Skocz do zawartości

Bliski Księżyc


56

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze nowsze ujęcie studni nr 1 koło krateru BURG (obszar Lacus Mortis), z nieznacznie zmienionym oświetleniem, uwidaczniającym pewne nowe szczegóły.

Dziś natknąłem się na drugi, podobny obiekt w tej okolicy, który widać na dwóch zdjęciach. Nazwałem go "studnia nr 2".

studnia 1 LM.jpg

studnia 2 LM a.jpg

studnia 2 LM b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio przejrzałem chyba ponad tysiąc zdjęć z LROC i zwróciły moją uwagę kratery o szczególnych cechach. Do jednej z ciekawszych grup należą kilkuset metrowej średnicy kratery z centralnym pagórkiem. ...

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, ale na moje oko na zdjęciach są pagórki z centralnym obniżeniem, a nie kratery z centralnym pagórkiem. Zawsze mam problem z określeniem na takich zdjęciach co jest wypukłe, a co wklęsłe.

Edit. Ale rzeczywiście masz rację, to co na pierwszy rzut oka wziąłem za mini kratery jest różnej wielkości okruchami skalnymi. Dlatego nie zgadzały mi się kierunki cieni.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często napotykam na zdjęciach z LROC dziwne twory kratero-podobne o złożonej budowie wewnętrznej o podwójnym, koncentrycznym wale. Nie mamy tu do czynienie z jakimś "podwójnym impaktem", gdyż tak duża ich liczba na małym obszarze, jest mało prawdopodobna. Widać częściowe podobieństwo do wcześniej prezentowanych kraterów z wypukłym dnem.

Da.jpg

Db.jpg

Dc.jpg

Dd.jpg

De.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południe od znanego krateru Messier A, położonego na Mare Fecunditatis, znajduje się obszar lawy, pokryty dziwnymi zagłębieniami. Być może, są to ślady erupcji gazów, uwolnionych z głębszych warstw w skutek czego wyrzucone zostały na zewnątrz drobne kamienie i pył a teren wokół kanałów wylotowych osiadł w formie kolistych zagłębień? Zapewne mamy tu do czynienia z jakąś mało znaną formą aktywności wulkanicznej. Współrzędne tego miejsca: 46.55E/2.95S.

Link do zdjęcia: http://wms.lroc.asu.edu/lroc/view_lroc/LRO-L-LROC-3-CDR-V1.0/M113650327LC

dziwne zagłębienia a.jpg

dziwne zagłębienia na MF b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tworów podobnych do "INA" i do tych, które pokrywają nieckę krateru "HYGINUS, jest więcej. Kolejny obiekt tego typu znajduje się na wschodnim brzegu "MARE VAPORUM", jakieś 30km na zachód od krateru MANILIUS. W nieregularnym zagłębieniu widać tam kilka "odkrywek" gładkiego terenu, otoczonych grubszą warstwą lawy.Współrzędne miejsca: 15N /6.5E

Manilius.jpg

Manilius A.jpg

Manilius B.jpg

Manilius C.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogladanie filmów pokazujących miejsca lądowań w takiej rozdzielczości jest niesamowite. A jeszcze rok temu zastanawialiśmy się czy czarny kilku pikselowy punkt obok ladownika to flaga czy też coś innego.

Na innym forum http://www.unmannedspaceflight.com/ znalazłem piękne zdjęcie dokładnie pokazujące słynny Split Rock.

23a17tracy.jpg

http://moonpans.com/prints/23a17tracy.htm

untitled.jpg

W wysokiej rozdzielczości wyraźnie widać ślady łazika i astronautów którzy okrążyli "boulder" aby pstryknąć także i taką panoramę:

capture_24102010_223540.jpg

http://www.gigapan.org/gigapans/6837/

Czekamy na więcej takich fotek HD :rolleyes:

Edytowane przez Art 69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś (26 październik)chińska sonda księżycowa CHANGE-2 ma przekształcić swą kołową orbitę 100x100km na eliptyczną na wysokości 100x15km. Periselenium orbity (najniższy jej odcinek) ma przebiegać między 40 i 50 stopniem szerokości północnej, w obszarze Zatoki Tęczy (SINUS IRIDUM). Manewr ten jest standardowy, jeśli chodzi o formowanie orbity przed właściwym podejściem do lądowania. Podobne manewry na podobnej wysokości wykonywały załogowe statki Apollo oraz radzieckie bezzałogowe lądowniki ŁUNA 15-24. CHANGE-2 ma realizować manewry orbitalne pod kątem przyszłych misji aparatów lądujących oraz fotografować wybrane obszary, dla wyboru ewentualnych lądowisk. Obecnie trwa 3-stopniowa faza testów kamery CCD, która z wysokości 100km może obrazować teren z rozdzielczością ok. 6m/piksel a z wysokości 15km osiągnie rozdzielczość ok. 1m/piksel. Ciekawe, czy zobaczymy jakieś fotki TĘCZOWEJ ZATOKI?

Sinus_Iridum.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakończeniu testów kamera Change 2 będzie z pewnością wysyłać całe gigabajty danych, tylko jaką ich częścią chińczycy będą skłonni podzielić się nami? :unsure:

Z wielką chęcią popatrzę na poprawioną rozdzielczość mozaiki tego obszaru. http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/20101015

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po zakończeniu testów kamera Change 2 będzie z pewnością wysyłać całe gigabajty danych, tylko jaką ich częścią chińczycy będą skłonni podzielić się nami? :unsure:

Z wielką chęcią popatrzę na poprawioną rozdzielczość mozaiki tego obszaru. http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/20101015

 

No i tu nas zaskoczyli !!!

To, co widać na tej stronie, dorównuje rezultatom Kaguya/Selene i LRO!

http://www.novosti-kosmonavtiki.ru/phpBB2/viewtopic.php?t=11054&start=75

proszę zagłębić się w temat i polegać jedynie na obrazkach.

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czas znowu przybliżyć Księżyc! :rolleyes:

 

W lipcu tego roku LRO dwukrotnie przelatywał nad lądowiskiem Apollo 11 i wykonał po dwie pary zdjęć kamerami NAC. Pierwsze wykonane 2 lipca przy średniej wysokości Słońca, jest podobne do wcześniejszych - mało urozmaicona powierzchnia z kilkoma charakterystycznymi kraterami. 29 lipca LRO przesłał zdjęcia wykonane przy rekordowo niskim położeniu Słońca. Powierzchnia jest ciemna, pełna nierówności i chropowata. Zupełnie nie przypomina tej z pierwszego zdjęcia i oddaje rzeczywisty charakter topografii tego miejsca. Gdyby nie wyjątkowo długi cień podstawy LM "Eagle", miał bym spory problem z jego odnalezieniem.

M135039651LRC-k.jpg

a11 najdłuższe cienie X.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka ciekawych zdjęć z chińskiej sondy Change-2, aktualnie działającej na biegunowej orbicie wokół Księżyca. Zdjęcia ukazują północne obrzeża Mare Imbrium z kraterem PLATO oraz SINUS IRIDUM. Kolorowy model topografii obszaru SINUS IRIDUM powstał w oparciu o laserowe pomiary altimetryczne.

Ch-2.jpg

Ch-2a.jpg

Ch-2b.jpg

Ch-2c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracam na krótko do wyjątkowego obiektu na Księżycu, jakim bez wątpienia jest "INA". W szerszym ujęciu, okoliczny teren nie ujawnia jakichś szczególnych cech wyróżniających. Leży on na wschodnim stoku Apeninów, pośród niewysokich, łagodnych wzniesień. Nieregularnej formy bąble znajdują się poniżej otaczającego terenu a ich albedo jest podobne. Cechą wyróżniającą strukturę bąbli są liczne kraterowe zagłębienia, być może zastygłe ślady odgazowania pod wpływem wyższej temperatury podłoża. Szczególną fakturę bąbli uwidocznia zdjęcie wykonane przy niskim, zachodzącym Słońcu.

Ina para.jpg

Ina para blizej.jpg

Ina fragment.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opublikowano nowe zdjęcie lawowej studni w obszarze "MARIUS HILLS". Tym razem widzimy ten twór z ukosa, dzięki czemu dostrzegalne jest uwarstwienie pokładów lawy oraz początek tunelu lawowego, częściowo zasypanego skalnym gruzem.Dla przypomnienia dodaję wcześniejsze ujęcie z góry.

LT na OP-Marius a.jpg

LT na OP-Marius b.jpg

LT na OP-Marius c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jakiś czas przeglądam zasoby LROC pod kątem nowych ujęć lądowisk Apollo. Dziś przedstawiam kolejną porcję zdjęć miejsca, gdzie spoczywa podstawa lądownika LM "INTREPID" wyprawy APOLLO 12. Pierwsze zdjęcie z 22 czerwca 2010 zostało wykonane w identycznym oświetleniu jak te, które istniało tuż po lądowaniu modułu LM. Wówczas z lewego okna dowódcy statku widać było wystający z zacienionego zbocza krateru maszt bezzałogowego lądownika SURVEYOR 3. Ponadto, na zdjęciu z LROC widać cienie statku, flagi i anteny.

Drugie zdjęcie z 5 lipca 2010 wykonane przy zachodzącym Słońcu i cienie ścielą się w przeciwną stronę. Na trzeciej fotografii wykonanej 1 sierpnia 2010, mimo wysokiego Słońca, cienie pozostawionych na lądowisku elementów są dobrze widoczne. Czwarte ujęcie wykonane dokładnie miesiąc później (29 sierpnia 2010) obejmuje niemal cały obszar wędrówki, która odbyli Conrad i Bean. Zwracam uwagę na południowy odcinek śladów wydeptanych przez astronautów, tuz przed dojściem do wału krateru SURVEYOR. Ślady mają postać jednej, pogrubionej linii. Na tym odcinku Conrad i Bean szli blisko siebie,połączeni krótka liną, na wypadek gdyby wewnętrzne zbocze krateru okazało się strome i luźne. Lina miała ich zabezpieczyć przed upadkiem ze zbocza.

A12LS-22 czerwca 2010.jpg

A12-LS 5 lipca 2010 Kx2.jpg

A12LS 1 sierpień 2010 4x.jpg

A12-LS z 29 sierpnia 2010 całosć.jpg

Edytowane przez juram
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatniego dnia mijającego roku mam okazję przybliżyć rzadki rodzaj kraterów o specyficznej - koncentrycznej budowie. Z grubsza rzecz biorąc, wyglądają one jak dwa kratery w jednym. Typowym dla tej grupy reprezentantem jest krater HESIODUS A, położony na południowym skraju MARE NUBIUM. Podobnych tworów jest na Księżycu więcej, choć osobiście znalazłem ich na szczegółowych zdjęciach nie więcej niż dziesięć. Twory te nie przypominają kraterów uderzeniowych a zaokrąglone, obwałowanie koncentrycznych wałów skłania do przypuszczeń o ich wulkanicznym pochodzeniu.

Hesiodus-A_M119970766MC_pyr.jpg

LPOD-Nov28-10.JPG

x2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.