Skocz do zawartości

Skymaster 25x100 i 20x80


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

No więć ostatnio przyczajałem się na lornetke 20x80 Skymastera jednak jak sie dowiedziałem od Arka i napisałem do DO że są dwie 'wersje' lornetki. Jedna metalowa bardziej i gumiasta z większymi obiektywami ( ta starsza) i że teraz w sprzedaży jest nowa wersja tej lornetki lżejsza gumiasta i mniej metalowa z mniejszymi obiektywami. Nie wiem która jest lepsza, ale w liście otrzymałem propozycje sprzedaży Skymastera 25x100 w tej chwili odrazu za 1300zł wraz z przesyłką. To miałbyć taki rabat ale dostałem e-maila że jest szansa że to będzie stała cena tej lornetki. Szykuje sie jakaś obniżka lub nie wiem co :P. Ale o co mi chodzi dokładniej to którą lornetke kupić w takim razie? Dysponuje funduszami 950zł prawie idealnie ale do 1300zł musiałbym porząnie nadwyrężyć kieszonkowy budżet czy ta lornetka jest tego warta? ( A kwestia statywu to już inna sprawa). Any ideas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm statyw powiadasz? Swoją drogą aż takiej bardzo dużej różnicy w wadze między nimi nie ma może 1kg? Zaraz sprawdze. Dobry statyw (i żuraw) miałem zamiar zrobić samodzielnie z Zayzikiem ale nie wiem jak to będzie do 20x80 własnoręczny chyba sie by jeszcze nadwał ale nie wiem jak z tą wiekszą lornetką :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga, waga i jeszcze raz waga :) 2.3 kg kontra 4.4 kg w setce. 25x100 to juz konkretne bydle nie posadzisz jej na byle jakims statywie z podparcia tez niepoobserwujesz chyba ze masz ręce jak Pudzian :)

Ten bardziej gumowy model 20x80 odpada, chociazby ze wzgledu na zostosowanie mniejszych pryzmatów.

Ja osobiscie zklaniał bym sie do 20x80 (tego starszego modelu)

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waga, waga i jeszcze raz waga :) 2.3 kg kontra 4.4 kg w setce. 25x100 to juz konkretne bydle nie posadzisz jej na byle jakims statywie

 

Tu już waga nie ma prawie ;) znaczenia. SM 20x czy 25x przy takich powiększeniach to wszystko będzie się trzęsło nawet mając w rączce 1 kg, a z podparciem to komfort jest zerowy dla dłuższych obserwacji. Wniosek: trzeba szykować nadwyrężenie kieszonkowego :Cry: na porządny statyw, bo inaczej lornetka będzie się kurzyć, albo służyć jako hantel dwuręczny a nie instrument obserwacyjny.

 

BTW zanim wydasz ciężko odkładane oszczędności pamiętaj o jednym, jak to kiedyś ktoś napisał:

Duże bino jest niczym bez ciemnego nieba. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem o tym. Ale nigdy sie nie zastanawiałem czy to ma byc niebo powiedzmy jak w górach gdzie nie ma latarni w promieniu 20km czy np. ja mieszkam w mieście ogólnie z regóły ide w góre odry kawałek i tam na wale oglądam od wschodu mam łune od miasta ale na południu to czasem gwiazdki do 5 mag gołym okiem widać... więc nie wiem... a statyw na pewno da się zrobić myśle o tym już z Zayzkiem romawiałem może coś sklecimy a może, no nie ważne pogadam z nim jeszcze, chociarz on mi doradza czekać jeszcze 4 miechy do zlotu zanim cokolwiek kupie : P

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie masz poważny problem. Pozostaje kupno 25x100 albo poszukiwanie tej 20x80 w kraju z drugiej ręki tudzież kupno via internet w Usa. Ten nowy model SM 20x80 (cat#71018) Celestrona to krok wstecz .... korpus rodem z 15x70, wykonanie zapewne na podobnym poziomie (przy czym 15x70 to sprzęt za 450 złoty) - daje do myślenia :).

 

Nawiązując do różnic wagowych, napewno do 20x80 znajdziesz szybciej statyw a zarazem tańszy, który ją pociągnie niż dla behemota jakim jest 25x100 :). Różnica wagowa jest prawie 2-krotna :mellow:

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeszcze jest problem bo 20x80 to była uwzgędniana w testach u Arka i wiem że jej sprw. optyczna tam była 87% natomiast nie wiem czy opłaca się kupować tego skymastera za 1300 bo nie wiem jaką ma optyke, czy obraz jest zółty, na jakim poziomie są aberacje miłobyłoby jak ktoś zrecenzował lorneteczke lub linka zapodał do tematu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nowy model SM 20x80 (cat#71018) Celestrona to krok wstecz .... korpus rodem z 15x70, wykonanie zapewne na podobnym poziomie (przy czym 15x70 to sprzęt za 450 złoty) - daje do myślenia :).

 

Shadow miałeś w rękach tego nowego SM 20x i patrzyłeś przez niego, czy tak sobie tylko klniesz na niego bo wyczytałeś, że plajstikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jeszcze jest problem bo 20x80 to była uwzgędniana w testach u Arka i wiem że jej sprw. optyczna tam była 87% natomiast nie wiem czy opłaca się kupować tego skymastera za 1300 bo nie wiem jaką ma optyke, czy obraz jest zółty, na jakim poziomie są aberacje miłobyłoby jak ktoś zrecenzował lorneteczke lub linka zapodał do tematu...

Chodzi ci o SM 25x100? No to:

Pierwszy

Drugi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shadow miałeś w rękach tego nowego SM 20x i patrzyłeś przez niego, czy tak sobie tylko klniesz na niego bo wyczytałeś, że plajstikowy.

 

Daleko mi do klnięcia, w rękach nie miałem, wystarczy inwigilacja zachodnich forów żeby sobie wypracować wstępną opinię o tym produkcie, czy sie myliłem ? czas pokaże, zauważ że o jakości optyki tej 20x80 nie wypowiadam się - testy i posty nabywców pokażą czy to sam miód :) znając z autopsji 15x70 (miałem potestowałem sprzedałem) w tej cenie jest to niezły wybór (osobiście mierzę w wyższą pułkę jakościową) a czy "nowa" 20x80 celestrona będzie rozchwytywana to zależy głównie od jej ceny na naszym rynku - jeśli bedzie z przedziału 800 - 900 zł może nie mieć łatwego życia. (moja opinia)

Edytowane przez Shadow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daleko mi do klnięcia, w rękach nie miałem, wystarczy inwigilacja zachodnich forów

i tam oni tam są już zepsuci przez wiadomo jakich Japończyków B)

 

zauważ że o jakości optyki tej 20x80 nie wypowiadam się

 

Zauważam :blink: dlatego pytałem :szczerbaty:

 

- testy i posty nabywców pokażą czy to sam miód :) znając z autopsji 15x70 (miałem potestowałem sprzedałem) w tej cenie jest to niezły wybór (osobiście mierzę w wyższą pułkę jakościową) a czy "nowa" 20x80 celestrona będzie rozchwytywana to zależy głównie od jej ceny na naszym rynku - jeśli bedzie z przedziału 800 - 900 zł może nie mieć łatwego życia. (moja opinia)

IMHO Jeśli optyka utrzmana zostanie na poziomie takim jak w Arka testach a cena maksymalnie 750-800 PLN to mimo nie łatwego życia może się sprzedawać. Aczkolwiek jakbym miał wydać obecnie 950 PLN to bym mocno negocjował ze Sponsorami :respect:;) o dorzuceniu do smoka. Choć ta rozmowa może zakończyć się tragicznie bo 1300PLN za bino + ok 400-500 PLN za statyw, to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jednak wypowiadać się o sprzęcie, który choć miało sie w rękach... To taki dobry zwyczaj.

 

A Zayzik dobrze radzi. Poczekaj jeszcze te 4 miesiące. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeewoluuowałeś z 10x50 do 25x100, więc kto wie co będzie zadowalać Cię za 4 miesiące...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym jednak wypowiadać się o sprzęcie, który choć miało sie w rękach... To taki dobry zwyczaj.

 

A Zayzik dobrze radzi. Poczekaj jeszcze te 4 miesiące. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeewoluuowałeś z 10x50 do 25x100, więc kto wie co będzie zadowalać Cię za 4 miesiące...

 

Arek

 

Wstępna ocena (na podstawie informacji mniej lub bardziej subiektywnych z zagranicznych forów) nie powinna zaszkodzic, jednocześnie postaram się "dobry zwyczaj" uszanować :). Fakt faktem zmieniono korpus a pryzmaty "skurczyły się" z potężnych w starym 20x80 - poczekajmy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytowanie opnii z forów zagranicznych jest jak najbardziej OK, lecz trzeba wtedy zaznaczyć, że opinia nie należy do Ciebie,

lecz bazujesz na tym co napisali inni. Tak odnosi się fałszywe wrażenie, że miałeś sprzęt w ręku. Jeśli zaś chodzi o fora

zagraniczne, to tam też ludzie lubią wypisywać głupoty i trzeba naprawdę długo na nich siedzieć, żeby wiedzieć czyją

opinię brać na powaznie.

 

Mnie też niepokoi ewolucja Skymastera, tym bardziej, że model 20x80 właśnie dzięki solidnej obudowie i potężnym

pryzmatom dobrze wypadł w naszych testach. Nie odważę się jednak napisać złego słowa o nowym Skymasterze

dopóki choć trochę się nim nie pobawię. Tym bardziej, że "gumowy" Skymaster 15x70 też nie wypadł źle.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóź, przewoluowałem to dobre słowo Arek ! Jako że nie jestem już kompletnie zielony chciałbym mieć jakiś sprzęt ale cóź skoro tak to czekam dalej, może na ryneczku pojawi się jakaś inna lornetka godna uwagi. A sam już nie wiem, od października mam nadzieje studiować w Wrocławiu a tam raczej będzie daleko do ciemnego nieba więc lornetka może okazać się zbyteczna, jednak telep w takim razie też sobie dobrze nie poradzi a jeszcze jest gorszy w transporcie : / Cóź, czekam w takim razie. Na początku myślałem że ta 20x80 będzie idealny pomysłem , jednak jako że są dwa modele całkowicie zespuło mi nastawienie. Cóź, nie będe sie śpieszył w takim razie jak na początku nie bede się śpieszył i kupował ani 25x100 bo nic o niej nie wiem praktycznie ani o 20x80 , poszukam innej lornetki godnej uwagi lub pomyśle nad czymś innym. Dziex wszystkim :]

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

SkyMaster 25x100 to dobry sprzęt i polecam go gorąco wszystkim miłośnikom lornetek, którym średnice ponizej 70mm nie wystarczają - różnica w jasności pomiędzy 10cm a 7cm jest kolosalna i chociażby z tego powodu warto kiedyś z takową lornetką poobcować pod ciemnym niebem - w praktyce najlepiej jest to widoczne na M31, która w tej pierwszej powali na kolana nawet najbardziej wybrednych entuzjastów nocnego nieba :).

 

Faktem jest, co Koledzy wcześniej nadmienili, że bez statywu nie ma sensu nawet o tym binie myśleć - ja powiem więcej, bez solidnego statywu :> Z ręki w tym przypadku można co najwyżej nakarmić konia cukrem, ale na pewno nie oglądać. Odradzałbym teoretycznego podejścia do kwestii wagi - nieistotne czy piszą jej 5kg czy 3kg - musi iść na statyw!

 

Samo bino jest solidne, obraż żółty nie jest (to nie CCCP), abberacja chromatyczna na znośnym poziomie (mi w obserwacjach w niczym nie przeszkadza), można mieć pretensje do dość denerwującej komy, natomiast ciekawym jest to - o czym z resztą już na tym Forum pisałem - że intensywność tych wad zmniejsza się wraz z czasem poświęconym na odpowiednie wystudzenie optyki (po 30 minutach stania na mrozie obraz jest na na prawde wysokim poziomie jak na bino za te 1500 zł).

 

Dlatego też uważam, że warto wydać kaskę na 25x100, przy czym - tu do zysix'a - jeżeli nie jesteś zagorzałym zwolennikiem bin, to podejrzewam, że szybko zachce Ci się telepa :P

 

 

Pozdrawiam,

 

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z telepem to problemy z transpo itd, telepa moge obserwować ze znajomymi pozatym nie mam chętki na planety :] a do DS lepiej lornetki, ale to trza już ciemnie niebo mieć, obserwowałem zwykłą 10x50 kiepską M42 i wyglądała przepięknie miałem akurat bardzo bardzo ciemne południowe niebo :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały refraktorek klasy 65-80mm też może być łatwo przenośny i być równie dobry do DSów co lornetka. Dodatkowo masz

w nim możliwość stosowania powiększeń na poziomie 50-60x do małych DSów typu gromady kuliste i do poglądowego

rzucenia okiem na planetki przy powiększeniu rzędu 100x. Tu jednak koszta rosną o dobry diagonal i zestaw trzech okularów.

Dobry statyw musisz bowiem mieć i do lornetki i do refraktorka.

 

Mnie mój kupiony z drugiej ręki Megrez 80/480 z solidnym statywem klasy Manfrotto z głowicą 141RC, sprowadzonym z USA diagonalem WO i zestawem 3 bardzo dobrych okularów wyniósł w sumie 2500 zł...

 

Cena więc jest wyraźnie większa niż zestawu Skymaster 25x100 + statyw, no ale jest zysk na uniwersalności...

 

Arek

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie można i taniej (ale raczej nie lepiej).

 

Zwykły achromat 80/400 z dwoma okularami i szukaczem to 890 zł:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=278

 

Do tego prosty statyw foto za 190 zł, który chyba był w ofercie DO plus barlow 2x i za w sumie 1200 zł mamy przenośny zestaw

w wersji econo z powiększeniami od kilkunastu do 80x.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.