Skocz do zawartości

przeciwwaga NEQ6


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Teoretycznie im krótsze ramie tym lepiej w astrofoto. W wizualu zapewne nie ma znaczenia.

A nie lepiej mniejsza masa? Wtedy łożyska są mniej obciążone, no i mniej noszenia.

 

Jeśli wystarcza jedna przeciwwaga bez przedłużania pręta, to ja bym tak zrobił. To jeszcze nie jest długie ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy bezwładność nie będzie taka sama w obu wypadkach? Większa masa bliżej i mniejsza masa dalej od osi obrotu.

Przeciwwaga powinna byc jak najbliżej montażu, im dalej, tym pręt przeiwwagi" wygina sie bardziej w banana" , gdybys pracował na tokarkach, takie zrozumienie miał bys we krwi... to przekłada sie na jakośc prowadzenia. im grubszy pręt tym lepiej,

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie co prawda na HEQ5 w tej chwili wisi 11kg, jak wieszam przeciwwagi na samym koncu preta to guiding jest ciezki do opanowania, szarpie mocno [ogniskowa 1370mm], jak zawiesze 3x5kg w tym 2 bardzo blisko korpusu, jest znacznie lepiej. Pisza tez o tym w ksiazkach astrofotografowie, zeby przeciwwagi byly jak najblizej jak tylko mozliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeciwwaga powinna byc jak najbliżej montażu, im dalej, tym pręt przeiwwagi" wygina sie bardziej w banana" , gdybys pracował na tokarkach, takie zrozumienie miał bys we krwi... to przekłada sie na jakośc prowadzenia. im grubszy pręt tym lepiej,

To chyba w banana chiquity czy jak to się tam pisało. W HEQ5 ten pręt miał chyba 2cm średnicy. Ile on się wygnie na tych 30cm ? Kilka mikrometrów bardziej niż z większym obiążeniem ale bliżej środka...niby jakie to ma znaczenie...Jakbyś pracował więcej na teleskopach, a nie tokarkach to byś pisał bardziej sensowne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem montaży SW jest to ze ten pręt pod ciężarem potrafi minimalnie się ruszać oczywiscie opadajac zawsze zgodnie z siłą grawitacji, pomimo zacisku. Sprawdzone w praktyce, to samo z przeciwwagami daleko od osi RA... każdy buduje sobie zestaw wedle uznania ;)

Edytowane przez Szymek_O
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem montaży SW jest to ze ten pręt pod ciężarem potrafi minimalnie się ruszać oczywiscie opadajac zawsze zgodnie z siłą grawitacji.

 

Tu się zgodzę - moment opadnięcia może zaowocować dygnięciem ale to wydaje mi się jedyny powód umieszczania przeciwwagi na początku pręta bo samo wyginanie jest płynne i zmienia wyważenie w stopniu niezauważalnym ?!

 

Jest dostępna modyfikacja która temu zapobiega ale jest pioruńsko droga więc ją odpuściłem - może ktoś by potrafił coś takiego zaprojektować i zrobilibyśmy akcję ??

 

Ja używam 2 x 5 kg w tym jedna na końcu nieprzedłużonego pręta ale to chyba nie powód aby je wymienić na jedną 15~20 kg ?!

 

P.S.

Panowie jak coś piszecie to wyjaśnijcie dlaczego - wszyscy będą mieli okazję się czegoś nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.