Skocz do zawartości

Obserwacje


Furuss

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo wymagasz od nas. Przede wszystkim Mars. Poza tym różne obiekty mgławicowe - musisz zaopatrzyć się w atlas nieba i je po prostu odnaleźć. Jeśli chcesz konkretnych odpowiedzi napisz jaki masz sprzęt i która strona nieba jest dostępna dla Ciebie do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, latwo powiedziec, jak juz sie dowiedzialem moim sprzetem moge marsa zobaczyc....tylko gdzie? ;/ Pojecia nie mam tez, ktora polkule widze. Mam tak, ze jak patrze z okna to widze prawie nad glowa po prawej troche wielki wozx :). Acha i patrze na zachod. A mapy nieba nie umiem czytac ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze będziesz w stanie upatrzec wenus na zachodzie a powinna byc widoczna gołym okiem zaraz po zachodzie słonca około 17.00 powinienes ją widziec bo tylko ją widac o tej godzinie wiec znajdziesz wenus bez problemu.Puzniej tak jak Pirx mówi że mars i jeszcze raz mars i sprubuj go znalesz sam bez zadnych ma ani kalendarzów tylko wyjdz na dwór około godziny 23.00 i na wschodzie będziesz miał jasny obiekt o pomaranczowej barwie tak jakby "pomaranczowa gwiazda". A co do innych planet to uświadczysz Saturna ale około 2.00 lub puzniej bo wtedy będzie wyżej nad horyzontem, aktualnie na noc 27.10.05 jest on powyżej księżyca, a co do innych planet to Uran i Neptun musisz miec dobre oko do ich namierzenia i dobry teleskop, reszte planet niestety mamy za horyzontem.Pozdrawiam

Edytowane przez edge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ksiezyc to chyba zobaczysz . wkladaj okulary od najdluzszej ogniskowej . Dzisiaj po skosie na prawo do gory od Ksiezyca jest Saturn . Na pewno go rozpoznasz . Ladnie widac mglawice w Orionie .

Masz montaz paralaktyczny i wykorzystaj jego zalety przez wlasciwe jego ustawienie na gwiazde polarna . Najprosciej, os obrotu na ktorej nie ma ciezarka przeciwwagi ma celowac troche na prawo od tej gwiazdy .

Lornetka tez mocno sie przyda , szkielka min 50 mm . polecam od 60 .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co o północy świeci najjaśniej wysoko na niebie to jest Mars, nie da sie przeoczyć.

 

 

 

 

 

Nastepna taka okazja 2018.

 

Sprawdź lepiej gdzie wypada wtedy opozycja :D Coś mi się zdaje że nawet za 2 lata mały bo mały ale wysoko będzie dużo lepszy.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, latwo powiedziec, jak juz sie dowiedzialem moim sprzetem moge marsa zobaczyc....tylko gdzie? ;/ Pojecia nie mam tez, ktora polkule widze. Mam tak, ze jak patrze z okna to widze prawie nad glowa po prawej troche wielki wozx :). Acha i patrze na zachod. A mapy nieba nie umiem czytac ;/

 

Jeżeli patrzyłeś po północy, a na to wskazuje godzina nad Twoim postem, to nie mogłeś widzieć Wielkiego Wozu na zachodzie, a tym bardziej wysoko nad głową. W tym czasie powinien być w tym rejonie gwiazdozbiór Kasjopeji, który układa się w charakterystyczną literę W.

 

A jeżeli patrzysz na zachód, to Marsa zobaczysz dopiero nad ranem, a z Saturnem to jeszcze gorzej.

 

Wieczorem ok. 17:30 - 18 możesz szukać nisko nad płd-zach horyzontem pięknie błyszczącą Wenus. Ale zachodzi szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej pytanko, udalo mi sie zaobserwowac golym okiem taki swiecacy punkcik na zachodzie ( przed ekunda 18.27 ) Chyba jest to Wenus. Chcialem ja zobaczyc przez teleskop, ale widze tylko malusienka kropke, praktycznie nie ma roznicy z tym co widze golym okiem.

Uzywam takiej soczewki FM15mm i do tego Barlowa 3x, dlugosc tubusu to 815. Jest jakas szansa, ze zobacze wenus troche wieksze jakos? A moze to nie wenus, lub cos robie zle ;/ Doradzcie prosze. Chcialbym, zeby bylo je byloi iwdac chociaz juz jako kule, a nie kropke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Arktura obserwowałeś a nie Wenus.. Przy tym powiększeniu tak jak Ci Hans pisał powinno już być ładnie fazę widać.

Kiedyś jak nie było sprzętu ludzie zaczynali od obrotowych mapek, jak sie udało jakiś podręcznik zdobyć to było fajnie. Sprzyjało to wbrew pozorom rozwijaniu prawdziwego zamiłowania do astronomii. Czemu teraz ludzie zaczynają od kupna sprzętu zamiast od książki :rolleyes::).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, nie zrozumielismy sie, wielki woz widze...ale nie w danej chwili :) Dzis planuje zapolowac na ksiezyc i marsa. Ustawie sobie budzik na 3. To dobra pora bedzie? Przypominam, ze patrze na W, SW.

 

To o której widzisz Wielki Wóz nad głową? Wieczorem jest około 25° nad północno-zachodnim horyzontem. Potem schodzi w dół nad północ, a następnie wznosi się do ok. 50°, ale to już nad samym ranem <_<

 

Nie wiem skąd jesteś, więc nie jestem w stanie dokładnie określić położenia. Ale o 3 Mars będzie ok. 50° nad płd-zach horyzontem, a Księżyc dopiero wzejdzie i będzie nad wschodnim horyzontem.

 

O 18:27 Wenus była zaledwie 3° nad horyzontem (w centralnej Polsce), czyli praktycznie zachodziła. Chyba rzeczywiście widziałeś Arktura, który świecił ok. 15° nad zachodnim horyzontem. A Arktura wzkazuje łuk dyszla Wielkiego Wozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, a to dobre. Przejrzałem strych i znalazłem teleskop :D. Szkoda, ze ja nie mam strychu :D. To co napisałem nie miało być niegrzeczne, sugerowałem tylko zeby zdobyć najpierw trochę wiedzy teoretycznej, napewno znacznie łatwiej byłoby Ci wtedy się w tym wszystkim połapać :rolleyes:. Chociaż jeśli nie chcesz sie narazie zagęłbiać w teorię to na siłę nie musisz.

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Kuba, nie odebralem jako niegrzeczne. :) Ksiazke wlasnie mi porzyczyl kolega z klatki obok, "Niebo" - Storm Dunlop, Will Tirion :) A znaleziony teleskop nie jest w takim ekstra stanie jakbym chcial :( Soczewka Barlowa jest tak zanieczyszczona, ze jak jej uzywam to ledwo co widze ;/ Na samym powiekszeniu 54 x chyba bede dzis siedzial, mam nadzieje, ze na Marsa wystarczy...bo na ksiezyc chyba tak ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.