Skocz do zawartości

Bohemian Rhapsody


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Niedługo minie 40 lat od nagrania singla "Bohemian Rhapsody", który w 1975 roku uratował grupę Queen od groźby bankructwa, a o którym Björn Ulvaeus z "Abby" powiedział: "It's the greatest single of the century".

Utwór - legenda, doczekał się najróżniejszych aranżacji. Słyszałem wersję na chór i orkiestrę symfoniczną, kwartet smyczkowy, orkiestrę dętą, gitarę klasyczną, itd... Ale wczoraj trafiłem na to nagranie - i poryczałem się, jak bóbr. Niesamowite wykonanie, momentami dreszcze człowieka przechodzą! Posłuchajcie sami - najlepiej na słuchawkach i głośno :-)

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za to nagranie. Fajnie sie tego słucha, choć panowie od rejestracji instrumentu poczatkowo trochę "nie nadążają". Oczywiście mozna dyskutować o aranzacji - ale robi to świetne wrażenie. Osobiście nie stosowałbym tylu obiegników, ograniczjąc rolę linii melodycznej i idąc w strone zabiegów harmonicznych. Z drugiej strony barokowa dyspozycja instrumentu niejako narzucała interpretacje. Ech, takie organy jak np. w Katedrze w Warszawie, albo ( zupełnie inne!) w Katrowicach-Janowie, oj to by zagrało!

Przepraszam za te przydługie wywody amatora, nie mogłem się powstrzymać!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Te w kieleckiej katedrze też by ładnie zabrzmiały :-)

 

Ale jak gość zagrał nogami fragment przed "Do you think you can stone me and spit in my eye?"... Majstersztyk!

Ciekawe, czy Brian May widział ten filmik? :-))

 

PS. Słyszeliście, że Brian May ma doktorat z astronomii?

Edytowane przez Paweł Trybus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Hehehe, dobre! Koneksji z astronomią ciąg dalszy :-)

 

To jeszcze jedna z wielu ciekawostek o "Bohemian Rhapsody".

W sekwencji operowej słyszymy "Mamma mia, let me go!". A to właśnie utwór "Mammia Mia" Abby strącił "Bohemian Rhapsody" z pierwszego miejsca brytyjskiej listy przebojów. Po dziewięciu tygodniach panowania!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potęga, dziś już nie ma takich utworów, to muzyka moich czasów...

Ja akurat jestem post pinkfloydowski ;), ale Queen inten utwór - znakomity.

Wykonanie również genialne.

 

Proponuję kiedyś wysłychać Rapsodii na audiofilskim sprzęcie, to jest po prostu

dzieło sztuki.

 

Teraz w FM znów trzeba przestawić się na mezalians Eminema z Rihanną...;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inne czasy. Ja też jestem "post pinkfloyd'owski", a wcześniej "post procolharumowski":). A wogóle to w czasach studenckich jak się objeżdżało Polskę, to jak w okolicy był kościół z dobrymi organami, to zaraz szedłem po prośbie do proboszcza co by udostepnił instrument - na ogół nie było problemów, no i katowałem kadłub niemiłosiernie. Często bywało dziwnie...np. któregos dnia późnym wieczorem ( to było naprawde dawno temu w miejscowości Berżniki k .Sejn) dostałem od proboszcza klucz do kościoła z instrukcją, żeby iść do zakrystii i włączyć prąd. Ciemno juz było, więc szedłem po omacku i natknąłem się na trumnę przygotowaną do pogrzebu. Z nieboszczykiem. Grało mi się wtedy całkiem chyba nieźle...

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie majstersztyki jest już co prawda za późno na konkretny odsluch ale na 100% do niego wrócę za dnia (sąsiedzi ;-) i przewietrzę głośniki. Taka przestrzeń, dynamika słysząc to zaledwie w komputerze i na dokładkę interpretacja oj dziaała na zmysły oj działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.