Skocz do zawartości

Skymaster 25x100 i 20x80


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Za 1300 zl ten N130 Messier jest teoretycznie (praktycznie nie sprawdzałem) dobrym wyborem - ale nie mobilnym. Orion 102/600

będzie dużo mobilniejszy, a zobaczysz nim praktycznie tyle samo co N130. Musisz jednak skombinować statyw. Prowizoryczne

rozwiązanie statywowe na początek będzie OK, pod warunkiem że pogodzisz się, z tym że na początku zrezygnujesz z powiększeń na poziomie 100-150x, które ten refraktorek na pewno pociągnie. W przyszłości jak wymienisz statyw na lepszy

te powiększenia staną się dostępne. Docelowo zaplanuj też w wydatkach wymianę diagonala pryzmatycznego 1.25" na

lustrzany 2".

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zamiast sie pakować w Messier R-90 to już lepiej kupić N-130 ( oba w sumie modle są mało mobline raczej) a jeśli sprzęt ma być mobilny to najlepiej Oriona 100mm? Co to jest diagonal, jaki ma wpływ na obserwacje i ile kosztuje wymiana na 2" zamiast 1.25"? Ile musze mniej więcej szykować na statyw z drugiej ręki paralaktyczny do tej tuby? Czy może jakiś inny? Wybór wydaje się być coraz bardziej przejrzysty albo refraktorek albo ten reflektorek teraz tylko przemyśleć wszystko, poczekać 2-3 tygodnie zobaczyć jak z kasą popytać się znajomych i może coś z tego będzie ; -)

 

PS. Arek nie wiem jak Ci dziękować : -)

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagonal to inaczej nasadka kątowa. W Orionie 102/600 w zestawie dostaniesz taką:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=134

 

na początek Ci wystarczy. Jeśli jednak będziesz chciał w pełni wykorzystać swój sprzęt za jakiś rok-dwa pewni zaczniesz

rozglądać się za czymś takim:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e2a1519c2d12728

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=135

 

te droższe mają lepszą sprawność, znikomy astygmatyzm i pozwalają na stosowanie 2" soczewek barkowa i okularów. Zyskujesz

duże pole widzenia i ogromy komfort obserwacji.

 

Tak jak napisałem, z tym możesz poczekać. Większy problem to satyw.

 

Jeśli jednak chciałbyś decydować się na rozwiązanie niemobilne, to ja bym brał N130 zamiast R90. Podkreślam, jednak że

patrzę tutaj tylko po parametrach i zdjęciach, bo ani tego N130 ani R90 nie miałem w rękach...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ten N-130 pytałem się innych i w tej cenie jest chyba najlepszy (astroshop.de 230euro = 900zł więc oszczędniej ale mniej mobilniej) , ja mam jeszcze pytanie w tej tubie optycznej Oriona obraz jest ziemski czy odwrócony?Nasadka kątowa odwraca obraz? Czy jest sens jeśli kupiłbym tego Oriona, pakować w nięgo jeszcze przynajmniej ten 1000zł? Moge porównać to jak kupowanie skórzanej tapicerki do mulcha, rozumiesz o co chodzi?:- ) Jak narazie bardziej mi się podoba ten Orion tylko nie wiem czy jest wart tego aby potem w niego pakować dodatkową gotówke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

900 zł to w Niemczech. Dolicz jeszcze koszy transportu i módl się, żeby nie trafił Ci się upierdliwy celnik. A potem módl się,

żeby nie było problemów z gwarancją... W Polsce ten sam sprzęt możesz kupić w Fotoclassicu i Astrokraku za 1299 zł

i ja tak bym właśnie zrobił.

 

Nasadka pryzmatyczna, taka jaką dostaniesz w zestawie, daje obraz prosty ziemski - nic nie odwraca. Nasadka kątowa

lustrzana daje obraz prosty, lecz odwrócony z lewa na prawo - dokładnie taki jaki masz przeglądając się w lustrze. Ta

zestawowa nasadka 1.25" wprowadza astygmatyzm i nie pozwala na stosowanie wysokiej klasy szerokokątnych okularów,

dlatego wymiana na dobrą nasadkę 2" jest jak najbardziej wskazana.

 

Tu wystarzy podać przykład. Chcesz mieć małe powiększenie i duże pole widzenia, żeby Twój refraktorek pracował jak

lornetka. Kupujesz więc nasjszerszy okular 1.25" klasy 40 mm i w Orionie 102/600 masz powiększenie 15x oraz pole

2.8 stopnia. Mając jednak nasadkę 2" możesz kupić 40 mm okular 2" o znacznie większym polu własnym i w sumie

sięgnąć pola nawet pod 5 stopni !!! Zyskujesz lekką ręką 2 stopnie w polu widzenia!

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawie są okulary 1,25" tak? Czyli wymieniając nasadke musze także wymienić okulary na 2" ? I kupić powiedzmy te 12mm 25mm i jakiś jeszcze? No cóź z tą gwarancją itd może to w sumie i dobry pomysł żeby kupić w Polsce. A z tym orionem to wynika że połowe rzeczy musze wymienić tj. nasadke co za tym idzie okulary i kupić jeszcze statyw.. To zależy jeszcze czy ten Orion jak powiedziałem jest jak maluch czy coś lepszego że warto w niego dopakować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okularu 1,25" mozesz uzywac w nasadce 1,25" i 2", wyciagu 1,25" i 2" i z barlowem 1,25"

Nasadki 1,25" mozesz uzywac z wyciagiem 1,25" i 2" oraz okularami 1,25"

barlowa 1,25" mozesz uzywac z wyciagiem 1,25" i 2", z nasadkami 1,25" i 2" i okularami 1,25"

Okularu 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" nasadka 2" i barlowam 2"

Nasadki 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" okularami 1,25" i 2"

Barlowa 2" mozesz uzywac z wyciagiem 2" nasadka 2" okularem 2"

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie kombinuj za bardzo. Za wczesnie. Kup teleskop z wyciagiem 2" i bedziesz mial wszystkie drogi otwarte. Gdzie pojdziesz zdecyduje twoj portfel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na mysli telep z wyciagiem 2" a jaki? Mnie to ty sie nie sluchaj bo ja zboczony jestem i dopowiem - swiatlosilnego newtona se lap. Ja nie planeciarz, przez achromaty patrzylem tylko dlugie F10 (przez F5 raz) a przez maki tylko malutkie - MTO. APO i ED poza twoim zasiegiem cenowym, duze lustra tez... Nie czuje sie na silach doradzac jak ty sie bracie miotasz miedzy lornetka, makiem a achromatem. Co nie kupisz bedzie w jakims stopniu ulomne do reszty, a w jakims profilu od reszty lepsze... Kurde, tylko sie nie wpakuj w dobsona...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysik, ja zboczony jestem na punkcie paralktykow. Dlatego sie nie odzywam no!

 

Pozdrawiam.

 

Qurde nie moge. Paralktyk jest od dobsona ciezszy, ale takie EQ3-2 bierzesz pod pache czy na ramie, tuba w druga lape i idziesz i idziesz... A z dobsonem? Przecie to gabarytowo ma z pol metra szsciennego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóź ja sie to nie znam na pewno! Poprostu rozważam możliwość kupna tego Oriona 100mm , przyjdą lepsze czasy za Kaczyńskich i z czasem dokupie reszte sprzętu, pogadam ze znajomymi może coś innego sie znajdzie jeszcze :- )

 

Edit:

Aha, no chyba że tak. Poszperam jeszcze w necie, po ofertach i może coś innego sie dorwie. Jak narazie to ten Orion wydaje mi się być rozsądnym zakupem do 1300zł , potem lepszy statyw żeby móc przypowerować, a z czasem i dojdzie do tego kątówka i nowe okulary. To chyba byłby dobry wybór. Zasięgne jeszcze kilku źródł przemyśle wszystko, i co najważniejsze poczekam jeszcze żeby nic na szybko nie robić.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, toż Arek pisał Ci wyżej,że ten Orion 100/600 będzie lepszy od 102/500, ze względu na dłuższą ogniskową i tym samym mniejszą świałosiłę F/6 zamiast f/5. Mniejsza aberracja chromatyczna. W achromacie to ważne, mam taki refraktorek 80/400...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten celestron 90 mm z DO?

oraz jego odmiana na paralaktyku, czy pod względem optycznym będzie porównywalna z messierem R90?

Nie mam na myśli montażu i okularów, bo na pewno są gorsze. Chodzi mi głównie o obiektyw i wyciąg tuby optycznej. Ktoś może wie coś na ten temat?

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie przeglądałem dane tych 2 lornet i wydaje mi się że Orion jest lepszy, nawet lepiej by było gdyby miał ogniskową 700mm chyba nawet. Bede musiał też dokupić okular 6mm zeby uzyskać pow. 100x co dla tego refraktora nie powinno byc problemem... Pozatym ogniskowa 500mm w tamtym refraktorze to zbyt mało i są małe powiększenia większe aberacje i sam nie wiem co, ale Orion z tego co widze jest lepszy od tamtego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orion 102/600 będzie miał mniejsze kolorki niż Celestron 102/500. Pytanie czy ta różnica jest warta tych 350 zł. To już

kwestia gustu, dla jednego będzie warta dla drugiego nie. Patrząc z drugiej strony Celestron będzie za to bardziej

kompaktowy i mniejsza długość tuby powoduje mniejszą wagę i mniejsze ramię siły przy działaniu na stopkę

statywową...

 

W obu masz okulary 25mm i 10mm. Przy Orionie masz więc powiększenia 24x i 60x. Na poczatku możesz za 100

zł dokupić soczewkę barlowa 2x, co pozwoli Ci na uzyskanie dodatkowych powiększeń 48x i 120x. Oszczedzisz

na drogim okularze 5-6 mm.

 

W Celestronie dużej róznicy nie będzie bo tam będziesz miał powięszenia 20x i 50x, a z barlowem dojdą Ci jeszcze

40x i 100x.

 

Decyzja należy do Ciebie.

 

Arek

 

P.S. I nie pisz o tych refraltorkach lornety...

Edytowane przez Arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. I nie pisz o tych refraltorkach lornety...

:Boink: Głupek ze mnie oczywiście że nie lornety...prędzej miałem napisać lunety.. ale to też chyba nie jest trafnie dokładne nie mam zielonego pojęcia czemu tak napisałem wybacz :Boink: Jeszcze jedno chciałbym wiedzieć czy w tym Celestronie będzie możliwośc wymiany kątówki jak w Orionie i zwiększenia pola widzenia w przyszłości? I co masz na myśli Orion będzie miał mniejsze kolorki tj. mniejszą aberację? Czy ten poziom jest raczej prawie nie zauważalny, zauważalny, czy duży? Czy mniejsza aber. wynika z ogniskowej czy jakości optyki bo optyką chyba sie wiele nie różnią?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby Ci jeszcze namieszać w głowie:

 

http://market.fotoclassic.pl/product_info....&products_id=85

 

gotowy zestaw (w zasadzie to samo co Celestron 102/500) wraz ze statywem i montażem azymutalnym. Mamy w PKiMie

3 takie i sprawiają się dość dobrze. Poczytaj moją recenzję na:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...a9&topic=1836.0

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie zapomnij o tym Fotoclassicu. W DO będzie taniej. Tuba Celestrona 102/500 kosztuje 960 zł, do tego taki sam

statyw i montaż azymutalny masz tutaj:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...46b53ac0616bee6

za 295 zł. W sumie taki sam zestaw wychodzi Cię za 1270 zł...

 

Tylko z tym montażem jest jeden problem, o którym piszę w recenzji.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to aż tak bardzo nie zamieszałeś, zamiast kupować Oriona mam Celestrona ze statywem i barlowem 2x prawie. Martwię się o aberację chrom. na DS'ach to na pewno nie widać ale jakbym chciał obserwować łysola, Saturn, Jowisz czy Marsa przy większych powiększeniach będzie ona widoczna i to na pewno sporo ( no ale nie do tego chyba jest stworzony ten refraktorek żeby powerować planety), w recenzji napisałeś że jest problem z astygmatyzmem to wina kątówki lub okularu więc w przyszłości może będzie można coś wymienić na kątówke lustrzaną jak mówiłeś 2".? A o statywie zaraz doczytam bo mi musiało umknąć. Pisałeś że te lunety to i tak z jednej fabryki wszystkie.

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Synta 102/500 i Celestron 102/500 nie różnią się od siebie niczym oprócz koloru i logo producenta. W obu możesz wywalić

kątówkę 1.25" i wstawić 2".

 

Jeśli chodzi o refraktory koloru nie unikniesz i nie będziesz miał go tylko w apochromatach. Ale tutaj cena najtańszego Synty ED80 zaczyna

się od 2000 zł...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.