Skocz do zawartości

Moje obserwatorium


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu postanowiłem zainstalować teleskop w ogrodzie na stałe. W końcu w sobotę 15.10.2005 ruszyła budowa. W tym wątku spróbuję przedstawić wam jak przebiegają prace.

Zacząłem oczywiście od wykonania fundamentu pod betonową kolumnę teleskopu.

 

 

wojtek.JPG

 

W kopania pomagał mój syn Wojtek

 

wykop.JPGglebokosc.JPG

 

Fundament miał mieć wymiary średnica metr, głębokość 120cm. Niestety przywieziono pół metra sześciennego betonu więcej i trzeba go było gdzieś zmieścić. Postanowiliśmy więc pogłębić fundament do 170cm. Ciężko było wyjść z takiej dziury.

 

mrówki.JPG

 

Przekrój geologiczny wykopu jest następujący: 40 centymetrów ziemi żyznej, 100cm twardy jak skała margiel, poniżej czysty żółciutki piasek. Największym zaskoczeniem było gniazdo mrówek poniżej poziomu warstwy margla czyli na głębokości ponad 140cm.

 

zalewanie.JPGzbrojenie.JPG

 

Fundament został zalany betonem B-15 oraz wykonano zbrojenie słupa teleskopu.

 

słup.JPGokablowanie.JPGprzewody.JPG

 

Sam słup wykonaliśmy zalewając betonem szalunek kupiony w Castoramie. Wysokość słupa 100cm, średnica 35cm. Wewnątrz słupa zrobiliśmy przepust do wprowadzenia okablowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Mirku :)

uch, ale co za "marnotrawstwo" materiału, średn. 100cm i głębokość =170??

tą ilością betonu mógłbyś "obsłużyć" fundamenty na małe obserwatorium prawie.

no, ale grunt to podstawa, w Twoim przypadku baaardzo solidna :Beer:

ciekawa konstrukcja podstawy głowicy, mógłbyś coś o niej więcej powiedzieć?

a i jeszcze jedno, chyba zbyt wysoko masz poziom fundamentu, przydało by się miejsce pod kostkę bet, taką z której masz alejkę, ale z podsypką piaskową (jako poduszką amortyzacyjną)

sorry za wtręty, ale to zboczenie zawodowe :Boink:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz napisac choć kilka zdań o konstrukcji?

 

 

Konstrukcja to standardowa, typowa kopuła firmy Sirius observatories z Australii. http://www.siriusobservatories.com

Wersja najmniejsza o średnicy 2.30m, która ma nie wiem dlaczego 2,50m :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Mirku :)

ciekawa konstrukcja podstawy głowicy, mógłbyś coś o niej więcej powiedzieć?

a i jeszcze jedno, chyba zbyt wysoko masz poziom fundamentu, przydało by się miejsce pod kostkę bet, taką z której masz alejkę, ale z podsypką piaskową (jako poduszką amortyzacyjną)

sorry za wtręty, ale to zboczenie zawodowe :Boink:

pozdrowienia

 

Podstawa głowicy jest wykonana z blachy nierdzewnej 6mm. Nie wiem co można więcej napisać.

 

Fundament miał się kończyć 20-30cm pod poziomem gruntu ale tak jak pisałem przywieźli więcej betonu i trzeba go było gdzieś wyrobić. Jak widać powinniśmy wykopać na 200cm wtedy było by OK.Za dwa tygodnie będzie robiona podłoga (wylewka betonowa zbrojona siatką) więc jest jeszcze trochę czasu aby zastanowić się jak ten fundament zaizolować od podłogi. Myślę np. o styropianie. Zaczyna mi wychodzić takze, że chyba kolumna jest zbyt wysoko i być może z podłogą pójdę 20cm do góry. Wszelkie sugestie mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super.Może to i niezbyt amatorskie wykonanie ale ktoby nie chciał posiadać takiej kopuły.I pytanie.Około 40 m od mojego domu leci po nasypie linia kolejowa,czy taki blok betonu przenosiłby odczuwalne dla sprzętu drgania.Grunt w zasadzie piaszczysty ale odczuwa sie niekiedy jak taki stutonowy potwór jedzie po szynach na szczęście górna szybkość to gdzieś 50km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Za dwa tygodnie będzie robiona podłoga (wylewka betonowa zbrojona siatką) więc jest jeszcze trochę czasu aby zastanowić się jak ten fundament zaizolować od podłogi. Myślę np. o styropianie.

...

 

jeżeli o styropianie, to raczej koniecznie o dużej gęstości (FS 30) i ekstrudowanym, czyli takim, który jest mniej nasiąkliwy, podciągnięta woda przez styropian i uwięziona między wierzchem fundamentu, a spodem płyty, mogła by doprowadzić do jej podniesienia, kiedy zamarznie,

może pomyśl o izolacji z płyty poliuretanowej, ta izolacja nie musi być gruba, 2cm starczy.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pytanie.Około 40 m od mojego domu leci po nasypie linia kolejowa,czy taki blok betonu przenosiłby odczuwalne dla sprzętu drgania.Grunt w zasadzie piaszczysty ale odczuwa sie niekiedy jak taki stutonowy potwór jedzie po szynach na szczęście górna szybkość to gdzieś 50km/h

 

Ja nie czuję się kompetentny aby odpowiedzieć na to pytanie. Zapewne można by to zrobić konstrukcyjnie tak aby drgania były minimalne. Jeżeli niezbyt często coś takiego jedzie to może nie powinien to być problem. Najwyżej powtórzy się fotkę bo przy wizualu można sobie zrobić przerwę na herbatkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

I pytanie.Około 40 m od mojego domu leci po nasypie linia kolejowa,czy taki blok betonu przenosiłby odczuwalne dla sprzętu drgania.Grunt w zasadzie piaszczysty ale odczuwa sie niekiedy jak taki stutonowy potwór jedzie po szynach na szczęście górna szybkość to gdzieś 50km/h

 

tak niestety, nie czujesz wtedy, że cały dom Ci drży?

a piasek nawet bardziej przenosi drgania niż np. glina, jeżeli chciałbyś kiedyś zbudować sobie taki postument pod teleskop, to praktycznie, jeżeli masz grunt piaszczysty, to nie masz szans zlikwidowac drgań, wszystko inne to będą tylko półśrodki, możesz np. zastosowac poduszkę amortyzacyjną, np. z 50cm gliny, pod stopą fundamentu, oddylatować powierzchnie boczne, hmm ale chyba dopiero jakaś "pływająca wanna" jako podstawa mogła by te drgania wyeliminować, np. z jakiegoś żelu, najtaniej to nawet np. z warstwy ciasta wapiennego, pod wplywem drgań się upłynnia, bo jest tiksotropowe, odpowiednio zaizolować folią przed utratą wody i na głebokości poniżej głebokości przemarzania czyli w Polsce od 0,7 do 1,4m p.p.t.

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakby podstawę położyć na sprężynach (nie wiem czy dobrze myślę) żeby wygaszały drgania ?

 

to może od razu na resorach :ha:

 

Godzilla.jpg

resorowiec w wersji mobile :D

i po co się Mirku męczyłeś z tym wykopem? :szczerbaty:

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to do Polski sprowadzić :unsure: No chyba, że to tylko wzornictwo ;)

 

Sirius observatories ma swoich przedstawicieli w Europie. Na podanej stronie znajdziesz przedstawicielstwa na całym świecie.

 

http://www.siriusobservatories.com/agents.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje Mirku! Kopułka to chyba jednak jest to o co chodzi.

 

Zajrzałem właśnie na chwilę do mojego "domku":

100_1469.JPG

Chciałem zerknąć na Marsika. Piękny, kontynenty widać już b. wyraźnie przy 200x, Łysol w pełni też mu nie przeszkadza. Natomiast niestety przeszkadza wiatr. Niezbyt wysokie ściany (2m) i odsuwany dach dają wspaniałe szerokie "pole operacyjne" - wykrojony najlepszy fragment nieba bez elementów "przyziemnych". Piękna sprawa przy dobrej pogodzie.

 

Nie zdecydowałem się na kopułę bo nie daje tej swobody. Ponadto wydawała mi sie b. drogą zabawą a i dość skomplikowaną (zgranie ruchów kopuły i telepa bez ograniczania swobody obserwacji).

 

Niestety, konstrukcja domku z odsuwanym dachem słabo chroni przed wiatrem. Gorzej niż myślałem.

Co więcej, koszty budowy z dodatkami (elektryka, system alarm.) rozrosły się bardzo zbliżając do ceny kopułki "uniwersalnej". Tej większej, żeby nie było wątpliwosci. A jeszcze czekam na pilar. Chyba niepotrzebnie ociepliłem ściany co podniosło koszty a i tak nie ma większego sensu. :Boink:

 

Jesli więc ktoś nosi się z zamiarem budowy obserwatorium, powinien poważnie pomyślec o "kopulacji" :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli o styropianie, to raczej koniecznie o dużej gęstości (FS 30) i ekstrudowanym, czyli takim, który jest mniej nasiąkliwy, podciągnięta woda przez styropian i uwięziona między wierzchem fundamentu, a spodem płyty, mogła by doprowadzić do jej podniesienia, kiedy zamarznie,

może pomyśl o izolacji z płyty poliuretanowej, ta izolacja nie musi być gruba, 2cm starczy.

pozdrowienia

Izolacja termiczna pod wylewka jest popularna . Sam tak zrobilem pod polowa domu . Oprucz tego byla izolacja przed wolgocia . Na drugiej polowie zrobilem tylko izolacje przed wilgocia i beton - zupelnie sprzeczne z technologia . Efekt jest taki , ze zima musze mocno grzac tam gdzie jest styropian aby bylo 8 stopni . w drugiej czesci bez izolacji termicznej znacznie mniej grzeje do 8 stopni . Chyba ogrzewa sie od ziemi . Polecam izolacje termiczna od zewnatrz fundamentu, a gdy go nie ma to do ziemi wkopac na min 80 cm. Chyba w maloogrzewanych pomieszczeniach lepiej nie dawac izolacji termicznej pod wylewki czy podloge . Tak mi wyszlo, ale teren mam podmokly -zima woda w odwadniajacej studzience ma 8-9 stopni .

Chyba warto jeszcze izolacje zabezpieczyc przed myszami papa - nie gryza jej .

 

Sprezyny nie wygaszaja drgan chyba ze z teleskopem- amortyzatorem. Jakas pianka bylaby lepsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zbig, tu chodzi tylko o to, żeby oddylatować wierzch stopy fundamentowej postumentu teleskopu od posadzki, żeby posadzka nie przenosiła drgań na teleskop od chodzenia po niej,

oczywiście, przy takiej masie fundamentu, pewnie jest to zupełnie zbędne, ale koło średnicy 1 m ze styropianu czy pianki poliuretanowej grubosci paru cm, to koszt groszowy, ale zapewne wyeliminuje te potencjalne drgania do zera, a przynajmniej uspokoi sumienie i pozwoli na normalne chodzenie wokół teleskopu, a nie skradanie się na palcach :D

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.