Skocz do zawartości

Skymaster 25x100 i 20x80


zysix

Rekomendowane odpowiedzi

A ja w ostateczności - nie smiać się - proponuję skyluxa.

Mobilny 70/700 refraktorek, waży coś ze 6 kg. A za 250 zł używka jest do wzięcia, nowy podobno w lidlu 399.

Poczytaj ATM na temat skyluxa, co można z tej tuby i montażu wycisnąć. Popatrzysz przez niego trochę i będziesz wiedział mniej więcej, czy dla Ciebie są refraktory, czy lepsze może newtony.

Nie ryzykujesz dużą kasą przy tym, a montaż spokojnie po prostym tuningu poprawadzi jakąś poważniejszą rurkę.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mają być DS-y to wybór Skyluxa jest nieporozumieniem. Z drugiej strony duze sprżety Ds-owe nie są już mobilne, w sensie przenoszenia w pojedynke na większe odległości. Wg. mnie w sedno trafiają McArti i Arek. Krótkoogniskowy refraktor na azymutalu z mikroruchami. Jest jeszcze inna opcja: zakupić sama tubę newtona 150/750 [np. Soligora, bo lekka i krótka] i zrobić samemu sztywnego, ale lekkiego Dobsa. Do tubusa dorobić pas nośny [przez bark, jak duza torbę], a montaż zaopatrzyć w jakiś b. poręczny uchwyt do noszenia w jednym ręku [tak jak montaż do orionowskiego Dobsa Starhopper 114/900 -duża rączka na przedniej ściance skrzynki montażu. Tak aby można było odstawić wygodnie w każdej chwili na ziemię.Przy targaniu sprzetu o wadze do 20kg to nie tyle sama waga jest problemem, co sposób dzwigania tego. Byle plecak na wyprawę w góry tyle może ważyć. Natomiast przeniesienie mojego małego Dobsa wagi ca. 10kg, ale w całości za uchwyty w montażu przed sobą jest mało komfortowym zajęciem i nawet pokonanie schodów na parter czasem trzeba dzielić na raty. W przypadku takiego krótkiego dobsonika da wg. mnie radę zmieścić się w 12-15kg całość. Wracajac do krótkich refraktorów, ja bym polecał jak Arek 102/600 lub nawet 120/600. Sa jeszcze na tyle lekkie, że statyw z montażem AZ nie bedzie ważył zbyt wiele. A uwzględniając sprawność optyki, 120mm refraktora zbierze i przepuści tyle światła, co taki swiatłosilny Newton 150mm. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem, to założyciel wątku, jeszcze nie miał teleskopu. Oglądnięcie obiektów dostępnych skyluxowi zajmie mu zatem trochę czasu. Dużą część Emek zobaczy bez problemu, a i planetki (teraz saturn i marsik i cienka wenus) oraz księżyc będą cieszyć oczy.

Przecież amator nie będzie się rzucać na komety czy planetoidy o jasności 14,5 mag.

I po tym się określi: DSy, czy planety? Jak pierwsze to jasny newton, a jak planetki to bezaberracyjny MAK. A jak jedno i drugie to achromat o światłosile adekwatnej do przewagi zainteresowań, odchył bardziej w kierunku DS lub planet.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długiej wymianie zdań moge sobie pozwolić jednak na sprzęt mniej mobilny niż myślałem! Brat pomoże mi nosić, starszy brat ma auto i stwierdził że też czasem by pooglądał gwiazdy i nie ma problemu żeby nas podwieść, jak będe obserwował z Zayzikiem to tez ma auto nie bedzie chyba problemów żeby do mnie podjechał i wziął sprzęt. Po dyskusji też stwierdziłem że ten newton c6 Celestrona z auckji będzie sie świetnie nadwał i to samo powiedział mi Zayzik. Emcekwadrat zwracam honor tj. że byłem taki uparty ale jeszcze nie wiem wszystkiego. Więc jak mówiłem spróbuje sie zaczaić na ten sprzęt a Zayzik powiedział żę popyta znajomych z trójmiasta i sprawdzą sprzęt. W takim razie wydaje mi się że ten sprzęt bedzie OK. Pozdro dla wszystkich i dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja proponuje celestrona 102/500 samą tubę z 2 okularami i szukaczem za 960 pln z montażem AZ za 260 pln z DO. Zamkniesz sie w 1250 zł i masz dobry i mobilny sprzęt do DS (ja jestem zadowolony)....nawet do planet go używam (saturn w 130x wyglądał bardzo ładnie ze szczątkową aberacją)..

jęśli chodzi montaż to możesz sobie sprawić nawet paralaktyka kupując skyluxa i sprzedając tubę z szukaczem i okularkami (ja tak mam)... Wtedy już jest mniej mobilnie, ale za to paralaktycznie :banan: .. i taniej niż z nowym "AltAz"..

 

a najbardziej to polecam poczekać do zlotu :Beer:

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buff jak sam widzisz jak zwykle moja decyzja zmieniła się diametrialnie o 180 stopni... mam nadzieje że wkońcu na coś dobrego bo za każdym razem napalam się na co innego... a wszystko przez to że zrobiłem dokładny wywiad środowiskowy i moja sytuacja sie poprawiła..

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecyodwanie tak, tyle raz już zmieniałem zdanie... ale to chyba dobrze prawda? Wkońcu kupie to co naprawde chce : P :Beer:

 

jak brat zobaczy jak na koniec jak sie już jest zmarznięty trzeba ten telep skłądac na polu a potem wypakowywać w domu też nie w jednym kawałku i jeszcze zabezpieczać przed zawilgoceniem to zaobaczymy czy pojedzie drugi raz. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie pokazuje, że zapał innych ludzi w towarzyszeniu mi na obserwacje i podwożeniu mnie zawsze szybciej wyczerpywał się niż mój...

 

Arek

bolesna sprawa :) generalnie wszyscy sa chętni ale tylko tak latem między 16stą a 19stą, bo potem to już film a wcześniej... to tez nie mogą. A jak już są na polu to zaczynają się dygresje o idących chmurach albo, że teraz to nic nie będzie widać, bo jakoś tak mało gwiazd jest :szczerbaty:

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej :Salut:

Sorki że wyskakuje z innym tematem ale widze że rozmowa w tym poście tego tesz dotyczyła czy abercjachromatyczna jaka występuje w SkyMasterze jest na tyle duża że utrudnia obserwacje ??

A tak wogóle może mi ktoś wkońcu powie co ja przez tą lornetke moge dostrzec? <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej :Salut:

Sorki że wyskakuje z innym tematem ale widze że rozmowa w tym poście tego tesz dotyczyła czy abercjachromatyczna jaka występuje w SkyMasterze jest na tyle duża że utrudnia obserwacje ??

A tak wogóle może mi ktoś wkońcu powie co ja przez tą lornetke moge dostrzec? <_<

 

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11078&st=0 - piąty post od góry... Michale, jak już tyle wypisujesz postów ma forum i robisz to tak zawzięcie, to przynajmniej z takim samym zaangażowaniem czytaj, co Ci ludzie odpowiadają na Twoje pytania.

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecyodwanie tak, tyle raz już zmieniałem zdanie... ale to chyba dobrze prawda? Wkońcu kupie to co naprawde chce : P :Beer:

chciałeś zdobyć Smoka masz okazję tu Nic nie sugeruję ale ta lorneta jest za tą cenę naprawdę dobra, ba chyba lepszej nie dostaniesz. Myślę, że każdy tu z tym się zgodzi a opinie o niej możesz poczytać na A4U. Oczywiście jeśli jest to ta którą swego czasu Janusz P. sprzedawał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tej lornetki to mam mieszane uczucia, bo lornetka tej samej firmy tylko o parametrach bodajże 20x80 brała udział w testach u arka i zajoła bardzo dalekie miejsce ja osobiśćie niemiałem okazji przetestować tego bino ale niewydaje mi sie żeby mogło to być coś rewelacyjnego, lepszym wyborem wydaje mi sie SkyMaster 25x100 jest to lornetka o nienagannej obtyce zresztą sam zamieżam sobie ją kupic :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ale właśnie czytałem gdzieś test o niej i niebył za ciekawy ja znalazłem taką lornete http://www.amazon.com/gp/product/images/B0...ASIN=B00066ELB2 może mi ktoś coś powie więcej o tym sprzęcie czy lepiej kupic SkyMastera czy to bino do którego podałem linka?? <_<<_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.