Skocz do zawartości

Dziwne spajki na jasnych gwiazdach


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio robiąc zdięcie w okolicach Vegi zauważyłem że na janych gwiazdach wychodzą dziwne spajki

Co może być tego przyczyną?

Gdzieś kiedyś czytałem że to może być wina zbyt mocnego mocowania soczewki

Teleskop jakim zostało wykonane to zdięcie to TS APO 115/800

V1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to że nie sa jednakowa na całym obwodzie.

Chodzi mi o tą przerwę na wysokości godz 11 i 5

No chyba że to jest normalne

Sądzę, że to nie naprężenie. ew. jakiś element mocujący (przysłaniający) może powodować taką dyfrakcję. Mnie np to nie przeszkadza, bo niby w czym ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest efekt ściśnięcia optyki (to zawsze powoduje astygmatyzm). Takie rzeczy powodowane są czymś, co lekko rozprasza niektóre promienie światła w ich drodze. Może to być wszystko, włącznie z samymi pierścieniami celi. Trudno zapanować nad taką jasną gwiazdą. Twój przykład akurat pokazuje, że jest całkiem nieźle. Producenci najdroższych astrografów kombinują latami, żeby nad tym efektem zapanować. Robią albo specjalne maski na obiektywie (zmniejszające aperturę o kilka mm), albo ukrywają krawędzie soczewek już w samej konkstrukcji celi (zamiast maski). W newtonowskich astrografach robi się podobnie, tzn stosuje się zmniejszającą aperturę maskę (pierścien nad lustrem głównym), oraz specjalne pająki.

 

A i tak nie zawsze się udaje, bo nawet ciepłe powietrze potrafi na chwilę gdzieś się zakotwiczyć i też dać taki efekt. Ostatnio oglądałem zdjęcia z Officina Stellare HyperAPO i takie efekty były nawet na średnich gwiazdach. W moich poprzednich Takahashi, włącznie z TOA130, ten "bajer" też bywał widoczny.

 

Znam freeków, którzy robią sobie do APO specjalne pierścienie na obiektyw, odpowiednio zfazowane i przysłaniające milimetry apertury, żeby mieć piękne "halo" bez tych efektów dyfrakcyjnych ;)

 

Trochę chyba szkoda prądu, nie?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz sprawdzić optykę to zrób jeszcze raz takie zdjęcie, ale rozogniskowane mocno. Jeżeli byłby jakiś ucisk to od razu będzie widoczne. Na obrazie gwiazd w punkcie ostroście niewiele da się powiedzieć o jakości optyki. Ot - taki paradoks ;)

 

Pierwsze zdjęcie z brzegu z google z jasną gwiazdą (to bodajże APO WO FLT): http://1.bp.blogspot.com/_NO1OTYJHeoA/TLrBS0bVqsI/AAAAAAAADJc/y_um_ldHgPM/s1600/NGC2024_IC434_1024.jpg

 

Generalnie jest to do wypracowania (jeżeli komuś bardzo zależy), ale na pewno nie mieści się w kategorii "wad optyki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
W dniu 2.07.2012 o 18:05, Adam_Jesion napisał:

To nie jest efekt ściśnięcia optyki (to zawsze powoduje astygmatyzm).

To jest typowy efekt ściśnięcia soczewek refraktora śrubami kolimacyjnymi - jest zimo, więc cela obiektywu się mocno kurczy i jeśli teleskop serwisowo był kolimowany  w temperaturze pokojowej, teraz cela ma o ułamek mm mniejszą średnicę i śrubki kolimacyjne (zwykle ostre na końcu i bez żadnych podkładek....) punktowo uciskają jedną z soczewek. Zgaduje, że twój apo ma sześć zestawów po trzy śrubki kolimacyjne - dwie na przeciw siebie należe delikatnie poluzować.

A sam spajk bierze się z punkowego nacisku --> czyli minimalnie zaburzonej gęstości szkła --> czyli minimalnie zaburzonego współczynnika załamania światła.

Aby się upewnić, że to te problem, zrób dwa zdjęcia lekko out of focus - jedno przed ogniskiem, jedno za ogniskiem. Jeśli na jednym zdjęciu są dwa jasne spajki a na drugim dwie ciemne szczeliny o tej samej orientacjim to na 100% masz ucisk śrub kolimacyjnych na soczewkę. W zdecydowanej większości przypadków to ostatnia soczewka.

Edytowane przez Marcin_G
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marcin_G napisał:

To jest typowy efekt ściśnięcia soczewek refraktora śrubami kolimacyjnymi - jest zimo, więc cela obiektywu się mocno kurczy i jeśli teleskop serwisowo był kolimowany  w temperaturze pokojowej, teraz cela ma o ułamek mm mniejszą średnicę i śrubki kolimacyjne (zwykle ostre na końcu i bez żadnych podkładek....) punktowo uciskają jedną z soczewek. Zgaduje, że twój apo ma sześć zestawów po trzy śrubki kolimacyjne - dwie na przeciw siebie należe delikatnie poluzować.

A sam spajk bierze się z punkowego nacisku --> czyli minimalnie zaburzonej gęstości szkła --> czyli minimalnie zaburzonego współczynnika załamania światła.

Aby się upewnić, że to te problem, zrób dwa zdjęcia lekko out of focus - jedno przed ogniskiem, jedno za ogniskiem. Jeśli na jednym zdjęciu są dwa jasne spajki a na drugim dwie ciemne szczeliny o tej samej orientacjim to na 100% masz ucisk śrub kolimacyjnych na soczewkę. W zdecydowanej większości przypadków to ostatnia soczewka.

Tak rozumiem ale to jest teleskop zwierciadlany, zwierciadło nie jest mocno ściśnięte.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Marcin_G napisał:

A czy jak obracasz kamerę w wyciągu, flara też się obraca?

 

Nie, jest w miejscu....coś musi być z tubą a może jakieś boczne świtało...

Cóż będzie pogoda trzeba sprawdzić może jakiś od-rośnik złożę i po kolej będę wykluczał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 21.12.2022 o 17:06, dziki napisał:

Jeśli źródło odbłysku jest np w tubie to jeśli obrócisz kamerę to powinno wędrować po kadrze.

image.png.26845ae5277f57c46062700757ce298f.png
Mam ten sam problem, na początku myślałem że to przez rozkolimowane LW, ale kolimacja nic nie dawała teraz jestem prawie na 100% pewny że to zbyt długi wyciąg wchodzący w tor optyczny.
@astrodarek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Polska Lama Bojowa napisał:

image.png.26845ae5277f57c46062700757ce298f.png
Mam ten sam problem, na początku myślałem że to przez rozkolimowane LW, ale kolimacja nic nie dawała teraz jestem prawie na 100% pewny że to zbyt długi wyciąg wchodzący w tor optyczny.
@astrodarek

 

No to rozczaruję, ja swój wyciąg skróciłem i nic nie wchodzi w tor optyczny. Założyłem baffla przed LG i jest ok(wnioski odbicia światła w tubie)

Przykładowa fotka testy chmurska były ale później robiłem i było ok

1672426131139.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze dopiszę jak chcesz sprawdzić czy wyciąg Tobie wchodzi w światło to weż rozogniskuj na gwieżdzie i będziesz widział ewidentnie obciętą gwiazdę, Ja tak miałem kiedyś i od razu przyciąłem wyciąg. A to z tym odbiciem swiatła to była nowy problem ale usunięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.