Skocz do zawartości

Duży ptak, z dużym dziobem plus kraj z przerostem ambicji


Loki

Rekomendowane odpowiedzi

Loki, widzę że poskromiłeś 400-tkę na AW - stosujesz jakieś nowe tricki czy to Twój nowy sposób ustawiania na GP poprawił stabilność i powtarzalność zestawu?

Jedno i drugie :)

Kupiłem ramię Manfrotto i rotator, dzięki czemu mogę wyważyć zestaw. Na jednym końcu ramienia siedzi głowica kulowa i aparat z obiektywem, na drugim przeciwwaga. To pozwala wyważyć zestaw.

Dalej stosuję "swoją" metodę ustawiania na polarną. Nabrałem też wprawy. Rozstawienie montażu i ustawienie na polarną zajmuje ok. 30 minut. Na krótszych ogniskowych mogę jechać nawet po 10 minut. Na 400-tce do pięciu, ale najczęściej ustawiam 180 sekund.

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się wypowiedzieć,

gwiazdy ok - również bym zostawił choć są całkowicie wyzbyte koloru - są białe (być może to wina konwersji do tiffa i potem stacku). Kolorystyka samej mgławicy zupełnie do mnie nie przemawia, tak jakbyś na siłę wyciągał kolor, choć w ogóle się nie zarejestrował (lub w bardzo małej ilości). Niestety ograniczeń konstrukcyjnych się nie przeskoczy.

 

Uważam Loki, że masz wiele fajniejszych zdjęć w swojej kolekcji (które powodują opad szczęki :-) ) i dopóki nie zmodyfikujesz aparatu / zakupisz kamery to do tak rozległych emisyjnych mgławic bym nie podchodził - jest wiele fajnych ciemnych/refleksyjnych, które o niebo lepiej mogą wyjść na Twoim setupie (zresztą na RODOS pokazałem Ci kilka :-) ).

Dodatkowo są dziwne pionowe jakby "pasy" czy "pociągnięcia" które trochę psują odbiór zdjęcia.

 

Na pewno zauważysz, że inaczej podchodzi się do obróbki szerokich kadrów a inaczej do węższych, bardziej selektywnych, gdzie np. gwiazdy już są większe i niejednokrotnie trzeba je obrabiać oddzielnie.

 

Kończąc - 19 klatek to zdecydowanie za mało :-(

Przepraszam, że tak gorzko, ale tak to widzę.

Paweł

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pawle za uwagi.

Zgadzam się, że jest za mało materiału, zgadzam się również, że (jak zwykle) przegiąłem z kolorem. Zamierzam zrobić test. Zbiorę właściwą ilość materiału i obrobię w ogóle nie ruszając koloru. Tak jak zszedł z matrycy.

Pogadamy wtedy :)

I dzięki, że nie rozczulasz się nad zdjęciem. Zdecydowanie preferuję konstruktywną krytykę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwiazdy ok - również bym zostawił choć są całkowicie wyzbyte koloru - są białe (być może to wina konwersji do tiffa i potem stacku).
Przyczyny raczej bym nie obstawiał w konwersji do tiffa i potem stacku. Wręcz przeciwnie - taki sposób obróbki (wypowiadam się jedynie na podstawie swojego krótkiego doświadczenia w tym workflow'ie, na razie przetestowałem na szerokim kadrze: http://astropolis.pl/topic/42250-abd-we-wasnym-sosie/?p=506539) daje defaultowo więcej kolorów, również na gwiazdach - spójrz na gwiazdy Deneb (biała), Sadr oraz Gienah (żółte) - w ogóle nie ruszałem koloru gwiazd w skromnym postprocessingu. Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyprałem sobie gwiazdy w inny sposób :) Wiem jak i wiem jak wyleczyć. Muszę jakąś metodologię obróbki wypracować, bo w ramach nauki robię różne rzeczy, a potem po 6-ciu godzinach okazuje się, że jest prawie dobrze, ale coś jednak skopałem i... żeby to naprawić trzeba wrócić do początku. Zwykle wtedy sił już brak, godzina jest późna, niedoróbka idzie na forum, a potem jest żal za grzechy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na warsztatach dużo razy mówiłem- zapamiętywać etapy pośrednie :) . To zawsze pozwala wrócić do "ostatniej dobrej" . Ja produkuje ostatnią wersje pod nazwą final... ostatnio miałem final 17 :) :) :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie - co innego miałem na myśli. Wczoraj wstawiłem korektę obróbki. Jak skończyłem, to mi się podobała, ale godzinę później stwierdziłem,że jednak mi się nie podoba :) Za mała materiału - szkoda się męczyć. Muszę zrobić poprawkę. Jedna rzecz mnie cieszy. Gdy usunąłem gwiazdy, zobaczyłem jak wiele szczegółów mój "refraktor" zarejestrował, mimo, że to zdjęcie z AW, którego "sprzętowy dithering" nie pomaga w uzyskaniu detali. Powtórzę fotkę z paralaktyka z gudingiem. Zbiorę trzy godziny i wtedy będę się znęcał nad materiałem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.