/reduktor 0,75 => 1027mm ogniskowej. Tyle że w pierwszej partii flattnerów był jakiś błąd i ją wycofano. Nie wiem czy teraz sprzedawana jest już wersja poprawiona, czy ta stara z usterką.

Na szczęście moja DSI III nie ma dużego chipa i flattner nie okazał się tu niezbędny, ale dla większych matryc raczej bez tego nie da się nic sensownego zrobić.

 

3) Trzecia zasadzka - na blaszanej wersji za 499 Euro nie ma drugiego dovetaila na górze. Czyli jak zamocować guider? Ja sobie dorobiłem drugiego dovetaila i nie mam już tego problemu, ale nie dla każdego to może być łatwe. Można takie dovetaile od razu do RC6 kupć tu: http://www.astronomics.com/main/product.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/LR9U6B1PVMKS8MQ86B8UEBQW85/product_id/AT6SDP

 

4) Czwarta zasadzka – RC6 nie są już produkowane! Wykonano podobno tylko 700 sztuk, które rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Być może tu i ówdzie da się coś jeszcze znaleźć w magazynach.

 

5) Zasadzka piąta - lustro główne+focuser+kamera+przedłużki... wszystko to przesuwa środek ciężkości w tył. Zwykle z tego powodu nie da się tego wyważyć na osi DEC. Czasami przesunięcie guidera maksymalnie do przodu pomaga, ale często to nie wystarcza i trzeba dokupić mały ciężarek który mocuje się na dovetailu dolnym teleskopu, z przodu.

 

 

Pierwsze światło

Do RC6 nie mam silnika do focusera. Jako że to ma być dla mnie drugi teleskop, nie będę w niego zbyt dużo inwestować. Dlatego do ustawiania ostrości zrobiłem maskę: http://forum.astropolis.pl/topic/33619-maska-bahtinov%26-8217%3Ba/page__view__findpost__p__413566

 

Tak wygląda setup w konfiguracji bojowej:

P1030517.jpg

 

Cel był dość ambitny – NGC2403. Ta galaktyka jest dość słaba, jej jasność powierzchniowa to 14,4 mag. Jak na moje warunki podwarszawskie to niemałe wyzwanie. Na zdjęciu powyżej widać też latarnie uliczne. Trzeba przyznać że RC6 jest odporny na zaświetlenie z boku (najpewniej dzięki baflom).

 

Technikalia zdjęcia:

L = 12 x 15minut + 16 x 8 minut + 1 x 4 minuty = 312 minut (5 godz. 12 minut)

[Ha!! Mój CGEM daje radę!!!! Rozkręciłem go na drobne i zrobiłem hypertuning, jak widać skutecznie – bardzo mnie to cieszy.]

R = 6 x 8 minut = 48 minut

G = 7 x 8 minut = 56 minut

B = 8 x 8 minut = 64 minuty

RAZEM: 480 minut, czyli równo 8 godzin.

Teleskop GSO RC6, guider, montaż CGEM

Zdjęcie robione przy Księżycu w okolicy pierwszej kwadry, czyli już dość mocno przeszkadzał. Obróbka zdjęć dość pobieżna.

 

Tylko L, rozmiar oryginalny:

RC6_ngc2403_L.jpg

 

Kolorowe LRGB, crop i leciutki resize:

RC6_ngc2403_LRGB.jpg

 

Podsumowanie

Fajny teleskopik o zwiększonej mobilności, zadziwiająco tani jak na swój poziom techniczny, wymagający w prowadzeniu, raczej nie do wizuala (chyba że jasne obiekty), wymagający dokupienia kilku rzeczy żeby go w ogóle użyć (i nie tanich!), dostępny na rynku w ograniczonej ilości.

Edytowane przez piotrs
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świetny test!

a Piotrze masz może jakieś zdjęcia mocno rozogniskowanej gwiazdki?

najlepiej daleko przed i za focusem

i może zdążyłeś już ocenić jak ta konstrukcja jest wrażliwa na zmiany temperatury?

jak długo się chłodzi, co z kolimacją itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemałym zaskoczeniem jest dla mnie udane prowadzenie takich ogniskowych. Powiedz coś więcej o tym hypertuningu montażu

Ja czekając na swoją szóstkę RC robiłem testy z moim SCT 6" zredukowanym do ok 1100mm na HEQ5(dwuletni montaż z charczącymi silniczkami). Montaż bardzo zgrubnie ustawiony na polarną a i tak dawał radę prowadzić taką ogniskową, więc CGEM tym bardziej sobie powinien chyba poradzić?

C6-log.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sumas:

Nie mam zdjęć rozogniskowanych, jak się uda to dorobię

Zmiany temperatury - póki co mam za mało doświadczeń. Podczas dwóch nocy (L, a potem RGB) temperatura zmieniała się tylko o pół stopnia.

Chłodzenie - chyba takie samo jak Newtonie, w sumie to tak samo otwarta konstrukcja.

Kolimacja - tak, to może być trudne. Mój egzemplarz przyszedł niezły z fabryki, tylko lekko go podciągnąłem. Kolimacja jest iteracyjna, polecam tan wątek: http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Board/cat/Number/3178132/page/5/view/collapsed/sb/5/o/o/fpart/all Ja jeszcze pełnej nie próbowałem.

 

@Duser:

Większość pracy opisałem tu: http://forum.astropolis.pl/topic/30126-guiding-cgem-eq6/page__st__30

Potem poprawiłem także drugą oś. Robiłem to na podstawie materiałów w sieci, a także kupiłem to: http://www.deepspaceproducts.com/cgem-do-it-yourself-do-it-yourself-hypertune-dvd_8_4227_8667.html (w sumie to w sieci jest z grubsza to samo, ważne jest aby dobrze dobrać podkładki dystansowe).

Dodatkowy materiał tu:

 

@exec:

Masz więc niezły egzemplarz! Ja początkowo przy f=800mm mogłem robić najwyżej 4 minutowe ujęcia. To z czego teraz się cieszyłem, to były klatki 15 minutowe przy f=1370 z potencjałem na dłuższe czasy (ale nie mam darków powyżej 15minut).

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, a mógłbyś wrzucić gdzieś na serwer (np wyslijto.pl) stacka luminacji?

Po zdjęciu setupu widzę, że ciężko będzie mi to wszystko zbalansować ze sterczącą ciężką kamerą na tym 'wysięgniku'. Nie wiesz czy da radę przełożyć mocowanie szukacza na przód?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Po zdjęciu setupu widzę, że ciężko będzie mi to wszystko zbalansować ze sterczącą ciężką kamerą na tym 'wysięgniku'. Nie wiesz czy da radę przełożyć mocowanie szukacza na przód?

szukacz niewiele waży, polecałbym raczej dokupienie drugiego dovetaila, skręcenia ich razem - trochę przesuniętych i mocowanie w montażu już za celą lustra teleskopu

przy okazji, kamera będzie bezpieczniejsza przy przejściu przez meridianę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, a mógłbyś wrzucić gdzieś na serwer (np wyslijto.pl) stacka luminacji?

Po zdjęciu setupu widzę, że ciężko będzie mi to wszystko zbalansować ze sterczącą ciężką kamerą na tym 'wysięgniku'. Nie wiesz czy da radę przełożyć mocowanie szukacza na przód?

 

OK, podrzuć mi (np. na PW) swój e-mail.

 

Co do wyważenia, to stosuje się taki patent: http://www.astronomics.com/main/product.asp/catalog_name/Astronomics/category_name/CUHH9F3HKV579LMJ8CC9R6WV80/product_id/VDW

W naszych warunkach można wykorzystać to: http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/mocowanie-baader-planetarium-do-szyn-dovetail-standard-vixen,d968.htm i coś do tego przykręcić. (link nie za bardzo działa, poszukaj "Mocowanie Baader Planetarium do szyn dovetail (standard Vixen)")

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiesz czy da radę przełożyć mocowanie szukacza na przód?

Raczej nie da się przełożyć, chyba że nie boisz się wiercić dziur w tubusie. Poza tym stopka szukacza przykręcona jest nie do tubusa, tylko do boku celi.

 

Jeszcze jeden niuans - szukacza nie znajdziemy w pudełku od RC6 !

(na szczęście mi nie jest potrzebny, używam RedDotFinder na giuderze)

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piotrek

Świetny opis. Gratuluje opanowania sprzętu i życzę wiele satysfakcji.

 

@Exec

Po zobaczeniu wykresu trackingu, który pokazałeś kolokwialnie mówiąc opadła mi szczęka. Nie traktuj tego osobiście, ale abstrahując od rewelacyjnej dokładności w RA, po prostu nie wierzę, że przy zgrubnym ustawieniu na polarną wcale nie widać dryfu przez ponad 10 minut. Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy, to że guidowałeś na polarnej. A jeśli nie, to Twój montaż to prawdziwy skarb i w cenie <7k$ dokładniejszego raczej nie kupisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Exec

Po zobaczeniu wykresu trackingu, który pokazałeś kolokwialnie mówiąc opadła mi szczęka. Nie traktuj tego osobiście, ale abstrahując od rewelacyjnej dokładności w RA, po prostu nie wierzę, że przy zgrubnym ustawieniu na polarną wcale nie widać dryfu przez ponad 10 minut. Jedyne wytłumaczenie jakie przychodzi mi do głowy, to że guidowałeś na polarnej. A jeśli nie, to Twój montaż to prawdziwy skarb i w cenie <7k$ dokładniejszego raczej nie kupisz.

 

Misiekc, dzięki za czujność – wstyd się przyznać, ale pomyliłem wykresy. Coś mi od początku nie pasowało, ale dopiero teraz sprawdziłem. Ten wykres, który wrzuciłem to wykres z guidowania M42 obiektywem 300mm….

 

Tutaj wrzucam wykres z guidowania SCT C6 zredukowanym na ok 1100mm.

 

Przepraszam za zamieszanie i proszę moderatora o edycje tamtego mojego posta i podmianę wykresów.

 

Guiding odbywał się przy zgrubnym ustawieniu na polarną – to znaczy, że z powodu Księżyca i chmur w tamtym miejscu nie widziałem jak dokładnie jest ustawiona Kasjopeja i Wielki Wóz, więc lunetkę biegunową obróciłem tak jak mi się wydawało, że powinny być ustawione i przy takim ustawieniu nastawiłem gwiazdę polarną w centrum kółka celownika.

log-C6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy wykres wyglada ok ;). I tez jest calkiem niezly. Szkoda, ze juz nie produkuja tego AT6RC bo jak widac bylaby to alternatywa dla N150/750.

Ta alternatywa jest dość słaba bo N150/750 ma światło 5 i wymaga 3,25 x mniej naświetlania. Jest różnica czy naświetlasz klatkę H-alfa 15 minut czy 50 minut. Fakt, że jego nie trzeba już przerabiać a zwyklego newtona trzeba wzbogacić o MPCC i większe lusterko i ewentualnie inny wyciąg, czyli generalnie jest to totalna przeróbka, no ale światło tego RC nie jest żadną alternatywą i pewnie dlatego cena poszła na łeb na szyję żeby wyprzedać ostatnie sztuki i dać sobie z tym spokój.

Chyba lepiej kupić jakiś 90 - 100 mm ED z F6. Do niektórych obiektów np. mgławic planetarnych ten RC będzie dobry ale nie jest to wszechstronny astrograf. Jako dodatkowy sprzęt może być.

Śmieszne jest to co pisze TS, że promocja z 899 E na 499 E będzie bardzo krótka, ale widać, że chyba raczej będzie już na wieki :szczerbaty:

Edytowane przez astrodziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta alternatywa jest dość słaba bo N150/750 ma światło 5 i wymaga 3,25 x mniej naświetlania. Jest różnica czy naświetlasz klatkę H-alfa 15 minut czy 50 minut. Fakt, że jego nie trzeba już przerabiać a zwyklego newtona trzeba wzbogacić o MPCC i większe lusterko i ewentualnie inny wyciąg, czyli generalnie jest to totalna przeróbka, no ale światło tego RC nie jest żadną alternatywą i pewnie dlatego cena poszła na łeb na szyję żeby wyprzedać ostatnie sztuki i dać sobie z tym spokój.

Chyba lepiej kupić jakiś 90 - 100 mm ED z F6. Do niektórych obiektów np. mgławic planetarnych ten RC będzie dobry ale nie jest to wszechstronny astrograf. Jako dodatkowy sprzęt może być.

 

To nie do końca tak z tym naświetlaniem. Newton może być użyty do szerszych kadrów, RC do mniejszych obiektów. Jednak jeśli fotografujemy ten sam obiekt, to chcąc uzyskać na nim ten sam efekt (detal, sygnał/szum) musimy naświetlać tyle samo(pomijając mniejszą skalę obrazu lub różnice w rozdzielczości setup’u). Po prostu sprzęty o identycznej aperturze zbiorą tyle samo światła z danego obiektu niezależnie od światłosiły. Sprzęty o większej światłosile(mniejszej ogniskowej) zbierają po prostu to śwatło z większego obszaru nieba, więc potrafią wysycić sensor szybciej. To tak na chłopski rozum, ale tak to z grubsza jest.

 

 

 

Z pewnością nie jest to sprzęt do szerokich kadrów i łapania rozległych i słabych mgławic w wąskich pasmach. To raczej sprzęt do galaktyk, średniej wielkości mgławic (np. większe planetarne), czy małych gromad. Zresztą jego ogniskowa jest raczej umiarkowana, a dla własnych potrzeb można ją jeszcze zredukować np. używając reduktora 0.75 co zmniejszy ogniskową do ok metra i światłosiłę do 6.75.

 

 

 

Poza tym w tym sprzęcie bez problemu wciśniesz taniego i dużego off-axis guidera, raczej nie będziesz miał problemów z płaskim polem i dostajesz od razu niezły wyciąg z mikrofocuserem.

 

 

 

Śmieszne jest to co pisze TS, że promocja z 899 E na 499 E będzie bardzo krótka, ale widać, że chyba raczej będzie już na wieki

 

Śmiej się śmiej, ale GSO/AT RC 6” już się kończy i nie będzie dłużej produkowany – GSO zużyło wszystkie części i wyprodukowało ok 700 sztuk tych teleskopów. Dlatego koniec promocji będzie jednocześnie końcem sprzedaży tego modelu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który masz do niego korektor na swiatło 6.75 ?

Przecież piszę, że jako dodatkowy sprzęt do niektórych obiektów może być. Też bym takim nie pogardził.

Ta ograniczona w czasie promocja mimo wszystko mnie śmieszy :szczerbaty: , typowa reklama.

Za 899 E pewnie długo sobie leżał na półkach. Za 499 E to już całkiem inna gadka. Jak coś schodzi jak ciepłe bułeczki to każdy producent będzie klepał produkt do oporu i pewnie nie braknie mu na to części aż do końca świata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który masz do niego korektor na swiatło 6.75 ?

 

No jest reduktor lub reduktor/wypłaszczacz 0.75x.

 

 

Przecież piszę, że jako dodatkowy sprzęt do niektórych obiektów może być. Też bym takim nie pogardził.

 

Tego nie rozumiem. Dlaczego dodatkowy sprzęt? Zerknij za granicę – tam ludzie jako swój podstawowy sprzęt używają teleskopy o ogniskowej 2-3metry a jako dodatkowy sprzęt jakiś mały refraktorek do szerokich kadrów.

 

 

Ta ograniczona w czasie promocja mimo wszystko mnie śmieszy, typowa reklama.

Za 899 E pewnie długo sobie leżał na półkach. Za 499 E to już całkiem inna gadka.

 

Ja ciągle nie rozumiem co w tym śmiesznego. Wyprzedają sprzęt za 499€, który niedługo zniknie z półek. Niedawno w Polsce była akcja wyprzedająca stare ‘złote’ teleskopy SW. Szczerze Ci powiem, że mnie takie akcje w ogóle nie śmieszą. To normalna rzecz. Ciągle i wszędzie są jakieś wyprzedaże i w ogóle mnie one nie rozśmieszają. Na mnie lepiej działają komedie lub dobre dowcipy, ale co kto lubi. ;)

 

 

 

Jak coś schodzi jak ciepłe bułeczki to każdy producent będzie klepał produkt do oporu i pewnie nie braknie mu na to części aż do końca świata.

 

Z tego co deklaruje producent ten model jest EOL (end of line) – koniec linii, więcej nie będzie. Przynajmniej w tej formie. Możliwe, że pojawi się RC 6” w węglowej tubie(zgaduję), a może i nie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który masz do niego korektor na swiatło 6.75 ?

Przecież piszę, że jako dodatkowy sprzęt do niektórych obiektów może być. Też bym takim nie pogardził.

Ta ograniczona w czasie promocja mimo wszystko mnie śmieszy :szczerbaty: , typowa reklama.

Za 899 E pewnie długo sobie leżał na półkach. Za 499 E to już całkiem inna gadka. Jak coś schodzi jak ciepłe bułeczki to każdy producent będzie klepał produkt do oporu i pewnie nie braknie mu na to części aż do końca świata.

Jako alternatywny to rozumiem sprzęt, który może zastąpić dany sprzęt a nie go uzupełnić. Bądźmy precyzyjni w myśleniu i pisaniu.

Jak widzisz jakiś korektor to podaj linka do niego bo z korektorami, nawet dedykowanymi do danego produktu bywa różnie, czego dowodem jest WO Zenithstar 66 SD. Swiatło 6,75 nadal nie jest alternatywą dla światła 5.0 bo oznacza 1,8 razy dłuższy czas naświetlania, to jest sporo kiedy mamy zebrać kilkadziesiąt klatek obiektu. Poza tym to ta rura za 499 E jest napewno godna uwagi choćby z powodu solidnego wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.