Skocz do zawartości

Moje obserwatorium


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

Konstrukcja, którą posiadam (Firmy Sirius Observatories) wykonana jest z włókna szklanego i żywicy. To jest technologia, którą powszechnie używa się do budowy np. kajaków, jachtów. Wydaje mi się, że Uniwersał robi w podobnej technologii swoje wyroby. Sama technologia nie wygląda na skomplikowaną ale szczegółów nie znam i mogę się mylić.

 

Mirku Uniwersal robi kopuly ze smietnikow :lol:

Czyli takich smietnikow z polkolista gora na odpady segregowalne :)

:lol::buahaha::ha:

Edytowane przez ax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas wytropił firmę AWAK z Komornik i kopuły z polwęglanu wyglądają super tylko nie mam odwagi zapytać o ceny bez połkniecia odpowiedniej dawki Concoru,Accupro i innych przepisanych mi specjałow.Poza tym nie wiadomo czy w tym można wyciąc jakiś otwór.No ale to temat boczny ciekawe jakie postępy u Mirka i może ujawni jak zamierza to cudo urządzić w środku.Czy w takiej budowli można założyć jakimś cudem ogrzewanie czy pozostaje tylko "kufaja i filcoki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postępy są następujące. Podłoga została wyrównana i wypoziomowana wylewką z masy samopoziomującej. Teraz wszystko sobie schnie w przewiewnym "namiocie" coby deszcz na to nie padał. Na 19 listopada jestem z moimi majstrami umówiony na stawianie kopuły.

Ogrzewanie można zrobić w takim obserwatorium ale nie będzie ono miało dobrego wpływu na dawane obrazy (seeing). W moim przypadku będzie to zorganizowane tak, że dane z teleskopu (kamery) będą przesyłane do domu odległego o 10m i mam zamiar pracować w ciepełku pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas wytropił firmę AWAK z Komornik i kopuły z polwęglanu wyglądają super tylko nie mam odwagi zapytać o ceny bez połkniecia odpowiedniej dawki Concoru,Accupro i innych przepisanych mi specjałow.Poza tym nie wiadomo czy w tym można wyciąc jakiś otwór.No ale to temat boczny ciekawe jakie postępy u Mirka i może ujawni jak zamierza to cudo urządzić w środku.Czy w takiej budowli można założyć jakimś cudem ogrzewanie czy pozostaje tylko "kufaja i filcoki"

 

 

heh, sam z ciekawości przed chwilą do nich dzwoniłem :) ale cena tej kopuły średnicy 240cm zwala z nóg :(

10 000 netto, plus koszty podstawy, kopuła średnicy 200cm to ok. 8 000 netto, wraz z podstawą, szczegółową ofertę prześlą mi mailem

a kopuły lepiej nie ogrzewać, bo fatalnie wpłynie to na seeing

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szok.Chociaż kiedyś chyba w "niebie nocą"był film o młodzianku w naszym kraju ,który takie obserwatorium full automatic posiada.I tak kombinue jakby na dachu postawić małą kopułkę z obiektywem i kamerką.sterowane z pokoju na poddaszu gdzie jest komputer to można by sobie dość często w niebo looknąć,a i od częsci świateł możnaby się odciąć.Już teraz mam antenę telewizyjną na rurce obracanej patentem z Conrada bo u mnie można patrzeć na tv polską i czeską i działa toto ze dwa lata .Oczywiście rurka chodzi w dodatkowym łożysku ,żeby patent zbytnio nie cierpiał od wiatru. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh, sam z ciekawości przed chwilą do nich dzwoniłem :) ale cena tej kopuły średnicy 240cm zwala z nóg :(

10 000 netto, plus koszty podstawy, kopuła średnicy 200cm to ok. 8 000 netto, wraz z podstawą, szczegółową ofertę prześlą mi mailem

a kopuły lepiej nie ogrzewać, bo fatalnie wpłynie to na seeing

pozdrowienia

Qrcze.To już może taniej byłoby sprowadz stary bombowiec ,który miał kilka wieżyczek dla strzelców.Naszczęście natchnięty postem Mirka mam inną koncepcję. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pod sam aparat i obiektyw nie potrzeba Ci wcale dużej kopuły, wystarczyła by chyba średnicy ok 60cm, albo jakakolwiek klapa np. dymowa z siłownikiem, który by ją otwierał na czas obserwacji, sam zresztą zobacz jak Mirek rozwiązał to na swoim dachu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9645&hl=

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to pod sam aparat i obiektyw nie potrzeba Ci wcale dużej kopuły, wystarczyła by chyba średnicy ok 60cm, albo jakakolwiek klapa np. dymowa z siłownikiem, który by ją otwierał na czas obserwacji, sam zresztą zobacz jak Mirek rozwiązał to na swoim dachu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9645&hl=

pozdrowienia

 

Sumas ty masz prędzej odpowiedz niż ja pomyśle.Sytuacja trochę różna niż u Mirka bo jam mam dach skośny ,pokryty blachą .Dwa okna dachowe są fatalne do obserwacji bo "oś obrotu jest w połowie długości okna" a wyłazowe do kominiarza w kiepskim miejscu.Było to robione w czasach gdy byłem jeszcze piękny i młody.i patrzenie w niebo tak bardzo mnie nie interesowało.Ale podstawa do przemyśleń jest. :notworthy: Musze jeszcze na foru wrzucic pytanie o zastosoweanie zegara ale to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Koleżanki i koledzy nie pisałem na temat budowy obserwatorium ponad dwa miesiące co nie znaczy, że nic sie nie działo. Budowa stanęła za sprawą sprzeciwu Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Poznaniu, który poinformowałem o fakcie stawiania obserwatorium w ogrodzie. Sprzeciw urzędników polegał na tym, że zażądali odemnie uzyskania pozwolenia na budowę (projekty, pozwolenia, dziennik budowy, inspektor nadzoru, kierownik budowy, tablica informacyjne o budowie itd.itp.) Nie zgodziłem się z taką decyzją Urzędu Miejskiego i napisałem odwołanie do Wojewody Wielkopolskiego. Urząd Wojewody przeprowadził postępowanie i wydał decyzję. Decyzja wojewody jest taka, że uchyla decyzję Urzędu Miejskiego w całości czyli wojewoda uznał moje argumenty i zgodził się z nimi, że mamy w tym przypadku do czynienia z obiektem małej architektury ogrodowej i pozwolenia nie budowę nie musze uzyskiwać. Tak więc jeżeli się troszkę ociepli będę mógł zakończyć prace. Wprawdzie trwało to w sumie 3 miesiące ale uważam, że ostatecznie opłaciło się sprawę dociągnąć do końca od strony formalnej

Decyzja Wojewody Wielkopolskiego jest ważna nie tylko dla mnie ale także dla całego środowiska miłośników astronomii w Polsce. Dlatego poniżej możecie się zapoznać z tą decyzją.

decyzja.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze coś wyjaśnić. Nie było żadnego donosu ze strony sąsiadów na fakt budowy obserwatorium. Był donos sąsiadki na fakt remontu tarasu. tzn ja remontowałem taras, a sąsiadka napisała donos, że stawiam piętro bez zezwolenia. Tamta sprawa jest juz zakończona pozywtywnie dla mnie.

Jestem przekonany na 100%, że jak obserwatorium powstanie to sąsiadka napisze donos ale narazie nie napisała bo nie wie, ża ja chcę coś takiego postawić w ogrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze coś wyjaśnić. Nie było żadnego donosu ze strony sąsiadów na fakt budowy obserwatorium. Był donos sąsiadki na fakt remontu tarasu. tzn ja remontowałem taras, a sąsiadka napisała donos, że stawiam piętro bez zezwolenia. Tamta sprawa jest juz zakończona pozywtywnie dla mnie.

Jestem przekonany na 100%, że jak obserwatorium powstanie to sąsiadka napisze donos ale narazie nie napisała bo nie wie, ża ja chcę coś takiego postawić w ogrodzie.

 

Następnym razem jak będę u Ciebie musze ją zobaczyć na własne oczy, zajebista sąsiadka :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze coś wyjaśnić. Nie było żadnego donosu ze strony sąsiadów na fakt budowy obserwatorium. Był donos sąsiadki na fakt remontu tarasu. tzn ja remontowałem taras, a sąsiadka napisała donos, że stawiam piętro bez zezwolenia. Tamta sprawa jest juz zakończona pozywtywnie dla mnie.

Jestem przekonany na 100%, że jak obserwatorium powstanie to sąsiadka napisze donos ale narazie nie napisała bo nie wie, ża ja chcę coś takiego postawić w ogrodzie.

 

Jezu ale Ty masz sąsiadke.... Pewnie, że ją podgladasz :) Moi sąsiedzi są przekonani, że rura (moja 41)

stojąca czasami na tarasie to dodatkowy bojler :)

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..uznał moje argumenty i zgodził się z nimi, że mamy w tym przypadku do czynienia z obiektem małej architektury ogrodowej i pozwolenia nie budowę nie musze uzyskiwać. Tak więc jeżeli się troszkę ociepli będę mógł zakończyć prace.

 

No ale niestety straciłeś prawo nazywania swojej inwestycji mianem obserwatorium astronomicznego (nawet amatorskiego). ;)

Mówiąc obrazowo zdegradowałeś je do poziomu rabatek ogrodowych ;):D

Czyli nic za darmo..

 

To żart oczywiście. :Salut:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Mirku wielkie! ale kto by się spodziewał, że oprócz trudów budowania, bedziesz się musiał użerać z urzędową biurokracją, ciekawe czy decyzja może mieć skutki precedensu? :rolleyes:

 

a swoją drogą, Twoje obserwatorium "podciągnięto" pod: "posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej" :D

 

czyli masz 3 wyjścia, żeby być w pełni zgodny z literą prawa:

- albo może na tym postumencie wykuj jakąś płaskorzeźbę, może podobiznę Światowida? :)

- albo montaż na nim musisz mieć tak samo wypasiony jak ME Jacka, żeby było juz wszystko czyli wyposażony we wszystkie najnowsze wodotryski :szczerbaty:

- jeszcze jedno rozwiązanie - z postumentu wystaje kranik do podlewania ogródka

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratulacje Mirku wielkie! ale kto by się spodziewał, że oprócz trudów budowania, bedziesz się musiał użerać z urzędową biurokracją, ciekawe czy decyzja może mieć skutki precedensu? :rolleyes:

 

Raczej nie bo w polsce nie obowiązuje prawo precedensu. Tzn precedensy nie są prawem. Natomiast są pomocą dla np. urzędników przy wydawaniu decyzji jednak każda taka decyzja musi być rozpatrywanan indywidualnie.

 

 

a swoją drogą, Twoje obserwatorium "podciągnięto" pod: "posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej" :D

 

 

i kapliczki. Kapliczka to był plan B gdyby Wojewoda wydał niezadawalającą mnie decyzję. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie żaden wodotrysk!

 

Mirek niech cię ręka boska broni podłączyć gdziekolwiek pocokolwiek tam wode a przedewszystkim skanalizować odwodnienie kopuły!!! jak skanalizujesz odwodnienie to już na 100% złapią cię na pozwoleniu na budowe i sie niewywiniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

absolutnie żaden wodotrysk!

 

Mirek niech cię ręka boska broni podłączyć gdziekolwiek pocokolwiek tam wode a przedewszystkim skanalizować odwodnienie kopuły!!! jak skanalizujesz odwodnienie to już na 100% złapią cię na pozwoleniu na budowe i sie niewywiniesz.

 

Spokojnie sumas żartował. Ja nie przedstawiam tu wszystkich dokumentów jakie musiałem dostarczyć (projekt obserwatorium, opis, mapki geodezyjne, opis technologii) Wojewoda uznał, że tego typu obserwatorium, które buduję jest obiektem małej architektury ogrodowej i o to mi chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.