Skocz do zawartości

Bliski Księżyc


56

Rekomendowane odpowiedzi

LROC team rozpoczął publikację cyfrowych modeli terenu, opracowanych na podstawie gigabajtów danych z kamer NAC i wysokościomierza laserowego LOLA. Na stronie pod linkiem:

http://wms.lroc.asu.edu/lroc/dtm_select

 

można obejrzeć ponad sześćdziesiąt wybranych wycinków powierzchni Księżyca, wiernie odzwierciedlających elewację terenu. By wejść w kolejne aplikacje, wystarczy klikać na obrazki.

ina.jpg

LROC topo.jpg

mariusz hills.jpg

NAC_DTM_HIGHESTPOIN_CLRSHADE-580x800.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińska agencja prasowa Sinhua informuje o opracowaniu najdokładniejszej mapy fotograficznej całego globu Księżyca w rozdzielczości 7m/piksel! Dwuwymiarowa mapa została złożona z 746 zdjęć, przesłanych przez sondę Chang`e-2, która fotografowała cały Księżyc z wysokości 100km. Trzy wersje mapy pokazuję w załączniku.

Dobrze by było mieć dostęp do tej mapy w pełnej rozdzielczości w zrozumiałej edycji (np. z opisem po angielsku). Ciekawe zatem, czy będzie ona udostępniona? Dodaję też kilka wybranych zdjęć dobrej jakości.

china map 3 version.jpg

ce2_ccd_img_craters_05.jpg

ce2_ccd_img_craters_04.jpg

ce2_ccd_img_craters_03.jpg

ce2_ccd_img_craters_02.jpg

ce2_ccd_img_craters_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę podano, że gdyby najnowszą, chińską mapę Księżyca zaprezentować w pełnej rozdzielczości na jednym arkuszu, miał by on rozmiary boiska piłkarskiego! Na oficjalnej uroczystości przekazania mapy do narodowego muzeum w Pekinie, odsłonięto jej miniaturę w rozmiarach 4 x 2 metry. Inna mapa obejmująca centralny obszar SINUS IRIDUM została wykonana w rozdzielczości 1,3m/piksel, na potrzeby przygotowywanej na 2013r misji lądownika Chang`e - 3. Zdjęcia do tej mapy wykonano z wysokości ok. 15km.

chińska mapa księżyca 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LROC team rozpoczął publikację cyfrowych modeli terenu, opracowanych na podstawie gigabajtów danych z kamer NAC i wysokościomierza laserowego LOLA. ...

 

Dzięki za ten link. Mając pliki GeoTiff można się pobawić w tworzenie z nich wizualizacji powierzchni 3D. Poniżej małe przykłady zrobione przeze mnie Microdemem i Surferem. Nie są w pełnej rozdzielczości, bo mi komputer nie wyrabia przy takich dużych plikach. Dodatkowo pomniejszone na potrzeby wklejki do posta. Parka jest do patrzenia zezem. Pojedyncza powierzchnia robiona Surferem z możliwością zmiany kąta oświetlenia.

Marius.png

Marius stereo.PNG

Edytowane przez Lampka
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ten link. Mając pliki GeoTiff można się pobawić w tworzenie z nich wizualizacji powierzchni 3D.

 

Wizualizacje powierzchni w 3D to bardzo ciekawa sprawa. Nie mam możliwości zajmować się takimi programami, liczę jednak, że niebawem ktoś wykona taką robotę, by przedstawić precyzyjne, trójwymiarowe wizualizacje miejsc lądowania wypraw Apollo z uwzględnieniem tras pieszych wędrówek i wycieczek pojazdami LRV. Dopiero takie wizualizacje uzmysłowią nam prawdziwą topografię terenów, które przemierzali astronauci. Nawet dziś, wielu ludzi nie potrafi prawidłowo interpretować wyglądu księżycowych krajobrazów na archiwalnych, dwuwymiarowych zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielczość szczegółów na udostępnionej w sieci chińskiej mapie Księżyca, jest lepsza niż na mapie z kamery LRO-WAC. Potwierdzają to poniższe przykłady, na których zestawiłem trzy charakterystyczne kratery - Hesiodus A, Plato i Tycho.

Jednak, odmienne oświetlenie terenu (fotografowano przy Słońcu niemal w zenicie), czyni chińska mapę mniej czytelną w obszarach równikowych do 15-20 stopnia szerokości. Rzeźba terenu w tych obszarach jest słabo wyrażona z braku cieni, natomiast maksymalnie uwidoczniono zróżnicowanie albedo. Taki sam efekt obserwujemy na zdjęciach z misji CLEMENTINE, gdzie plastyka krajobrazu uwidacznia się na obszarach oddalonych od równika.

Na przykładzie zdjęcia krateru Tycho widać duży kontrast między światłem i półtonami.

hesiodus_lroc_change2.jpg

plato_lroc_change2.jpg

tycho_lro-change2.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... liczę jednak, że niebawem ktoś wykona taką robotę, by przedstawić precyzyjne, trójwymiarowe wizualizacje miejsc lądowania wypraw Apollo z uwzględnieniem tras pieszych wędrówek i wycieczek pojazdami LRV....

To jest do zrobienia, ale niestety nie ma udostępnionych cyfrowych modeli terenu z tych miejsc. Ja przynajmniej takich nie znalazłem. Jest oczywiście cały Księżyc z WAC (WAC DTM), ale on jest w rozdzielczości 100m/px. To zdecydowanie za mało.

A może są gdzieś takie modele z lądowisk? Jeśli wiesz gdzie, to mogę się pobawić.

To co próbowałem powyżej mam w komputerze w rozdzielczości 5m/px. Ale inne fragmenty z NAC mam też w 2m/px. Problem w tym, że dla takiej rozdzielczości mój komputer radzi sobie w sensownym czasie z fragmentami maksymalnie około 2x2km. Jak zejdę z rozdzielczością to nawet mogę obrabiać takie, jak powyższe (ok. 10x12km przy 25 m/px).

 

PS. Oczywiście mówię cały czas o rozdzielczościach danych DTM. W uproszczeniu można obrobić cyfrowy model terenu lądowiska w mniejszej rozdzielczości i na tak uzyskany model 3D nałożyć zdjęcie w lepszej rozdzielczości. Ale to byłby tylko półśrodek. Wtedy najdrobniejsze szczegóły zdjęć nie rzucały by cienia. Na moim modelu mogę "zmieniać" położenie Słońca i oglądać cienie obiektów nawet w nieprawdopodobnej konfiguracji. Mogę też generować mapy poziomicowe, ze ściśle określonymi warstwicami. Mapy mogę dowolnie kolorować, a także generować mapę spadków.

Tu masz przykład takiej mapy spadków ze skalą od 0 do 45 stopni (czyli od 0 do 100%) i legendę do niej:

SLOPE1.PNG

slope2.png

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka

 

Jakiś czas temu niezwykle efektowne prace zaprezentował Bernhard Braun, który bazował na zdjęciach LROC w rozdzielczości 0.5m/piksel. Pytano go o możliwość podobnego opracowania lądowisk Apollo, lecz wtedy chyba brakowało potrzebnej ilości danych o elewacji terenu z tych obszarów. Ja w tym temacie jestem laikiem.

 

Link: http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=6520&st=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezwykle ciekawe obrazy tworzy ten człowiek. Ale to już wyższa szkoła jazdy i sprzęt dużo wydajniejszy od mojego. Gdybym ja miał obrabiać takie gigabajtowe pliki też musiałbym mieć 24GB RAM-u w komputerze zamiast skromnych 3GB.

Jego galeria naprawdę niesamowita. Ma się wrażenie obecności w tych kosmicznych krajobrazach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nowe spojrzenie na ślady jazdy LRV w miejscu lądowania wyprawy Apollo 15. Więcej w linku:

 

http://lunarnetworks.blogspot.com/

 

Widzialność tych śladów z orbity zależy głównie od oświetlenia terenu - czyli kąta padania promieni słonecznych, jak również od albedo lokalnej powierzchni. Ciekawe, do jakiego stopnia te ślady się zerodowały po niemal 40 latach? By to stwierdzić, trzeba by było je sprawdzić na miejscu lub sfotografować z rozdzielczością kilku cm/piksel.

a15_traverse2-580x800.png

M175252641LR_ap15.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy obraz lądowiska wyprawy Apollo 12 na Oceanie Burz! Rozdzielczość zdjęcia - 0.24m/piksel!

 

Więcej w linku: http://lroc.sese.asu.edu/news/index.php?/archives/534-Pinpoint_Landing_on_the_Ocean_of_Storms.html

 

Link do zdjęcia: http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M175428601R

M175428601R_thumb.png

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apollo 11 landing site the best! - najbardziej szczegółowe zdjęcie miejsca lądowania LM "EAGLE" wyprawy Apollo-11.

 

Link do pełnego zdjęcia: http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M175124932LR

 

Link do strony LROC: http://lroc.sese.asu.edu/news/?archives/531-A-Stark-Beauty-All-Its-Own.html

Apollo_11.png

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże spojrzenie kamer LROC na radziecki pojazd samobieżny - ŁUNOCHOD-2, który w 1972 dotarł na równinną powierzchnię krateru LeMonier na pokładzie platformy lądującej ŁUNA-21. Zarys pojazdu i jego cień wskazują, że zastygł on w normalnej pozycji, co by oznaczało, że powodem nagłego przerwania jego misji mogła być przyczyna techniczna.

Więcej w linku:

http://lunarnetworks.blogspot.com/2012/03/lroc-lunokhod-2-revisited.html#links

 

 

Dla chętnych link do zdjęcia, na którym można spróbować odszukać platformę lądującą LUNA-21.

http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/M122007650LE

le_monnier_region-580x800.png

M175070494LR_thumb-580x792.png

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc rano w pośpiechu poprzedni post, nie zauważyłem istotnego błędu na fotomapie krateru Le Monnier, ściągniętej z podlinkowanej strony. Miejsce w którym osiadła platforma ŁUNA-21 powinna mieć oznaczenie L-21 a nie L-17. To zwykłe przeoczenie autora grafiki, bo przecież wiadomo, że ŁUNA-17 (L17) wylądowała na zachodnim skraju MARE IMBRIUM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcie pierwszego radzieckiego pojazdu samobieżnego ŁUNOCHOD-1, który wylądował na MARE IMBRIUM. W tym przypadku znacznie lepiej uwidoczniły się zawiłe ślady jazdy, odciśnięte w regolicie.

 

Więcej w linku: http://lunarnetworks.blogspot.com/2012/03/lunokhod-1-revisited.html#links

M175502049R.LR1_thumb.png

M175502049R_L17_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia radziecka sonda bezzałogowa ŁUNA-24 wylądowała na Księżycu 18 sierpnia 1976r z zadaniem dokonania odwiertu do głębokości ok. 2 m, pobrania próbek regolitu i dostarczenia ich na Ziemię. Misja się powiodła, natomiast w miejscu o współrzędnych - 12.717N/62.222E spoczywa platforma lądująca, którą widać na zdjęciu LROC. Rozdzielczość sięga 0.5m/piksel.

Na najnowszych zdjęciach odkryto prawdopodobny wrak stacji ŁUNAS-23. W odległości 2360m na południowy zachód od lądownika ŁUNA-24 znajduje się obiekt, który wygląda, jak by leżał na boku. Analitycy spekulują, że powodem awarii lądownika mogła być zbyt duża prędkość przy lądowaniu. Tuż obok leżącego obiektu widać jasną plamę, która może być wystającym głazem, na który pechowo trafił lądownik a to spowodowało jego wywrotkę? Inna hipoteza zakłada, że sonda dokonała odwiertu, lecz katastrofa nastąpiła w chwili startu powrotnego gdy zawiódł system napędu? Są to jedynie przypuszczenia, które - mam nadzieję, zostaną wyjaśnione.

 

http://Link źródłowy: http://lunarnetworks.blogspot.com/2012/03/last-sampler-failure-then-success.html#links

GM-L24-landingsite-matte-580x800.png

l24_ascent_rendering_1.png

luna23_24_regional-580x333.png

luna24_rev_fig.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minął właśnie 1000 dzień od rozpoczęcia fotografowania powierzchni Księżyca przez LROC. Od 30 czerwca 2009 z pokładu satelity odebrano w sumie 750 tysięcy zdjęć. Zdjęć powierzchni z kamery WAC - 140.000, zaś z kamery NAC - 440.000. Zdjęcia z tej drugiej kamery o najwyższej rozdzielczości pokrywają już 40% powierzchni Księżyca! Satelita LRO pracuje perfekcyjnie non-stop już trzeci rok!

 

W załącznikach widać fragment pierwszego zdjęcia, obejmującego obrzeże krateru Shackleton o rozdzielczości 0.99m/piksel, które wykonano z wysokości ~42km.Drugi obrazek przedstawia centralny fragment fotomapy Księżyca, na której czerwonym kolorem zaznaczono obszary pokryte zdjęciami kamery wysokiej rozdzielczości - NAC.

 

Go, LRO!.

LROC 1000 days.jpg

M101013931_thumb_lr-580.png

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niedawno pojawiło się interesujące, nowe opracowanie katalogu zdjęć z pierwszego księżycowego spaceru N. Armstronga i E. Aldrina. Zdjęcia zestawiono zgodnie z kolejnością ich wykonania z podziałem na autorów. Obaj astronauci podczas pobytu poza lądownikiem (EVA) wykonali łącznie 122 zdjęcia (N. Armstrong - 77, E. Aldrin - 45). Wszystkie zdjęcia są dostępne w małej i dużej rozdzielczości.

Przyznaję, że po obejrzeniu katalogu lepiej rozumiem podejście autorów zdjęć do fotografowanych tematów. E. Aldrin wykonał znacznie więcej zdjęć, niż dotąd przypuszczałem.

 

Dla ułatwienia, zestawiłem miniatury wszystkich 122 zdjęć w jedną całość. Wykorzystałem w tym celu materiały ze znanego katalogu Lunar and Planetary Institute.

 

 

link do nowego katalogu zdjęć: http://www.hq.nasa.gov/alsj/a11/a11_eva_thumbs.html#Pan1

 

link do katalogu LPI: http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/catalog/70mm/mission/?11

122 miniatury apollo 11.jpg

Edytowane przez juram
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny obiekt zapadliskowy o średnicy ponad - 200m znaleziony na MARE FECUNDITATIS nieopodal kraterów MESSIER. Ma on typowe dla tego typu tworów cechy - brak wału, chropowate krawędzie i strome zbocza. Tuż obok widać mniejsze zagłębienie o stożkowej formie, prawdopodobnie w jakiś sposób powiązane z większym zapadliskiem. Obiekty leżą na linii, łączącej się ze znacznie większą doliną zapadliskową, biegnącą w kierunku północno-zachodnim.

zapadlisko koło messiera 1.jpg

zapadlisko koło messiera 2.jpg

zapadlisko koło messiera 3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, czy dałoby się oświetlić wnętrze tych zapadlisk z Ziemi laserem - wtedy orbiter miałby lepsze warunki do wyraźnej fotki.

Można by zobaczyć, czy tam nie ma jakiejś jaskini.

Edytowane przez tas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.