Skocz do zawartości

Skymaster 25x100 i 20x80


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

Więc ten Celestron nie jest najgłupszym pomysłem chyba. Najpierw kupie Tube z barlowe 2x , pożycze statyw skyluxa, kupie tamten statyw lub może jakiś lepszy(?). Potem wymienie kątówke i jakieś okularki. Potrwa to rok lub ze 2 , ale cóź studia przede mną więc pewno i pieniedzy nie będzie :ha: W przyszłości będzie można pomysleć o jakimś miłym apochromaciku... Powymieniam jeszcze z innymi poglądany na temat tego zestawu. Masz dużo większe doświadczenie ze sprzętem, powiedz mi:

Czy w refraktorze 1000m ogniskowa a 500mm jest duża różnica w aberacji chrom ?

Czy takim zestawem będzie się dało obejrzeć planetki przy powerze 150x? A przy dobrej pogodzie np. 200x? Ale to już aber. chrom będzie chyba biła ostro po oczach?

 

Edit:

 

No ale i tak jak było na początku będzie służył do DS'ów głównie czasem planetki jakieś siakieś przy niewielkim powerze...

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ustawianie na obiekt bezproblemowe. Drobne ruchy niezbyt prezyzyjne,

troche szarpią, ale nie jest to bardzo uciążliwe przy obserwacjach

wizualnych. Przy foto może już być problemem. Wadą jest natomiast brak

aretażu w ruchach pionowych"

 

Cytująć Cię o foto moge już zapomnieć chyba że inny statyw? A co te okulary co mieliście? Ciekawe jakie DO daje okulary do tego Celestrona... Czytam i proponujesz też kupna 4-5mm okulary, tutaj mówiłeś że lepiej barlowa 2x?

 

"Przy okazji okazało się, że głównym

źródłem astygmatyzmu jest właśnie oryginalny diagonal pryzmatyczny

Celestrona. Gwiazdy znacznie zyskały bowiem na punktowości, gdy

spoglądało się przez refraktor używając wysokiej jakości diagonala WO."

 

Czyli kątówka najlepiej jak najszybciej do wymiany , = mniejszy astygmatyzm + większe pole widzenia i mniejsze starty światła na kątówce?

 

 

"2) Solidny i stabilny statyw " mówiłeś że ma wade?: P

 

"7) Możliwość zamocowania aparatu fotograficznego na tubusie " ale astrofoto odpada bo statyw kiepski?

 

Gdzie na tej lunecie ustawia sie ostrość? Z przodu zapewne ten taki pasek?

A co to zmieni w refraktorku ?:P

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...46b53ac0616bee6

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam statyw jest stabilny, jego główną wadą jest montaż azymutalny ze śrubą aretującą w pionie, która spełnia też rolę

regulacji ruchów pionowych całego refraktora. Jak za mocno skręcisz śrubę, to trudno przesuwać cała tubą z obiektu

na obiekt. Jak skręcisz lekko, to telep leci w gół jak wycelujesz go w coś wysoko nad horyzontem.

 

Wadą jest też wyciąg, czyli właśnie to czym się ogniskuje i co sugeruję, że wymienisz za 2-3 lata.

 

O astrofoto przy montażu na 300 zł zapomnij. Tutaj trzeba czegoś za kwotę 10x większą i wtedy ten Celestron na pewno się nada.

Być może trzeba go będzie lekko przysłońić jakąś diafragmą np. do 9cm, ale fotki będą fajne.

 

Sugeruje dokupienie lantana 4-6 mm ale tym co mają na to kasę. Ci, którzy nie mają muszą zadowlić się barlowem...

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tymi refrakorami F5, taki sprzęt to tylko jako "drugi samochód" w rodzinie.

Wpakujesz 1400 zł, a drugie tyle w tuning. Achromaty najlepsze są F10, nikt tego nie podważy.

Achro F5 jest dedykowane do DS-ów, a nie do planet. Mam namiary na gościa, który sprzedaje C6N na gwarancji za 950 zł. Myślę, że to okazja, jak potrzebujesz czegoś do DS i planet (bez aberracji) to ten newtonek będzie niezły. Za pozostałą kasę dokup okulary i masz full wypas. Tuba ma zaledwie 68 cm.

Rozważ ten model.

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej narazie będe musiał się zadwolić raczej barlowem. Czyli swoją drogą po tunning wyciąg+kątówka lustrzana+ okularki+ (inny statyw tutaj pytanie jaki? Może paralktyczny warto pozbierać na coś lepszego żeby wyeliminować tą wadę?) będzie to nie najgorszy teleskop? Dlaczego przysłaniać do 9cm za jasny będzie obraz?

 

Cóź widze że użytkownik wyżej niszczy moje plany na szybkie rozwiązanie problemu :P Sprzętem początkowo miałabyć lornetka do DS jednak w gre weszła mobilność i brak odpowiedniego modelu i doszło do refraktora który właśnie ma służyć do oglądania DS a planetki są tylko dodatkową przyjemnością oczywiście na nie dużym powerze. Pozatym jeśli planety to Saturn/Jowisz ale reszta planet jakoś mnie nie kręci ;)

 

Pozatym jak wydam 1400zl to wydam, a że drugie tyle na tuning to nic złego. Do czasu kiedy nazbieram drugie tyle miną dobre 2-3 lata spokojnie... a przez ten czas taki refraktorem można sie sporo nauczyć!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z tymi refrakorami F5, taki sprzęt to tylko jako "drugi samochód" w rodzinie.

Wpakujesz 1400 zł, a drugie tyle w tuning. Achromaty najlepsze są F10, nikt tego nie podważy.

Achro F5 jest dedykowane do DS-ów, a nie do planet. Mam namiary na gościa, który sprzedaje C6N na gwarancji za 950 zł. Myślę, że to okazja, jak potrzebujesz czegoś do DS i planet (bez aberracji) to ten newtonek będzie niezły. Za pozostałą kasę dokup okulary i masz full wypas. Tuba ma zaledwie 68 cm.

Rozważ ten model.

pozdr

 

Tak ale C6N wraz ze statywem i montażem nie zapakujesz w plecak a C102AZ bez problenów. Tutaj ważna była mobilność.

Ta cena C6N jest prawie 2x niższa niż w DO. Skąd taka różnica?

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ta cena C6N jest prawie 2x niższa niż w DO. Skąd taka różnica?"

Prawa rynku, towar wyniesiony za próg sklepu traci na wartości. Zresztą sprzedający zgadza się na przetestowanie sprzętu.

No i C6N ma montaż CG4, a nie AZ, czyli jak nie pasi można sprzedać rurę i powiesić coś innego na tym montażu. Jakoś nie wyobrażam sobie statywu AZ3 w plecaku.

Tu była ta nieudana aukcja

Można nawiązać z nim kontakt przez allegro.

(To nie ja) :)

pozdr

Edytowane przez Emcekwadrat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc to i jeszcze kilka pytań : P

 

Arek a czy nie lepiej na początku zamisat tego statywu za 300zl kupić ten ?

http://tiny.pl/x6rr

 

Wcześniej o tym pisałem, jest sesn wymieniać w ten lunecie wyciąg i kątówke czy to nie jest tak jakbym np. tunningował malucha? Tzn że po upgradzie telep i tak bedzie mało funkcjonalny?

Jakiego warto by dokupić barlowa do telepa?

 

I jeszcze pytanie o filtry... teraz jak nie mam kątówki 2" nie ma sensu chyba kupować filtrów żeby móc teraz oglądać na 1.25" skoro potem i tak wymienie kątówke racja? Czy jak już wymienie kątówke warto zakupić filtr mgławicowy (np: http://tiny.pl/x6r7 )? A jak już pytam to warto kupić ten filtr http://tiny.pl/x6r9 żeby zmniejszyć aberację, czy może lepiej kupić jakiś filtr zwiększający kontrast albo nie wiem?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron C6N został wystawiony po raz drugi: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=81020272 Skontaktuj się ze sprzedawcą koniecznie!

PS: Ciekawe, że niejaki "Emcek" się licytuje:)

Tak to ja licytuję. Z tym, że nie określałbym się jako niejaki, i nikogo tak bym nie chciał nazywać.

Dałem ofertę i tak nie wiążącą, ponieważ poniżej ceny minimalnej. Taką za jaką gotów byłem kupić w ciemno. Ale sprzedający chce więcej.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zysix, posłuchaj. Rozważ jeszcze możliwość zakupu tego teleskopu z allegro. Nie twierdzę, że zobaczysz nim dużo więcej niż przez lunetkę, ale 150mm lustro napewno będzie lepszym rozwiązaniem, w końcu to o 1/3 większy teleskop. Czy jesteś pewien, że warto kupować lunetkę tylko dla możliwości zmieszczenia jej w plecaku, do tego jeszcze bez statywu? Ja bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym mial auto to możę było by i lepiej. Nosic newtona 150mm 200m samemu to ciezko bedzie raczej to kolo 20 kilo jak mnie mam. A jak mam nosic 18 czy 19kg jak mam ochote na obserwacje to moze sie wkoncu odechciec i sprzet bedzie lezal... Wiem ze newton 150 bylby bardzo dobrym zakupem i ze jest to niemala okazja ale niestety w moich warunkach odpada :/

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zyxik, podsumujmy.

 

Chcesz cos do 1000pln. (max 1300 w/g twoich postow)

Bedziesz z tym lazil 200m. (tak napisales pare postow wyzej)

Ma to byc do DSow (zaczales od lornetki wiec planet nie planujesz)

 

Wiec wybor masz prosty:

 

1.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Tylko do jasniejszych mglawic i galaktyk. Wystarczajacy do duzych kulek i gromad otwartych. Odrazu 2 proste okularki i lekki mont ALT-AZ (calosc <10kg, wiec dla mlodego chlopa pikus z palcem w uchu)

 

2.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Sensowna srednica, niezla jakosc, cholerny dobson. Bedziesz sie znacznie bardziel obijal w marszu ale zobaczysz duuuzo wiecej. Wszystkie eMki i najjasniejsze NGCki w zasiegu. Masz startowy okular.

 

3.

 

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=345

 

Troche mniejsze zwierciadlo ale paralaktyk included. Wyciag 2", startowe okulary ale wazy toto 17kg.

W sumie chyba nie taki glupi wybor ale ponosisz sobie troche.

 

4.

 

Lornetka ze statywem. Za takie pieniadze bedzie to cos w okolicach 70-80mm z zurawiem lub statywem. Wazyc bedzie <10kg. Reszta jak w p. 1.

 

Wiesz co, bierz 2. Tfu, polecilem komus dobsona ;) . To po mojemu sensowny wybor. Pokaze najwiecej.

 

Sobie jednak nie wzial bym dobsona, ale ja prawdopodobnie wydal bym ta kase na jakiegos paralaktyka, a tube zaczal sam w garazu klepac, ale ja generalnie nie zachwuje sie zbyt racjonalnie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobson odpada odrauz , ba nie mam zamiaru nosić, nie wygodnie się to bedzie nosić nie to co statyw. O Meisserze 130 myślałem ale zrezygnowałem powody jak wyżej jest większy, ma długa(? może nie dluga ale dłuższa) ogniskowa. Ogólnie sprzęt ma być mobilny żebym sie nie musiał męczyć, wiem że duże lustra są fajne i w newton chyba odpada moim zdaniem jeśli chodzi o mobilność

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj newton ma 150mm srednicy, 70 cm dlugosci, wazy 3,5 kilo. To jest qrde bardziej mobilne niz duza lornetka. Zysix ja pierdziu, za 1000pln i dogmatem mobilne, to bedzie malenstwo o NIEWIELKICH mozliwosciach. Po cholere ci luneta przez ktora niewiele widac...

 

Masz do przejscia kilkaset metrow. Wczym masz problem? Jezeli nie chce Ci sie nosic, to kup sobie lornetke. Ale max 20x i po krzyku. Bedziesz nia lookal z reki.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Tylko do jasniejszych mglawic i galaktyk. Wystarczajacy do duzych kulek i gromad otwartych. Odrazu 2 proste okularki i lekki mont ALT-AZ (calosc <10kg, wiec dla mlodego chlopa pikus z palcem w uchu)

 

To odradzam. Okulary i wyciąg w tym sprzęcie tylko udają prawdziwe okulary i prawdziwy wyciąg.

 

Ja nadal sugeruje 102/500 lub 102/600 ze statywem wg. gustu. Osobiście widziałem jak kolega pakował całego Celestrona

102AZ wraz ze statywem i montażem do plecaka. Zmieścił tam jeszcze wszystko co jest potrzebne na 2 tygodniowy obóz

astronomiczny i przejechał z tym PKSem i PKP 400 km... Ten sprzęt jest stworzony do DSów, a planety pokaże też

przyzwoicie.

 

N130 nie pokaże nic więcej niż refraktor 10cm. N150 już tak. Zaletą Newtonów będzie brak aberracji chormatycznej, wadą

otwartość konstrukcji i konieczność napylania świeżego aluminium co jakiś czas. Poza tym Dobson N150 ma wyciąg 1.25".

Do DSów to poważna wada...

 

Jeśli zaś chodzi o upgrade wyciągu w C102, to sam dokonasz wyboru. Za rok czy dwa doskonale będziesz wiedział czy

C102 zadowala Cię i czy wymieniasz mu wyciąg czy też wymieniasz cały telep na lepszy. Na razie nie musisz nic robić.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to ja sie pokusze o unifikacje zdania.

 

CHODZI O TO, ŻE wszystko sprowadza się do mobilności montażu. jeżeli udaje sie to złożyć do kilkukilogramowego krótkiego pakunku z dobrym uchwytem to wszystko jest mobilne. Zobaczcie że Taurus jest super mobilny BO NIEMA MONTAŻU a luciutki refraktor 1000mm to KLĘSKA MOBILNOŚCI, bo raz, że długi a dwa, że musi mieć paralaktyka, którego niema jak spakowąć do jednej ręki.

 

lornetka 25x100 niejest mobilna ze wzglkędu na montaż.

 

Mobilny jest AltAz ze składanymi nogami i wszystko co na nim da się powiesić byle nia za długie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.