Skocz do zawartości

Moje obserwatorium


Mirek Krasnowski

Rekomendowane odpowiedzi

ale wg nowych przepisów nawet mała architektura ogrodowa jeżeli posiada odwodnienie to raz, że niewolno podłączyć go do instalacji budynku a dwa jeżeli coś ma odwodnienie do sieci to musi mieć pozwolenie na budowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, gratulacje pomysłu , wykonania i walki o normalność.

Ja też mam zamiar postawić kopułę na działce pod Lublinem w miejscowości Zalesie ( pomiędzy Lublinem a Lubartowem) i trochę się zmartwiłem że mogę mieć podobne problemy do twoich bo dobrych sąsiadów i urzędników w gminie Niemce nie brakuje. Dzięki tobie przemyślę sprawę z prawnikem jak temat ugryźć od strony prawnej- trzeba iść za ciosem to w przyszłośći inni skorzystają z naszych doświadczeń.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze coś wyjaśnić. Nie było żadnego donosu ze strony sąsiadów na fakt budowy obserwatorium. Był donos sąsiadki na fakt remontu tarasu. tzn ja remontowałem taras, a sąsiadka napisała donos, że stawiam piętro bez zezwolenia. Tamta sprawa jest juz zakończona pozywtywnie dla mnie.

Jestem przekonany na 100%, że jak obserwatorium powstanie to sąsiadka napisze donos ale narazie nie napisała bo nie wie, ża ja chcę coś takiego postawić w ogrodzie.

Żeby rozwiązać problem sąsiadów, co mam w szopie w ogrodzie, zrobiłem ognisko, kiełbaski + piwo, pokazałem Ksieżyc, Jowisza i nikt już nie mówi "coś ci Robert warczało w ogrodzie koło 2 w nocy" :szczerbaty: Pytanie czy sąsiadkę da radę wyciągnąć na piwo. U mnie było coś ze 30 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam problemu z sąsiadami. Cała ulica ma problem tylko z jedną osobą. Na mojej ulicy nie ma domu, który nie miał by z tą kobietą problemów. Tak już jest i nic na to nie poradzimy.

 

Wydaje mi się, że część z was nie zrozumiała probleu. Probleme, nie jest dla mnie sąsiadka tylko był Urząd Miejski w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku , dobrze zrozumieliśmy , a problem z sąsiadami wyszedł przypadkowo. Ale za zwrócenie uwagi na stronę prawną budowy obserwatorium otworzyłeś mi oczy. Tym bardziej że moja kopuła ma stanąć na budynku gospodarczym , a w budynku mają być pomieszczenia związane z teleskopem , ale również salon z kominkiem i :Beer: takimi tam drobiazgami...... Mam nadzieję że odwiedzi mnie wielu forumowiczów i sąsiadów :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam problemu z sąsiadami. Cała ulica ma problem tylko z jedną osobą. Na mojej ulicy nie ma domu, który nie miał by z tą kobietą problemów. Tak już jest i nic na to nie poradzimy.

 

Wydaje mi się, że część z was nie zrozumiała probleu. Probleme, nie jest dla mnie sąsiadka tylko był Urząd Miejski w Poznaniu.

 

 

Było zgłaszać budowę? Tak byś postawił i olał urzędasów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie uważam, że było warto. Po pierwsze dlatego, że mam na piśmie taką, a nie iną interpretację wojewody (obiekt małej architektury), która może być drogowskazem dla innych miłośników astronomii. Wiem, wiem, że w Polsce nie ma prawa precedensu. Po drugie uważam, że na taką, a nie iną decyzję wojewody miał fakt, że nie szedłem drogą faktów dokonanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie uważam, że było warto. Po pierwsze dlatego, że mam na piśmie taką, a nie iną interpretację wojewody (obiekt małej architektury), która może być drogowskazem dla innych miłośników astronomii. Wiem, wiem, że w Polsce nie ma prawa precedensu. Po drugie uważam, że na taką, a nie iną decyzję wojewody miał fakt, że nie szedłem drogą faktów dokonanych.

 

Decyzja na piśmie: to ważne rzeczywiście.

 

 

> drogowskazem dla innych miłośników astronomii. Wiem, wiem, że w Polsce nie ma prawa precedensu. ...

 

"Casus Krasnowskiego" .... ;)

 

Swoję drogą to chyba sprawa jest na pograniczu. Jednak ławy, betonik...

Ważne że jest korzystna decyzja. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja na piśmie: to ważne rzeczywiście.

> drogowskazem dla innych miłośników astronomii. Wiem, wiem, że w Polsce nie ma prawa precedensu. ...

 

"Casus Krasnowskiego" .... ;)

 

Swoję drogą to chyba sprawa jest na pograniczu. Jednak ławy, betonik...

Ważne że jest korzystna decyzja. :)

Panowie zejdźcie na chwilę na nasz ziemski padół : urzędnik jest wyrocznią! Jak w dawnych czasach osoba zwana Pytią . Prawo mamy takie , że każdy może jnterpretować je jak chce - z tego korzystają urzędasy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zejdźcie na chwilę na nasz ziemski padół : urzędnik jest wyrocznią! Jak w dawnych czasach osoba zwana Pytią . Prawo mamy takie , że każdy może jnterpretować je jak chce - z tego korzystają urzędasy.

Pozdrawiam.

 

Zawsze pozostaje skarga do sądu administracyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Zima upłnęła na załatwianiu spraw formalnych. Wiosną okazało się, że wylana jesienią posadzka niezbyt dobrze przetrwała zimę. W paru miejscach popękała i trzeba było ją skuć i wylać od nowa.

W sobotę 27 maja przystąpiliśmy do stawiania obserwatorium. Całość jest prawie gotowa. Pozostały prace wykończeniowe wewnątrz (rozprowadzenie przewodów, wykończenia, zainstalowanie teleskopu itp.). Niestety nie mogę załączyć fotek na forum bo coś nie działa jak tylko zwalczę te problemy techniczne to zaprezentuję zdjęcia z zakończenia budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa płyta podłogowa

 

P1080846.JPG

 

Przygotowanie do skręcania elementów konstrukcyjnych

 

P1080849.JPG

 

Mój syn Wojtek dzielnie pomagał przy skręcaniu ścian

 

P1080857.JPG

 

Kopuła w dwóch kawałkach

 

P1080864.JPG

 

Kopuła po złożeniu

 

P1080866.JPG

 

Uwaga na palce

 

P1080878.JPG

 

Całość wygląda tak

 

P1080898.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a planujesz może założenie jakiegoś napędu do obrotu tej kopuły?

 

 

Planuję ale nie oryginalne rozwiązanie Sirius Observatories bo jest zbyt drogie. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to będę zobowiązany. Zacznę od samego mechanizmu, a sterowanie w drugim etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję ale nie oryginalne rozwiązanie Sirius Observatories bo jest zbyt drogie. Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to będę zobowiązany. Zacznę od samego mechanizmu, a sterowanie w drugim etapie.

 

 

myślę Mirku, że w zależności od wyprofilowania krawędzi kopuły, to najtańszym rozwiązaniem było by zastosować jakieś rolki, lub wózki bram przemysłowych:

 

rueda_cupula.jpg S_koepel_dak_overzicht.jpg S_wiel___anti_storm_detail.jpg

 

myślę, że 4 - 6 szt takich rolek by wystarczyło, do jednej czy dwóch z nich, w przyszłości dorobił byś napęd plus jakieś sprzężenie zwrotne z montażem

 

dostępne np. tu: http://www.sedmet.pl/

tu: http://www.zabi.com.pl/

albo tu: http://www.rollingcenter.com.pl

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.