Skocz do zawartości

Witaj na forum skupiającym największą społeczność astronomiczną w Polsce - Astropolis.pl
Zachęcamy do rejstracji, dzięki której uzyskasz dostęp do wszystkich funkcji Astropolis.pl. Po tym, jak założysz swoje konto i zalogujesz się do systemu będziesz mógł zakładać wątki, odpowiadać we wszystkich tematach, oceniać posty innych użytkowników, a także korzystać z rozbudowanego systemu komunikacji między użytkownikami. Jeśli masz już swoje konto, zaloguj się tutaj - w przeciwnym wypadku zarejestruj konto - za darmo - teraz!
Zdjęcie

Jak znormalizować tło?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 18214 postów

*
Popularny

W weekend wylatuję na astrofotograficzną wyprawę w bardzo odległe miejsce (mogę nie mieć nawet internetu), więc pewnie "zobaczymy" się dopiero za dwa tygodnie. Postanowiłem zareagować na jeszcze jedną prośbę (TomekDw), w której problemem jest bardzo nierównomierne tło. Celowo wybrałem wersję mocno rozjaśnioną, żeby w ten przerysowany sposób zademonstrować metodę. Jeżeli da się coś takiego usunąć, to można usunąć w zasadzie wszystko, czyli nawet najgorszy syf, który nam się w tle może objawić. Potraktujcie to, jako najgorszy z możliwych przykładów, który w praktyce zapewne nigdy nie wystąpi (w takiej skali).

Gdybyście mieli jakieś prośby, pytania, problemy - wrzucajcie je w te moje wątki. Będę coś z tego wybierał (wg priorytetów edukacyjnych) i nagrywał rozwiązanie. Dany film będzie dotyczył jednego problemu. Tak jak w poniższym filmie - zajmuję się tłem, ale nie ruszam koloru i innych rzeczy. Jedna kwestia - jeden film. To może mieć sens.

Niestety dzisiaj nie dałem rady nagrać głosu. Akurat miałem telekonferencję, więc mogłem w tym czasie nagrać dla was film. Czasami musiałem się odezwać i dlatego nie ma głosu :) To jest dopiero multitasking - co?

Film się wgrywa na YT.

flat_cover.jpg

Oryginalny plik dla tych, którzy sami chcą się z tym zmierzyć:

msg-30380-0-29720700-1492696173.jpg

+17

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

dziki

dziki

Syriusz

• Moderator
  • 2717 postów
Adam dzięki temu tutkowi (jeszcze nie obejrzałem ale już mam pewność) światło dzienne ujrzy jedna fota, która kurzy się u mnie chyba od stycznia :D
+1
Post rekomendują: TomekDw,
astrofoto: HEQ5 belt mod, SW 150/750 + QHY9, TS 60/228 + Atik 16IC, powered by AstroHub 3.0
wizual: Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" rozsuwany, Nikon Action 12x50 5.5;
również fotki naziemne: Łukasz Szczepański fotografia oraz blog www.blogszaregoczlowieka.pl

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

Adam dzięki temu tutkowi (jeszcze nie obejrzałem ale już mam pewność) światło dzienne ujrzy jedna fota, która kurzy się u mnie chyba od stycznia :D

Hehe, super. To nie zapomnij pokazać jej też "przed" :) Niech mam frajdę :)

+1
Post rekomendują: dziki,

Jestem oficjalnym partnerem: Teleskop Service, ASA, FLI, Takahashi, ZWO, AstroTrac, Astrolumina, Atik, Explore Scientific, Altair Astro, Geoptic, Gerd Neumann, Hotech, iOptron, Losmandy, Lunt, MoonLite, Starlight Instruments, Omegon, Orion Optics (i wielu innych). Szukasz sprzętu dla siebie? Kliknij tutaj.

AstroKingS.png

dziki

dziki

Syriusz

• Moderator
  • 2717 postów
Tak się napaliłem że siadam do niej teraz :)
edit1: ups, to jest speedprocessing, to może jednak nie dzisiaj :D
edit2: ups, okazało się, że tutorial szybkiego usuwania gradientu sprawdził się wyśmienicie na mój problem... zaraz wrzucę pacjenta przed i po operacją :) A co tam, będzie sekcja zwłok ;)

Użytkownik dziki edytował ten post 20 kwiecień 2017 - 22:59

+3
Post rekomendują: Ura, Adam_Jesion, Nowok76,
astrofoto: HEQ5 belt mod, SW 150/750 + QHY9, TS 60/228 + Atik 16IC, powered by AstroHub 3.0
wizual: Sky-Watcher (Synta) Dobson 10" rozsuwany, Nikon Action 12x50 5.5;
również fotki naziemne: Łukasz Szczepański fotografia oraz blog www.blogszaregoczlowieka.pl

Gajowy

Gajowy

Procjon

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPipPip
  • 652 postów

Może to niestosowne pytanie, ale o jakim oprogramowaniu jest ten film? :uhm:

0

HAMAL

HAMAL

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 6401 postów

Coś czuję, że bardowie jeszcze przez długie lata będą w pieśniach wieść nieść o tym jak astroKról Jesion w 2017 zastał polską obróbkę drewnianą a zostawił murowaną ^_^

+2
Post rekomendują: Piotr4d, MateuszW,

Baner2.jpg

wessel

wessel

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 8497 postów

Jedna rzecz jest istotna w tej metodzie, a bez komentarza słownego to może potencjalnym " obrabiaczom" umknąć : poziom czerni obrazka tła musi być odpowiednio podniesiony PRZED operacją odjęcia warstw korygujących ale też PRZED operacją pierwszego kopiowania warstwy. W przeciwnym przypadku po spłaszczeniu ( flatten) możemy mieć obcięty histogram po lewej.

No a poza wszystkim to takie trochę pudrowanie trupa :D stosuje tą metodę jako ostatnie koło ratunkowe :D

Użytkownik wessel edytował ten post 21 kwiecień 2017 - 07:17

0
Czystego nieba!
Moja strona : http://www.astrofun.pl

Tayson

Tayson

Syriusz

• Społeczność Astropolis
  • 3202 postów

Czy są jakieś screen recordery które umożliwiają nagranie użytych skrótów klawiszowych? 

0

main setup: SW NEQ6 PRO belt & wedge mod, SW ED80/600+DreamFocuser+SW FF+filter box+QHY8L, AstroHub

guider setup (piggyback): TS60/230+ATIK TITAN

other: Altair Astro RC6"+OAG; SW Adventurer+Canon 50Dmod

dobre checi ;-)

moje ustawenia DSS:    https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8pv7/DSS-stackwoanie.mp4?dl=0                                                                                                      

TomekDw

TomekDw

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów

A jeszcze co do obróbki to czy da się jakoś usunąć posteryzacje? Bo jeśli obrabiam takie jedno swoje zdjęcie po "amerykańsku" jak to gdzieś zostało nazwane no to ta posteryzacja jest trochę widoczna, nie przeszkadza bardzo, ale pytam czy ten efekt jest do usunięcia. Wiem , że w astrowizji Weselowi też wyszła posteryzacja przy wyciąganiu. Umieszczam o co mi chodzi to jest nawet nie powiększenie 1:1 tylko więcej więc to nie jest jakieś uporczywe, ale tak pytam tylko czy da się coś z tym zrobić.

Załączone miniatury

• posteryzacja.jpg

0

Pav1007

Pav1007

Astrofotograf stosowany

• Moderator
  • 3381 postów

Czy są jakieś screen recordery które umożliwiają nagranie użytych skrótów klawiszowych? 

Camtasia na przykład (ja używam) - ale je się dodaje w "postprocessingu" w tej aplikacji. To jest taki mini kombajnik.

0

Pozdrawiam
Paweł Radomski

Strona: http://astroscapes.eu

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

No właśnie - potrzebuję dobry soft do elearningu, który nagrywa skróty, a także pozwala robić dobry zoom na POI. Ktoś, coś?

0

AstroKingS.png

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

A jeszcze co do obróbki to czy da się jakoś usunąć posteryzacje? Bo jeśli obrabiam takie jedno swoje zdjęcie po "amerykańsku" jak to gdzieś zostało nazwane no to ta posteryzacja jest trochę widoczna, nie przeszkadza bardzo, ale pytam czy ten efekt jest do usunięcia. Wiem , że w astrowizji Weselowi też wyszła posteryzacja przy wyciąganiu. Umieszczam o co mi chodzi to jest nawet nie powiększenie 1:1 tylko więcej więc to nie jest jakieś uporczywe, ale tak pytam tylko czy da się coś z tym zrobić.

Muszę się już powoli pakować, więc nie nagram filmu. Będzie w następnym odcinku. 

Czy taki efekt ciebie satysfakcjonuje? :)

Załączone miniatury

• poster.jpg

+2
Post rekomendują: TomekDw, dziki,

AstroKingS.png

TomekDw

TomekDw

Altair

• Społeczność Astropolis
  • PipPipPipPipPip
  • 423 postów

Muszę się już powoli pakować, więc nie nagram filmu. Będzie w następnym odcinku. 

Czy taki efekt ciebie satysfakcjonuje? :)

No nieźle czy ty znasz odpowiedź na wszystko? Normalnie zadaj pytanie a dostaniesz odpowiedź :D

Chyba tak, ale nie wiem czy to usuwa prawdziwy detal czy pozorny detal który został utworzony przez krawędzie posteryzacji, a nawet jeśli to chyba w małym stopniu. To jest jakieś rozmycie, czy na jakiej zasadzie?

Edit: Edytuje bo w sumie co do detalu to teraz bez tej posteryzacji można zdjęcie wyostrzyć jeszcze bardziej. Więc efekt jak najbardziej super!

Użytkownik TomekDw edytował ten post 21 kwiecień 2017 - 15:14

0

Adam_Jesion

Adam_Jesion

AstroKing.pl

• Administrator
  • 18214 postów

No nieźle czy ty znasz odpowiedź na wszystko? Normalnie zadaj pytanie a dostaniesz odpowiedź :D

Chyba tak, ale nie wiem czy to usuwa prawdziwy detal czy pozorny detal który został utworzony przez krawędzie posteryzacji, a nawet jeśli to chyba w małym stopniu. To jest jakieś rozmycie, czy na jakiej zasadzie?

Edit: Edytuje bo w sumie co do detalu to teraz bez tej posteryzacji można zdjęcie wyostrzyć jeszcze bardziej. Więc efekt jak najbardziej super!

Jak coś się robi całe życie, to coś tam człowiek się nauczy. Faktycznie, w temacie kreacji obrazu nie ma żeczy niemożliwych i beznaczniejnych. Można zrobić absolutnie wszystko, co najlepiej widać np. w kinie. To co my tu w astrofotografii dłubiemy, to jest przysłowiowy pikuś. nawet nie basics.

0

AstroKingS.png

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Akademia AstroKinga, AstroKing

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników