Skocz do zawartości

zasilanie Canon EOS 50D


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Kupujesz moduł LM2596, np. na portalu aukcyjnym na literę A, lutujesz akumulator do wejść IN, z OUT wyprowadzasz dłuższy kabel, który przylutujesz do opróżnionego akumulatorka od Canona. Akumulatorek wkładasz do puszki, moduł podłączasz do aku i tyle. Pamiętać tylko o prawidłowej polaryzacji. No i przyda się też jakiś miernik, żeby sprawdzić sobie napięcie, jakie będziesz miał na OUT, które reguluje się śrubokrętem na potencjometrze. Dopiero, jak będziesz miał tam ok. 7.6-8V, to możesz bezpiecznie wkładać do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałoby spaść sporo poniżej 10V, żeby przetwornica nie wyrobiła, a aż tak się nie żyłuje akumulatorów. Napięcie wyjściowe przetwornicy jest zależny tylko od wartości podłączonych rezystorów, więc nie ważne, czy będziesz zasilał z 10V, czy 25V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar dzieki za pomoc.

do ilu min mozna rozladowac aku zelowy zeby potem, po naladowaniu dziala prawidlowo?

czy 9-10V to jego granica?

 

moze zastosowac takie rozwiazanie, aby nie martwic sie.

http://allegro.pl/modul-przetwornicy-napiecia-lm2577s-lm2596s-i5173507158.html

a moze za bardzo wymyslam....?

 

tak przy okazji czy stosowac jakis modul przy zasilaniu neq6 z aku?

on bieze 2A i (chyba) czasami wiecej, a LM2596 ma max 3A.

 

a moze poprostu podlaczyc go pod np 12V17Ah i juz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę, to nie powinno się rozładowywać akumulatorów, przy 10V już się może zacząć niszczyć i tracić pojemność. Ja bym postawił granicę na 11V, potem już tylko jak najszybciej odłączać. Co do NEQ6, to on ma zasilanie 12V, więc podłączasz bezpośrednio do aku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napięcie nie wpływa na prędkość prowadzenia- to są silniki krokowe. Jedynie spada ich moc. Oczywiście w pewnym zakresie, bo potem już zaczyna elektronika głupieć. Ale 1-2V nie przeszkadzają

 

Właśnie pytanie, ile będzie powieszona na montażu. Mi kiedyś zaczęły padać akumulatory i montaż zaczął gubić kroki, co było słyszalne. Ważne, żeby aku nie doprowadzić do stanu rozładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

caly zestaw wychodzi mi tak:

 

3A neq6 12V

1A grzalka 12V

3,5A laptop (65W) poprzez przetwornice 12v->230v

http://allegro.pl/przetwornica-napiecia-12v-230v-300w-ladowarka-usb-i5336083901.html

http://allegro.pl/przetwornica-ips-500-plus-12v-230v-250-500w-1948-i4933575517.html

ktoras z tych sie nada?

2A canon 50d ok 8V

 

praca przez np 8h wymaga aku 90-100Ah.

dobrze policzylem?

 

moge zastosowac taki miernik do pomiaru A i V?

http://allegro.pl/amperomierz-woltomierz-2-w-1-10a-100v-dc-lc23-i5149823277.html

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie.

 

Zrobiłem tak jak radził Iluvatar:

1. rozebrałem stary nietrzymający już prądu akumulator od canona i wyjąłem z niego ogniwa Li-Ion,

2. do środka włożyłem przetwornicę (LM2596) i dolutowałem styki out do styków akumulatora,

3. Przewody wyprowadziłem na zewnątrz i podłączyłem do zasilacza 12V 2A (ale zrobię sobie też kabel do gniazda zapalniczki),

4. Włączyłem zasilacz do 230V i sprawdziłem "na sucho" napięcie na stykach obudowy od akumulatora - doprowadziłem potencjometrem na przetwornicy, żeby miało 7.4V (tak jest napisane na obudowie aku),

5. włożyłem tak powstały "zasilacz" do aparatu 50D i pokazał mi ikonę migającej baterii :uhm:

6. Zmierzyłem więc miernikiem inny (naładowany w pełni) akumulator i pokazał 9.66V :whaaaaa: (rozbierając ogniwa zauważyłem, że jest przy nich płytka, która pewnie nieco podnosi ich napięcie, jak wiadomo jedno ogniwo li-ion daje 3.6V więc dwa połączone szeregowo dają 7.4 i takie nominalne napięcie pewnie podał canon na obudowie)

7. Takie napięcie (9.66V) ustawiłem na przetwornicy i teraz wszystko hula :)

 

Dodatkowo zauważyłem, że aby aparat zadziałał, klapka akumulatora musi być zamknięta, zwierany jest mechanicznie czujnik jej zamknięcia.

Trochę mnie to zezłościło bo przecież muszę wyprowadzić jakoś kabel. Ale na szczęście jest od wewnętrznej strony klapki gumeczka :) którą chyba została przewidziana dla takich rozwiązań - po jej odgięciu da się wyprowadzić przewód przez otwór przez nią odsłaniany :).

 

Mam nadzieję, że pomogłem troszkę w zmaganiach...

 

Edytowane przez czarek777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Takie napięcie (9.66V) ustawiłem na przetwornicy i teraz wszystko hula :)

 

za wysokie. Istnieje spore ryzyko uszkodzenia aparatu

w pełni naładowane ogniwo li-ion ma SEM 4,2V czyli dwa ogniwa połączone szeregowo mają 8,4V

ustaw na przetwornicy napięcie około 8V i będzie dobrze. Przy napięciu 7,4V (3,7V na ogniwo) aparat sygnalizuje już słabą baterię ... choć dopuszczalne jest rozładowanie ogniwa do 3V

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej przetwornicy nie wklada sie do srodka aku.

jezeli wsadzisz ja z aku do aparatu bedzie dawala dodatkowe cielo=dodatkowe szumy.....

A ile realnie ta przetwornica wytwarza ciepła? Bo jeśli niewiele, to takie rozwiązanie jest bardzo wygodne - nie ma żadnej dodatkowej "puszki" na kablu, gdzie siedziałaby przetwornica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7. Takie napięcie (9.66V) ustawiłem na przetwornicy i teraz wszystko hula :)

 

O kurcze, odważnyś. Ustaw tak, jak napisał Zbyt, czyli 8V. Ja mam u siebie taką wartość i hula bez problemu. I nie polecam innym podbijania napięcia powyżej 8V, nie ma sensu bardziej męczyć przetwornic wewnątrz aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odpowiem wszystkim w jednym poście:

 

Po pierwsze sprawdziłem, przetwornica się nie grzeje.

Po drugie - ustawiłem takie napięcie jaki daje w pełni naładowany akumulator Hahnel dedykowany do canona, więc to nie kwestia odwagi tylko testu.

Jeśli nawet mój multimetr wprowadził błąd pomiaru, to taki sam błąd wprowadził podczas ustawiania napięcia na przetwornicy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Po drugie - ustawiłem takie napięcie jaki daje w pełni naładowany akumulator Hahnel dedykowany do canona, więc to nie kwestia odwagi tylko testu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C3%B3r_wewn%C4%99trzny_ogniwa

Przetwornice sa natomiast stabilizowane. Powinny dawac takie samo napiecie, niezaleznie od obciazenia. Oczywiscie do max wartosci natezenia.

Ustawilbym wiec jednak nizsza wartosc napiecia :)

 

 

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.