Skocz do zawartości

Jaki wybrać okular?


Piotrek L.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Proszę o opinie, który kupić okular:

 

1. Celestron omni 32mm

2. Antares W70 25mm

 

Po wykonaniu obliczeń wyszło że pole widzenia będzie praktycznie takie samo ale jednak powiększenie będzie inne (celestron - 47x antares - 60x).

Moje pytanie brzmi: który okular wybrać ? Czy ktoś może mi powiedzieć jakie są ich wady i zalety? Czy warto dokładać na szerokokątnego Antaresa czy wystarczy omni Celestrona? Używać go będe w zestawie z Syntą 127mm Mak do wizuala jak i do astrofoto.

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam! :Beer:

omni32.jpg

W70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem który kupić. Wiem, że mam plosle 32mm i 25mm.

Są to okulary "niezastępowalne" :lol: "wzajemnie" :blink:

 

32mm daje wmiare jeszcze rozsądne pole widzenia 47° przy najjaśnieszym obrazie (jaśniej jest tylko w 40mm ale tam pole 42° jest już małe). Ten najjaśniejszy obraz przy DSach i ciemnym niebie jest ważny.

Sądze, że z Makiem127 powinno się mieć 32mm.

 

W70 ma złą sławe ale nie wypowiadam się w szczegółach, bo go nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tego antaresa jednak nie brał. Patrzyłem przez taki w BIeszczadach i średnio mi się podobał. A może w ogóle jakaś inna alternatywa?

 

 

Co do innej alternatywy to nie mam pomysłu co by to mogło być. Potrzebuje okularu długoogniskowego do małego powiększenia bo w okularze 25mm, który był w zestawie z telepem jest zbyt małe pole widzenia i mi się nawet plejady nie mieszczą ale też nie mam teraz zbyt dużo kasy na coś "super" za dużą kase.

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Plejady to mi sie mieszczą w tym teleskopie tylko w 2" okularze 55mm :)

 

w 32mm 1,25" tez ci sie nie zmieszczą B)

 

w oprawie okularu 1,25" mieści się tylko 1,1° a plejady potrzebują prawie 2°

 

musiał byś przejść na 2"

 

http://members.lycos.co.uk/arti0/sprzet/mak2cale/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj i przedwczoraj moj W70 mial pierwsze swiatlo. Wrazenie pozytywne. Jest koma - przecietna. Jest nieostrosc przy krawedzi ale mniejsza niz w plosslach. Pole nie przeklamane. Ostry obraz. Okular ostrzy w zupelnie innym miejscu niz lantany i plossle. Czasami lapie odblaski boczne od Lysego, ale od tego wolne sa tylko moje LW. Nie wnosi widocznej aberracji. Nie powiem ze go polecam. Za wczesnie. Ale chyba go polubilem Caly pas Oriona w jednym polu..., Starun i M44 w jednym polu... M81&M82 a dookola kaaaaawal nieba, uch.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

 

Docelowo porownanie z jakims odpowiednikiem 1,25" pojdzie na Newtonie F4,13 i achromacie F10, Ale to jak bede mial wiecej czasu i zejdzie troche snieg. To okular do DS, a przy takim Lysym, i sniegu do kolan to bez sensu. Ani na pole nie wjade, ani przed latarnia nie uciekne, nawet jak juz Lysy powie dobranoc.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :Beer:

Chyba wezmę tego Celestrona bo akurat Vixena tutaj nie moge znaleźć a nie chce mi się zamawiać w Polsce.

I tak będe chciał w przyszłości kupić sobie coś dobrego z rozmiarów 25mm i 10mm więc na razie kupie 32mm od celestrona a potem to posty pokażą co kupić następnego. :szczerbaty:

Jak by co, to ja po okular jadę końcem tygodnia więc wszelkie rady mile widziane :notworthy:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.