Jump to content

Pierwsze szkice z Pablitusa 22"


Recommended Posts

Guest Paweł Trybus

Świetne szkice, zwłaszcza Crescent i M27 przy 206x. Ten pierwszy bardzo podobnie widać było w moim 18" przy 64x (N31) z filtrem TV Bandmate OIII - subtelne smużki wewnątrz jasnego i wyraźnego obrysu "meduzy". Patrzyłem na Crescenta także przez 13" i mam porównanie. Duże lustro pokazuje DUŻO więcej!

Link to post
Share on other sites

O rety. Nie spodziewałem się takiego uznania. Dzięki. Robione były na szybko w nocy .Można to jeszcze dopracować :). Potem nad ranem z chmur wyłonił się Orion. Już nie dałem rady nic narysować , ale dzisiaj spróbuję bo widok byl powalający.

Link to post
Share on other sites

Taaaa....

 

Idę zakopać moje 13'' za domem bo po zobaczeniu co widać 22'' to mogę stwierdzić, że u mnie jest bidnie :mellow:

Miałem zbierać na astrofoto, ale chyba będę zbierał na b. dużego Newtona bo widzę, że potencjał wizuala jest ogromny. W sumie to u Ciebie widać prawie to co na foto (i to całkiem "głębokich") tyle, że w B/W.

 

A szkice świetne technicznie. Tak trzymaj :dobrze:

Link to post
Share on other sites

Dokładnie tak. Widać to co na foto i to w długich expozycjach. Jeśli idzie o kolor to tez zaczyna majaczyć w niektórych obiektach.: M57 -widac delikatną zieleń w srodku i brązowo-czerwonawą obwódkę . To samo w M27. W M42 centralna cześć jest już lekko kolorowa. Co do zakopywania sprzętu to bym tak nie rozpaczał. Decydujące są warunki. Nie raz widywałem genialne widoki przez mniejsze telepy, ale za to w super miejscu. Oczywiście mozna w takie miejsce zabrać wiekszy i wtedy jest jeszcze lepiej. KIedys Jowisza zobaczyłem lepiej przez 6 cm refraktor bardzo słabej jakosci , ale za to w super miejscu niż przez 25cm newton w znakomitych warunkach na Mazowsz

Link to post
Share on other sites

Panowie, sprawdźcie w googlach kolegę MAXa. Kolega jest skromny ale trzeba napisać, że MAX jest prawdziwym artystą malarzem par excellence a jego obrazy są takie, że szczęka opada :respect:

 

Z niecierpliwością czekam na kolejne szkice! :astronom:

 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Opad szczęki, wytrzeszcz oczu, niewładność rąk.. ale już mogę pisać. Powalające szkice, które potwierdzają możliwości takiej apertury.. ale że kolory wyciąga!? Nie wierzę! A raczej muszę uwierzyć i wierzę. Rewelacja! Nie mogę się doczekać następnych prac :)

Link to post
Share on other sites

I dzięki Tobie M-A-X szkice wróciły właśnie do łask z hukiem i trzaskiem! Tak trzymaj! Po prostu świetne. Piękna i bestia ;) Piękne szkice z potwornego teleskopu - w sensie ogromnego. Jest takie fajne słowo: "gargantuiczny". Ten teleskop to fotonowy Gargantua :D Oczywiście też ładniejszy od niego :)

Oj Pablito się postarał.

pozamiatane

Link to post
Share on other sites

Połamcie mu kredki zanim nas wszystkich do końca zmasakruje! ;)

 

M13 kapitalnie przestrzenna. M42 zresztą też. Jeszcze parę szkiców i na giełdzie będzie wysyp sprzętu astrofoto, a Pablito w końcu będzie mógł rzucić pracę, żeby zdążyć się wyrabiać z zamówieniami.

 

Przedstwiam obiecane szkice M42 i M13. Następnym razem zrobię szkice olejne by zasłużyć na te :respect::przytulasie:

Wiesz, z taką studnią fotonów możesz malować widoki z okularu w pełnym świetle jasnej żarówy, nie musisz się ograniczać do czerwonej latareczki ;)

Edited by panasmaras
 • Like 1
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 119 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 236 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.