Skocz do zawartości

Obrotowa mapa nieba


radious

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie może głupie (chociaż głupie są podobno jedynie odpowiedzi). Kiedyś w internecie spotkałem się z opinią, że nie warto kupować obrotowych map nieba. Teraz gdy zdrowiejąc szykuję sobie wyprawę na łono przyrody pogapić się w to co nad nami temat staje mi się bliski.

Z jednej strony odszukałem w internecie PWN Vegi gdzie za raczej niewielkie pieniądze mogę nabyć mapę.

Z drugiej przypomina mi się opinia, że taka mapa "nie starcza na długo", nie chodzi tu bynajmniej o ich wytrzymałość, raczej o ilość szczegółów i oznaczeń. Autor twierdził uparcie, że lepiej jest sobie każdorazowo przygotowywać mapę na dany dzień z wybranymi obiektami.

Nie ukrywam, że brzmi to wcale sensownie, z drugiej strony na jakie ja obiekty mam się szykować posiadając jedynie niebo rozświetlone nie dość, że gwiazdami to jeszcze ulicznymi latarniami, własne oczy i/lub ew. lornetkę produkcji ruskiej z rubinowymi szkłami (bo do takiej na razie mam dostęp).

A i tak najwygodniej byłoby wszędzie ciągać ze sobą laptopa i Cdc, niestety bateria wytrzymuje niepełne półtorej godziny:(

Co o tym myślicie, lepiej zamówić jedną a profesjonalną (co mnie bardziej przekonuje) czy za każdym razem inwestować w tusz (wiele map jakich widziałem miało niebieskie tło:/)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoje pytanie nie odpowiem ale mogę tylko powiedzieć jak było w moim przypadku.

Mapy obrotowej nie miałem, nie mam i nie będę miał (mam już SkyAtlas 2.000). Za to moją pierwszą pozycją astronomiczną była książka "Niebo, ilustrowany przewodnik" w której to przedstawiono podstawy teoretyczne astronomii amatroskiej i samych obserwacji. Znaczną cześć tej książki stanowią mapki nieba - ogólne i poszczególnych gwiazdozbiorów. Stosunkowo szybko opanowałem "ruch nieba" za jej pomocą bez mapki obrotowej. Zaletą jest zamieszczenie położenia (tak mniej-więcej) większych obiektów, tak że można je złapać przez lornetkę.

Nigdy nie miałem w łapkach książki Przemasa, czyli Przemka Rudzia, ale chyba zawiera ona takie właśnie mapki (jest w Twoim linku do Vademecum)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam właśnie książkę p. Rudzia (nie jestem pewien odmiany nazwiska), mapki nieba owszem są, ale małe na poszczególne miesiące i większe dla gwiazdozbiorów, niezbyt praktyczne w terenie:( Ale z książki jestem zadowolony :D Napisana z pasją, tak też ją się czyta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że obrotowa mapa nieba choć nie jest zbyt dokładna, to czasem przydaje się w terenie do orientacyjnego zlokalizowania jaśniejszych gwiazd. Jeżeli już chcesz kupić w PWN Wega, to polecam mapę w wersji kartonowej /tańsza/ a nie plastikową /droższa a jakość druku beznadziejna/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawa uwaga ponieważ zamierzałem kupić droższą. A oceniasz po jednym egzemplarzu czy większej ilości?

 

Oceniam po moim egzemplarzu, ale prawdopodobnie inne są takie same, bo to kwestia druku, który rozlał się po plastikowym podłożu. Ogólnie pomysł z plastikową wersją mapy był dobry, ale zawiodło wykonanie :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tropem, może warto sobie wydrukować samodzielnie, zalaminować i złożyć. Będzie i dobrze wydrukowana i nieprzemakalna.

A co do mapy nieba ze SkyLuxa. Jest niezła, ale jak na moje oczy trochę za mała. No i nie wiem czy się nie rozpadnie dosyć szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 lata później...

Chciałem kupić mapkę obrotową, ale niestety jest za duża, żeby wkleić ją do kalendarza (12x17cm)... Czy w internecie znajdę szablon takiej mapy, aby móc sobie ją wydrukować w dowolnych rozmiarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.