Skocz do zawartości

QHY8L - FLAT


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc.

 

W koncu dorobilem sie flatownicy.

Kupilem Aurora Flatfield 10cm http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4768_Flatfield-Leuchtfolie-100-mm-im-Rahmen---Inverter---12V-Anschlus.html

W prawdzie paczka jeszcze do mnie nie dotarła, ale za wczasu chcialem podpytac Was o najwazniejsze, techniczne sprawy.

 

Czytalem ze dla mojej kamery najlepiej sprawdzaja sie flaty w zakresie ok 21000ADU. W sumie przeciez to jedynie ok 1/3

Czy przypadkiem nie powinno by ok 28tysADU ok 40% calosci wartosci sygnalu lub nawet 32tysADU ok 50%?

 

Jak dobrac odpowiednia expozycje?

Zauwazylem ze w APT jest dodatek CCD FLATS AID. Wpisuje sie w niego zadana wartosc ADU oraz min i max expozycje. Program sam dobiera odpowiednia wartosc.

Uzyskana wartosc sekund przeklepie do Maxima i juz.

flatatp.jpg

Ekspozycje do fata powinny miec klika (ok 10s) sekund dlugosci, jednakze moze sie zdazyc ze w/w wartosc ADU wypadnie w okolicy 1-2S. Wynika na to ze flatownica jest za jasna. O tym tez czytałem. Wysmienice sprawdza sie tu dodanie przed flatownice kliku zwyklych bialych kartek A4.

Prawda to?

 

Moze ktos ma poprawnie wykonanego flata dla tej kamerki, ktorego z sukcesem użwał do poprawnej kalibracji materiału?

Z chcecia porownam go do swoich wynikow.

 

Poprosze o Wasze rady i podpowiedzi na co jeszcze mam zwrocic uwage.

 

Dzieki :-)

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekspozycję dobierałem z palucha, też mam Aurorę, dla rury f/5 QHY8L potrzebowało 0,2s żeby wypalić około 30000 ADU - i takich flatów używam do kalibracji. Przy filtrze Ha - nie mam kompa przy sobie, ale z pamięci to tak z 10 sekund minimum.

 

Z białymi kartkami A4 - prawda (tzn: znam kogoś kto tak robił :D), tylko raczej nie będziesz potrzebował tego stosować. Tzn nie sądzę, żeby ta flatownica była za jasna dla Twojego setupu. Takie przypadki występują przy np. jasnej optyce i kamerce z migawką (zbyt krótki czas otwarcia migawki pozostawia jej ślad na klatce).

 

Flata postaram się wystawić w trakcie weekendu - ale jakbyś mógł się przypomnieć na PW w sobotę to byłoby cool ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pilna sprawa.

 

Czy taki flat jest ok?

Flatownica aurora zasilana za aku 12V

exp 0.22s

Staralem sie aby MAXIMUM bylo wo okolicy 30K ADU

 

Tym z jest zabarwiony na nieboeisko oczywiscie mam sie nie przejmowac. Tak?

 

surowy fit: https://www.dropbox.com/s/u277g1l6g4ooslf/Flat01.fit?dl=0

fl.jpg

 

stack identycznie obrabiany

 

bez flata

kom-bez-flat.jpg

 

z flatem

kom-z-flat.jpg

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostrosc oczywiscie identyczna z ta z sesji.

nie wiem skad ten syf. czyscilem matryce, flattener, glowne szklo z zewnatrz i nadal sa.

chyba przestane na to zwracac uwage. flat wszystko koryguje.

 

w miejscu paprocha program wstawia srednia wartosc tla?

ciekawe co w tym miejscu pojawi sie gdy pylek wypadnie na jakiejs jasnej mglawicy emisyjnej.

stacker podciagnie element do jasnosci okolicy? przeciez w tym miejscu nic sie nie zarejestruje wlasnie przez ten paproch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flat to głupek :) On nic nie wstawia na podstawie otoczenia, tylko wyrównuje jasności. Czyli jak paproch jest ciemniejszy, niż "średnia", to go rozjaśnia do "średniej". Paproch raczej nie jest całkiem ciemny, więc jakiś sygnał ma. Ale jak jest bardzo ciemny, to po podciągnięciu masz w tym miejscu bardzo słaby snr i po prostu duży szum. Takie zwykłe, duże paprochy, jak ten z lewej są tylko nieco ciemniejsze od reszty i rejestrują elegancko obraz. A ce małe kropki pewnie nie zawierają prawie nic, więc się z nich robią szare plamy (o jasności tła).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.