Skocz do zawartości

pierwsze światło!!!!!!


Rekomendowane odpowiedzi

Obraz był taki świetny czy taki tragiczny?

Ja jestem zadowolona; może dlatego, że nie mam jeszcze tak dużych wymagań. Co do 43, to nie wiem. Coś tam napewno było, zacytuję tatę, "zamazane" :Boink: ! Jutro powtórka z rozrywki. Musze tylko popracować nad Marsem! Jest kurde biały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mars 150- 200 x powiekszenie to przestanie byc bialy , zolty itp.

Ustaw telep na jasna gwiazde i przereguluj ostrosc wyciagiem tak w jedna i druga strone od ostrego obrazu czyli przed i za ogniskiem . Zobacz czy masz widoczne pierscienie dyfrakcyjne . Nie przejmuj sie za bardzo jak np. przed ogniskiem beda malo widoczne , Na ogol lepsze sa jak jest za ogniskiem . W srodku tych kregow jest czarna plama od lusterka katowego . Jak nie jest w srodku to trzeba pokrecic srubkami z tylu lustra . To tak najprosciej z kolimacja . NA forach bylo nieraz jak kolimowac telep dokladniej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o Marsie z okna, turbulencje powietrza go zmasakrują, musisz niestety wystawić działo za okno i dobrze wystudzić, a potem wpatrywać się w niego tak długo aż coś zobaczysz :blink: . Niestety tak to wygląda no i oczywiście powiększenie minimum 150x :szczerbaty::Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że podepnę się pod ten wątek gdyż wczoraj również do mojego

nowego telepa zawitało pierwsze kosmiczne światło :D.

 

Na pogodę czekałem prawie tydzień, a na teleskop aż strach myśleć 2,5 miesiąca (!).

Gdy go zamawiałem w sierpniu prażyło słońce a gdy go odbierałem leżał już śnieg :)

 

Warunki obserwacji nie były zbyt dobre - balkon w mieście plus niewielkie zachmurzenie.

Na pierwszy ogień poszedł Mars, przy powiekszeniu 150x zdecydowanie za jasny, widać było

tylko ciemny trójkąt. Plejady przy 60x też nie wyglądały najlepiej bo się nawet

nie zmieściły w polu widzenia :). Natomiast M42 mimo świateł i chmur była bez problemu widoczna.

 

Trzeba było się szybko zwinąć bo zimnica okropna, teraz czekam na lepsze czasy (czyt. Turcja ;))

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sobie poszalałam! Cały balkon posprzątany, nawet podłogę wymyłam...a tu chmury wielkie :Cry: O kolimowaniu, o ile to będzie konieczne, mogę chwilowo zapomniec. Mam więc czas na wybór któregoś z okularów i innych "dodatków". Na rurę zdecydowalam się w tydzień, a te małe ustojstwa śnią mi się już po nocach...no i po co ich tyle sprzedają?! Źle mi było z turistem3? Miłego wieczoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co gorsze. Czekać na telepa 2,5 miesiąca, czy czekać na pogodę jakieś 3 tyg; kiedy on stoi taaaki biedny, nieruszany. Moglam mu tylko fotki porobić i zastanawiać się, gdzie go postawić. W końcu przez 2tyg stał na środku pokoju, bo nie mogłam się nim nacieszyć. Powinnam chyba poprosić sąsiadkę, żeby zrobiła dla niego koronkową serwetkę i postawić tam jakiego kwiatka...mhmmm ten sprzęt stał się chyba bardzo ważnym członkiem naszej rodziny (i to nie byle jakich rozmiarów :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kukabura, witaj w klubie. Mój telep już prawie od dwóch lat stoi na honorowym miejscu w saloonie i cieszy oko nawet w czasie niepogody. Nie ukrywam, że jest to możliwe dzięki dużej (naprawdę dużej) wyrozumiałości mojej żony. Niniejszym sławię ją za to. :D

Co do pogody, to normal. Za jakiś czas będzie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K.C.(hihihiii)Ale coz to za teleskop?

 

Ralf,a Twoj telep,co to takiego,na co trzeba tak dlugo czekac?

 

Teleskop... hmm pewnie w chińskim markecie dałoby się go szybciej kupić ;)

Mak 127 sky view pro kupiony w znanej krakowskiej firmie. Na szczescie

montaż dostałem wcześniej, ale teraz już nie wiem czy tachanie go do

Hiszpanii żeby postawić na nim 5cm lunetę było tego warte :)

Fakt, było na pewno wygoniejsze niż focenie z ręki.

 

Zaznaczę tutaj jeszcze, że w zestawie była lunetka 8x40 a nie jak to jest

na stronach i w instrukcji 6x30 (o reszcie rzeczy podyskutuje na sprzętowym forum).

 

A tak w ogóle to jest czarny. Piękny :D

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to jest czarny

Czarny wyszczupla. Moje kochanie jest białe - przynajmniej nie włażę na niego w nocy :)

 

Dłuższa abscynencja tylko Ci wyjdzie na zdrowie. Wiadomo, że im wiekszy głód, tym lepiej smakuje. :Beer:

No to może powinnam się zaszyć? Po jakimś roku mialabym niezłą frajdę. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprobuj - moze pojawia sie male teleskopiki?

Ok, założę hodowlę. Nie będę drogo liczyć. Tylko trzeba będzie popracować na karnacją małych...ojciec taki jakiś blady :)

 

Z innej beczki. Żałujcie, że nie widzieliście mnie jak staram się usilnie włożyć adapter do wyciągu. Koń by się uśmiał. Trochę mi z tym zeszło; oczywiście doszlam do tego przypadkiem, bo mi się śrubka poluzowała. Już widzę oczami wyobraźni, jak sama sobie składam telepa :notworthy: Przydałyby się jakieś korepetycje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będą małe, to ja biorę jednego :D

Nie ma sprawy, tylko musze go troche usprawnić (jest jeszcze trochę oziębły :) ). Mam tylko 2 plossle: 25 i 10mm (oczywiście z zestawu, więc nie są rewelacyjne) i nie wiem co mam teraz kupić. Barlow+dobry okular pow. 10mm; czy okular pon. 10mm bez barlowa; potem jaki ma to byc barlow i jaki okular (mam jakies 400-500zl). Jakiez to skomplikowane :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy, tylko musze go troche usprawnić (jest jeszcze trochę oziębły :) ). Mam tylko 2 plossle: 25 i 10mm (oczywiście z zestawu, więc nie są rewelacyjne) i nie wiem co mam teraz kupić. Barlow+dobry okular pow. 10mm; czy okular pon. 10mm bez barlowa; potem jaki ma to byc barlow i jaki okular (mam jakies 400-500zl). Jakiez to skomplikowane :Boink:

Tu musi liczyś się rozmiar. Tani plossl byłe długi, np. 40mm do tego dwa barlowy 3x, powinien dać radę. Daj mu najpierw papatrzeć na gwiazdozbiór Panny, żeby się dobrze napalił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu musi liczyś się rozmiar. Tani plossl byłe długi, np. 40mm do tego dwa barlowy 3x, powinien dać radę. Daj mu najpierw papatrzeć na gwiazdozbiór Panny, żeby się dobrze napalił.

 

taak, a potem, koniecznie na M-42, żeby druga strona tego "związku" poczuła uniesienie :ha:

i bedą "małe" jak złoto, że chińczycy nie zdzierżą konkurencji :szczerbaty:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.