Skocz do zawartości

StarShoot AutoGuider + MaximDL = problem z darkami i guidingiem


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

W czasie dwóch ostatnich sesji postanowiłem użyć do guidingu SSAG, zamiast Chameleona. Chciałem się przekonać, czy dziwny sposób współpracy programów z Chameleonem (brak "synchronizacji" między faktycznym naświetlaniem, a ściąganiem klatek do programu) wpływa jakoś na guiding. Ale napotkałem problem z SSAG. W PHD wszystko zawsze było ok, do guidowania nie trzeba było darków (ale wtedy guidowałem zewnętrzną tubą). Od niedawna przerzuciłem guiding na Maxima i pojawił się problem z SSAG (z OAGiem). SSAG niemiłosiernie szumi na długich (4 s) klatkach z dużym gainem, które są niezbędne dla OAGa. Niestety Maxim jest tak głupi, że przy kalibracji uparcie próbuje doszukiwać się ruchu gwiazd na hotpikselach, a nie na gwiazdach (pomimo, ze podobno ma mechanizm rozpoznawania hotpikseli). Na poprzedniej sesji w końcu mi się udało, ale wczoraj nie dałem rady skalibrować. Nie wystarczyła nawet na prawdę jasna gwiazda, która prawie całkowicie nasycała matrycę.

I tu pojawił się główny problem. No bo przecież mamy coś takiego jak darki, które właśnie od tego są. Tak więc włączyłem tryb Simple Auto-dark, zatkałem dekiel, wykonałem darka, odetkałem, zrobiło się zdjęcie i co? Nic. Zdjęcie jest dokładnie tak samo zaprane hotpikselami, jak na zdjęciu bez darka. Dark po prostu "nie działa", tak jakby się nie wykonał. Nie mam pojęcia o co chodzi. Poprzednio, jak guidowałem Chameleonem, też naświetliłem darka i wszystko było ok, hitpiksele zniknęły. Z SSAG tak nie było. Na pewno są tu osobo, które guidują SSAG w Maximie, wiec może coś wiecie na temat darków?

Dodam tylko na koniec, że w końcu zmieniłem SSAG na Chameleona i wszystko poszło ok, dark zadziałał, kalibracja przeszła. Niestety straciłem pół godziny na walce z SSAG i coraz bardziej skłaniam się do jego sprzedaży, bo chyba będzie już całkiem "bezrobotny". Chameleon charakteryzuje się dużo mniejszymi szumami i jest czulszy. Pomimo mniejszej matrycy znalezienie gwiazdki do guidingu w nim nie stanowi problemu (z OAGiem), a z SSAG to już wyzwanie. Tej nocy Chameleon prowadził super i moje podejrzenia co do ewentualnych problemów z guidingiem przez jego dziwne sterowanie okazały się niesłuszne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowy jest Twój nawias :) Chłodzony Atik na pewno ma niewiele hotów i szumu na klatkach rzędu 4 s. Ale SSAG, czy Chameleon bez chłodzenia na wysokim gainie i z 4s po prostu zalewają klatki hotami, jest ich przynajmniej kilka procent zdjęcia. Maxim wariuje w takich warunkach. Do tego mało ostre gwiazdy na OAGu i klops. Z tubą 80/400 też nie robiłem darków, nigdy nie były potrzebne (ale wtedy korzystałem z PHD, może on sobie z tym radzi? ).

Pav, używasz OAGa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczowy jest Twój nawias :) Chłodzony Atik na pewno ma niewiele hotów i szumu na klatkach rzędu 4 s.

Nie ma praktycznie nic... to najlepsza kamera do guidingu jaką znam.

 

Pav, używasz OAGa?

Nie, nie używałem. (kiedyś przez krótki okres czasu) - guidowałem przez szukacza.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do full calibration to chyba trzeba sobie już zdefiniować bibliotekę. No ale dlaczego w Chameleonie mi dark działał, a w SSAG nie? Robiłem dokładnie to samo.

 

Operacja nie jest skomplikowana - zwróć uwagę na czasy, gain no i reset darków ;) - może stretch Ci robi psikusa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresetowałem darki na początku, włączyłem simple auto-dark, naświetliłem darka i fotkę i nic. Stretch kontrolowałem :) Po zrobieniu tego samego z Chameleonem dark się elegancko odjął.

 

Nie ma praktycznie nic... to najlepsza kamera do guidingu jaką znam.

No właśnie, dlatego nie potrzebujesz darków, a ja tak :)

Nie rozumiem w sumie dlaczego maxim sobie zupełnie nie radzi z tymi hotami. Przecież robiłem kalibrację na jasnych gwiazdach.

 

No ale jak rozwiązanie się nie znajdzie, to nie ma w sumie dużej straty. Chameleon się sprawdza, a SSAG powędruje do kogoś, kto nie używa OAGa i po problemie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam OAGa i QHY5 - nigdy nie robiłem darków a z czasem dla kamerki (binx2 !) nie wychodziłem nigdy poza 2 sek - szum jak jasna cholera - ale zawsze znajduje się gwiazdka, fasolka, kometka (niepotrzebne skreślić) do guidowania i nie miałem z tym nigdy problemów - (główny telep to ED80 f 7,5 więc super jasny to on nie jest )

Edytowane przez Tadeopulous
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem z qhy5 i maximem. Bardzo czesto nie moglem skalibrowac, mimo, ze wybieralem jasne gwiazdy. Po odjeciu darka hoty zostawaly. Po przesiadce na Astroart, problem znikanal. darki odejmuja sie bez problemu [bez przykrywania dekla] odznaczam tylko dark i hot pixel i po problemie. Kalibracja zawsze "pass" nawet na baaardzo slabych gwiazdkach. Ostatnio robilem narrowband [guidowalem wewnetrznym czipem Sbiga/czasy 2s bin2]] przez filtry Ha/O3/s2 i co mnie zdziwilo guiding prowadzil swietnie przez naprawde slabo widoczna przez te filtry gwiazdke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mateusz - wpadła mi w ręce kamera SSAG i faktycznie w Maximie na sterowniku SS AutoGuider Simple Auto-Dark ni jak nie chce działać ale kiedy podłączyć tą kamerę przez ASCOM to już ten feature działa bez problemu.

Gdybyś sprawdzał to daj znać czy to działa również z Twoją kamerą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem podobny problem z qhy5 i maximem. Bardzo czesto nie moglem skalibrowac, mimo, ze wybieralem jasne gwiazdy. Po odjeciu darka hoty zostawaly. Po przesiadce na Astroart, problem znikanal. darki odejmuja sie bez problemu [bez przykrywania dekla] odznaczam tylko dark i hot pixel i po problemie. Kalibracja zawsze "pass" nawet na baaardzo slabych gwiazdkach. Ostatnio robilem narrowband [guidowalem wewnetrznym czipem Sbiga/czasy 2s bin2]] przez filtry Ha/O3/s2 i co mnie zdziwilo guiding prowadzil swietnie przez naprawde slabo widoczna przez te filtry gwiazdke.

Niestety ja raczej pozostanę przy Maximie, już za bardzo się przyzwyczaiłem :) A SSAG nie ma bin2, to by było marzenie :) Chameleon tez nie ma.

Mateusz - wpadła mi w ręce kamera SSAG i faktycznie w Maximie na sterowniku SS AutoGuider Simple Auto-Dark ni jak nie chce działać ale kiedy podłączyć tą kamerę przez ASCOM to już ten feature działa bez problemu.

Gdybyś sprawdzał to daj znać czy to działa również z Twoją kamerą.

Dzięki za info. Do tej pory nie wiedziałem nawet, że sterownik SSAG do ASCOM w ogóle istnieje :) Pobrałem ze strony najnowsze drivery i zainstalowałem. Sprawdziłem jeszcze raz na zwykłych sterownikach bez ASCOM (tych nowo zainstalowanych) - efekt ten sam. PHD ładnie ściąga darki, Maxim nie. Włączyłem więc drivery ASCOM i po wybraniu gainu w okienku konfiguracji (przed połączeniem) i kliknięciu OK ukazał się komunikat: "wystąpił nieobsługiwany wyjątek...". Po ponownym połączeniu kamery to samo. Ale olewając ta konfigurację, gdy po prostu dałem Connect, to dostałem komunikat w stylu error connecting to camera. Czyli jednym słowem sterownik ASCOM nie działa. I to zarówno w Maximie, jak i PHD2.

Jeśli chodzi o PHD1, to tam nie działa nawet łączenie zwykłym sterownikiem (nie pamiętam, czy wcześniej też tak było, ale dużo dawniej na pewno to działało - może nie na tym kompie).

Dodatkowo zauważyłem, że na liście w PHD2 jest coś takiego, jak "Orion SSAG camera (ASCOM)". Prawdopodobnie jest to bezpośrednie łączenie się przez ASCOM (bez choosera), bo od razu wywala ten sam error, co normalne łączenie przez ASCOM.

 

Wiesz, co z tym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Do tej pory nie wiedziałem nawet, że sterownik SSAG do ASCOM w ogóle istnieje :) Pobrałem ze strony najnowsze drivery i zainstalowałem. Sprawdziłem jeszcze raz na zwykłych sterownikach bez ASCOM (tych nowo zainstalowanych) - efekt ten sam. PHD ładnie ściąga darki, Maxim nie. Włączyłem więc drivery ASCOM i po wybraniu gainu w okienku konfiguracji (przed połączeniem) i kliknięciu OK ukazał się komunikat: "wystąpił nieobsługiwany wyjątek...". Po ponownym połączeniu kamery to samo. Ale olewając ta konfigurację, gdy po prostu dałem Connect, to dostałem komunikat w stylu error connecting to camera. Czyli jednym słowem sterownik ASCOM nie działa. I to zarówno w Maximie, jak i PHD2.

Jeśli chodzi o PHD1, to tam nie działa nawet łączenie zwykłym sterownikiem (nie pamiętam, czy wcześniej też tak było, ale dużo dawniej na pewno to działało - może nie na tym kompie).

Dodatkowo zauważyłem, że na liście w PHD2 jest coś takiego, jak "Orion SSAG camera (ASCOM)". Prawdopodobnie jest to bezpośrednie łączenie się przez ASCOM (bez choosera), bo od razu wywala ten sam error, co normalne łączenie przez ASCOM.

 

Wiesz, co z tym zrobić?

 

Testy na Win7 64bit:

 

Potwierdzam - wyskakuje wyjątek który z moich obserwacji nie wpływa na działanie kamery - gain się zmienia oraz redukcja szumów działa - jedynie checkbox się nie zaznacza i jak wnoszę to pewnie z nim jest związany wyjątek, może to błąd w ascom a może kwestia OS.

 

Nie udało mi się kamery zainstalować tak aby działała na ascom lub na SS AutoGuide równocześnie - działa albo na ascom i jak się wybierze SS to się nie łączy i odwrotnie - nie wiem czy producent przewidział taka opcje i czy jest ona potrzebne więc raczej nie ma się co tym faktem przejmować.

 

Mateusz jeżeli Ci nie działa to spróbuj:

- z managera urządzeń odinstaluj sterownik zaznaczając fiśkę o permanentnym usunięciu plików

- odłącz kamerę, odinstaluj wszystkie drivery oraz ascom do kamery z dodaj/usuń programy

- zainstaluj drivery, zainstaluj ascom

- podłącz kamerę

 

(w zależności od OS lub efektu można tą procedurę przeprowadzić z driverami v2 lub v4)

 

Powinno działać przez ascom a przez SS AutogGuide nie - na modłę tego co już napisałem wcześniej - zauważ również że w V2 jest aktualizacja bibliotek do Maxima więc gdyby nie działało to możesz spróbować je podmienić.

 

Gdyby dalej nie działało to mogę podejść do tematu przez TV ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.