Skocz do zawartości

SATURN sezon 2005,2006,2007


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Saturn jest absolutnie przepiekny! Nawet człowiek który nie interesuje się astonomia, na widok Saturna w okularze popada w zachwyt!

Bo jest to obiekt jakby z zupelnie innej bajki... nierzeczywisty... no bo jak takie coś może wisiec w powietrzu?.... :Boink:

 

zdjęcie bardzo fajne :helo:

 

pogodnych nocy

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn jest absolutnie przepiekny! Nawet człowiek który nie interesuje się astonomia, na widok Saturna w okularze popada w zachwyt!

Bo jest to obiekt jakby z zupelnie innej bajki... nierzeczywisty... no bo jak takie coś może wisiec w powietrzu?.... :Boink:

 

zdjęcie bardzo fajne :helo:

 

pogodnych nocy

 

 

Ba, żeby chociaż w powietrzu, to byłoby UFO. :ha: ale jak takie coś wisi sobie bez powietrza???

Prawdą jest, że każdy komu pokazałem Saturna najbardziej go pamięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest, że każdy komu pokazałem Saturna najbardziej go pamięta.

Dokładnie Saturna najbardziej wszyscy pamiętają.

Pokażesz Marsa to beee bo kraterów ładnie nie widać.

Pokażesz jakąś galaktykę albo mgławice to beee bo niema kolorów. A jak pokażesz gwiazdę(Nie wiem czemu wszyscy się upierają i chcą oglądać gwiazdki) to beee bo nie widać tarczy.

Ech z tymi ludźmi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie Saturna najbardziej wszyscy pamiętają.

Pokażesz Marsa to beee bo kraterów ładnie nie widać.

Pokażesz jakąś galaktykę albo mgławice to beee bo niema kolorów. A jak pokażesz gwiazdę(Nie wiem czemu wszyscy się upierają i chcą oglądać gwiazdki) to beee bo nie widać tarczy.

Ech z tymi ludźmi...

Ech z tymi ludzmi... ale wiadomo, jak ktoś sie tym nie zajmuje to nie ma bladego pojęcia o niczym - bo i skąd by miał mieć - i nie ma sie do dziwić ze obraz w okularze, który dla nas jest wspaniałym, u "ludzi" wzbudzi co najwyżej uczucia w stylu "o, ładne" a często będzie to wspomniane beee...

Dlatego ja od jakiegoś czasu staram sie zainteresować tych ludzi nie tyle "niekolorową mgiełką" co ciekawostkami i teoretycznymi opowiadankami :D. Powiedzmy:

 

"Widzisz tę gwiazdę? Spójrz przez lornetkę. Widzisz ze w rzeczywistości są to dwie gwiazdy? A teraz spójrz przez teleskop. A jednak ta druga również składa sie z dwóch!" Potem dorzucę jeszcze coś o tym, że w rzeczywistości gwiazdy te nie są fizycznie związane ze sobą tylko "tak się złożyło', że są daaaleko od siebie ale leżą "jedna za drugą".

 

I zauważyłem, ze to o wiele bardziej zaciekawia ludzi i moze sprawić, że ktoś naprawdę zainteresuje się tematyką. A po zwykłym rzuceniu okiem przez teleskop stwierdzi zapewne ze to jakaś nuda i dziwactwo ta astronomia bo koleś siedzi całą noc i zachwyca się jakąś ledwo widoczną mgiełką.

 

P.S. Sorki za odejscie od tematu. Saturn piękny, na pewno uzbiera sie sporo świetnych fotek pod koniec sezonu :)

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nastawiłem budzik na godz. 4:30, ale o dziwo obudziłem się godzinę wcześniej, więc poszedłem focić na balkon. Zdolałem nakręcić 11 avików i nadeszły chmury. Mam w sobie lepszy budzik, który czasem daje o sobie znać. :D Seeing był dobry, zmienny w zakresie 5-7/10. W okularze Saturn jak odmalowany.

Bez_nazwy_6.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac już że pierścień "niknie" - coraz bardziej płaski z każdym rokiem. Za rok i następne lata, będzie wyraźnie widoczne, że pierśćień okala glob planety. Będzie wyglądac jak ufo dla nie wtajemniczonych laików. :blink:

A przełom 2008/2009 r. to pierścień widoczny w przekroju.

Właśnie! Kto ze straszych kolegów oglądał ostanie "wypłaszczenie pierścienia" ? Czy on jest wogóle widoczny wyraźnie ?

 

Także w tym samym czasie orbity księżyców Saturna będa w płaszczyźnie Ziemia-planeta. Czy w związku z tym można liczyć na jakieś małe zaćmionka na tarczy ? Chyba tylko Tytan wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latem 1995 r. miałem okazję oglądać Saturna bez pierścienia i muszę powiedzieć że wyglądał nie pozornie. Był za to widoczny wąski czarny cień pierścienia na tle planety dzięki nie wielkiemu pochyleniu względem Słońca, co przedstawiało naprawdę wyjątkowy obraz. Kiedy pierścień ustawi się dokladnie w płaszczyźnie obserwatora na Ziemi, nie da się go zobaczyć przez żaden teleskop. Po kilku tygodniach zaczął znów być widoczny stopniowo w postaci bardzo cienkiej kreski, która po tej stronie tarczy gdzie był cień planety zanikała, by pojawić się dalej. W tej luce brakowało tylnej części pierścienia będącego w cieniu, a część przednia była jeszcze zbyt cienka dla obserwacji, co tworzyło naprawdę wyjątkowe zjawisko. Warto to zobaczyć, tyle że kolejne nastąpi blisko górnego złączenia ze Słońcem, dlatego trzeba obserwować przed fazą maksymalną, co będzie i tak utrudnione z powodu niskiej wieczornej widoczności. Cień Tytana jest w zasięgu teleskopów amatorskich i da sie go obserwować, znacznie wcześniej niż zaniknie pierścień.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeanalizowaniu usytuowania pierścienia Saturna w czasie zmiany jego widoczności z południowej strony na północną okazuje się, że zaistnieją trzy okresy (praktycznie tylko dwa) w któryh możliwe będzie zaobserwowanie tranzytu cienia Tytana na tle planety. Pierwszy nastąpi pomiędzy 19 października 2008r. a 24 lutego 2009r. drugi zacznie się od 18 lipca 2009, ale Saturn wówczas będzie nie dostępny ze względu na złączenie gorne ze Słońcem i to niestety w trakcie zaniku pierścienia. Trzeci okres to czas od 15 kwietnia do 18 czerwca 2010r. W pierwszym okresie tranzyty będą następowały na tle północnej półkuli, w trzecim na tle południowej. Tytan wykonuje jeden obrót wokół Saturna w czasie 15.91 dnia ziemskiego, czyli nie często i nie zawsze tranzyt nastąpi w chwili dogodnej dla obserwatorów w Europie. Samego księżyca raczej nie będzie widać na tle chmur planety ze względu na zbliżone jasności powierzchniowe, dotyczy to wyłącznie jego cienia. Za wcześnie jest żeby podawać scisłe efemerydy, ważne że posiadacze wiekszych teleskopów i rejestratorow CCD będą mieli okazję do obserwacji i zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.