Skocz do zawartości

Jak poprawić obraz planet


Prot

Rekomendowane odpowiedzi

Na mojej syncie na ortho 5 Saturn i Jowisz wyglądają pięknie, szczególnie Saturn :helo: , niestety żadnych szczegółów na nich nie widać.

Jak poprawić obraz planet, może chodzi o filtry , albo o dużą swiatłosiłe w syncie?

 

Co myślicie o EQ6, myśle nad jakimś montażem, bo przy dużych powerach na dobsie jest ciężko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może pomyśl najpierw o kolimacji?

tu HAMALowy poradnik, jak ją sprawdzić i przeprowadzić najmniejszym kosztem: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

a którą syntę masz?

o filtrach takie kompedium, to chyba Hansowe: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8339&hl= będzie najlepsze

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoj f/6 wcale nie jest taki jasny!

 

Przy lustrze 200mm powinienes przy dobrym seeingu zobaczyc wiele szczegolow.

Na Saturnie przerwe Cassiniego, pasy na tarczy, cien pierscienia na tarczy...

Z Jowiszem gorzej, bo nisko, ale pasy bez problemu, czerwona plame raczej tez.

 

Ostatnio przez 200mm f/5 widzielismy tyle szczegolow, ze wylismy z wrazenia! :szczerbaty:

 

Mysle, ze moze byc nieskolimowany jesli jest az tak zle jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to "słynna" Synta 200/1200 to obrazy planetek powinny Cię powalić przy dobrym seeingu... Sprawdź kolimację po pierwsze, po drugie módl sie o dobry seeing i po trzecie zaopatrz się w dobre okulary, a reszte już sama Syncia załatwi...

Widziałem przez tą Syntę najlepszego w życiu Saturna i Jowisza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pol roku minie nim bedziesz rozroznial to co na pierwszy rzut oka nie widac . Musisz nauczyc sie patrzec .

Spraw tez czy telep masz skolimowany . Tak zupelnie na oko, to jak masz ustawiony telep na np. Marsa , rozjedz ostrosc az zobaczysz cien lusterka wtornego na tle jasnego placka . Powinien byc w srodku .

Pamietak jak kiedys tak zrobilem telepem ustawionym na gwiezdzie . Myslalem ze cos nie tak, bo pojawily sie jasne krazki - pierscienie dyfrakcyjne a nie placek . :Boink:

240x pow. moglo w danych warunkach byc za duze i tez mniej zobaczysz .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może pomyśl najpierw o kolimacji?

tu HAMALowy poradnik, jak ją sprawdzić i przeprowadzić najmniejszym kosztem: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

a którą syntę masz?

o filtrach takie kompedium, to chyba Hansowe: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=8339&hl= będzie najlepsze

pozdrowienia

 

Wydawało mi się, że lustro jest dobrze skolimowane, są minimalne odchylenia, czy takie odchylenia wpływają na to, że planeta jest bardzo jasna wręcz żółta??

 

Czy do oglądania planet konieczne jest idealnie ciemne niebo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy minimalne? Wbij w wyszukiwarke forumowa "kolimacja" i sprawdz to (jest prymitywny plik na download, ale radze uzyc przepisu Hamala.

 

Czy potrzebne idealnie ciemne niebo? Nie, ale jest zalecane.

 

A ja tak glupia frant spytam. A ile chlodziles teleskop przed obserwacjami?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche z boku to troche mniej ostro przy duzych powiekszeniach . Na kolor, jasnosc bez wplywu .

Moze po prostu oczekiwales ze zobaczysz Marsa , Saturna tak jak pokazuja Ziemie z kosmosu ?

Przy 240x juz tak jasno nie masz . Moze jakis filtr UV ? Szary to raczej do Ksiezyca i Jowisza .

Najpewniej warunki atmosferyczne byly zle , choc moze telep nie stal kilka godzin na mrozie przed obserwacja , czy moze patrzyles przez okno ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy minimalne? Wbij w wyszukiwarke forumowa "kolimacja" i sprawdz to (jest prymitywny plik na download, ale radze uzyc przepisu Hamala.

 

Czy potrzebne idealnie ciemne niebo? Nie, ale jest zalecane.

 

A ja tak glupia frant spytam. A ile chlodziles teleskop przed obserwacjami?

 

Pozdrawiam.

 

Teleskop chodził i chłodził sie całą noc :D zwiwrciadło napewno miało odpowiednią temp. poprawiłem jeszcze zwierciadło wtórne, ustawiłem na marsie irozjechałem ostrość "placek jest w środku"

wydaje mi sie,że za dużo światła sodówek jest rozproszone w atmosferze, porównam obrazy jak będe miał okazje wyjechać za miasto na lukanko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche z boku to troche mniej ostro przy duzych powiekszeniach . Na kolor, jasnosc bez wplywu .

Moze po prostu oczekiwales ze zobaczysz Marsa , Saturna tak jak pokazuja Ziemie z kosmosu ?

Przy 240x juz tak jasno nie masz . Moze jakis filtr UV ? Szary to raczej do Ksiezyca i Jowisza .

Najpewniej warunki atmosferyczne byly zle , choc moze telep nie stal kilka godzin na mrozie przed obserwacja , czy moze patrzyles przez okno ?

 

Bez przesady nie spodziewałem sie takich obrazów jakie są u chłopaków z JOA na zdjęciach...

a przez okno patrze tylko jak pada deszcz :D Widziałem jak sie dobrze przyjrzełem zarysy pasów na powierzchni ale myśle, że da rade więcej zobaczyć, chociż i tak klękłem jak pierwszy raz zobaczyłem saturna, to napewno te brzydkie sodówy :Boink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na planetki trzeba umiec patrzec. Należy się zatrzymac wzrok na tarczy i się dłużej wpatrywac, po chwili powiinny sie ukazać subtelne szczegóły. Ale przy moim f/7 Jowisz jest za jasny dlatego używam do niego zawsze filtra "Baader Moon & Sky Glow" (czy jakoś podobna nazwa) filterek pozwala wtedy na bezproblemowe dostrzeganie szczegółów w pasach (zwężenia, postrzepienia).

 

Nie sodówki moga robic teraz problem a dymy, mgły i smog nad budynkami w mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po godzinie obserwacji czasem lusterko wtorne od srodka zaszrania . Pogarsza obraz .

Swiecac latarka w wyciag co jakis czas sprawdzam czy nie ma na nim szronu .

Nawet UV filtr fotograficzny powinien pokazac wiecej , do 20cm lustra to juz mozna np jakis LP . W czeci wytnie sodowki . Im ciemniej tym wiekszy kontrast i wiecej widac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodówy nie mają nic do tego. planety sa jasne i będą jasne. szczegóły sa jak szkic ołówkowy. zrób sobie przesłone na teleskop zwążająca średnice tak do 130-150mm bedzie ciemniej popatrzysz sobie jak to wyglada potem zdejmiesz i zobaczysz, że jest ...lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodówy nie mają nic do tego. planety sa jasne i będą jasne. szczegóły sa jak szkic ołówkowy. zrób sobie przesłone na teleskop zwążająca średnice tak do 130-150mm bedzie ciemniej popatrzysz sobie jak to wyglada potem zdejmiesz i zobaczysz, że jest ...lepiej :)

 

Dzięki za cenne rady, myślałem nad filtrami ale właśnie nie wiedziałem jaki, myśle że ten Baadera będzie dobry,

mam nadzieje, że jutro nie najdą chmury bo dzisiaj już nie zdąże zrobić przesłony, bo na 6 do roboty i trzeba iść spać-musze znależć inną prace :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię sobie patrzeć na planetki. Pierwsza kwestia to seeing. Jak jest zły to choćbyś stanął na głowie nic nie pomoże. I seeing nie ma nic wspólnego z zasięgiem o czym nie wszyscy pamiętają. Po prostu trzeba trochę szczęścia. Dalej chłodzenie teleskopu. I trzecia kwestia - umiejętność patrzenia, co przychodzi z czasem. Nie da się też ukryć, że brak prowadzenia utrydnia obserwacje planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja przy 300x też nie mam problemu, pod warunkiem że uzywam dobsa na rolkach - gładko chodzi i nie opada samoczynnie.

 

Napewno kwestia przyzwyczajenia.

Dla Mnie np. bardzo uciążliwa jest obsługa montaży EQ - celowanie, blokowanie sprzęgieł gdzies z drugiej strony tuby itp.

Choć napęd to jest super sprawa to i tak wolę dobsy.

 

Oskar ma jednak rację, prowadzenie pozwala dłużej skupiać wzrok na tarczy i przez to dojżeć więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tez Dobsona polubilem .....wczesniej bylem sceptycznie nastawiony ale sie przekonalem :)

 

mysle ze problem z planetkami jest tutaj nie z rozkolimowanym sprzetem a zwyczajnie seeingiem ...wystudzeniem teleskopu nalezycie oraz doswiadczeniem obserwatora :)

 

Im czesciej bedziesz ogladal tym wiecej zobaczysz :)

 

filterki tez sie przydadza :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sodówy nie mają nic do tego. planety sa jasne i będą jasne. szczegóły sa jak szkic ołówkowy. zrób sobie przesłone na teleskop zwążająca średnice tak do 130-150mm bedzie ciemniej popatrzysz sobie jak to wyglada potem zdejmiesz i zobaczysz, że jest ...lepiej :)

 

Zrobiłem wczoraj jeszcze tą przesłone z 200 na 145mm Saturn minimalnie śociemniał, ale wczoraj był slaby seeing, do tego chowałem i wyjmowałem telpa i zwierciadło nie wystygło do końca... sprawdze nastepnym razem :Salut:

 

Ale patrzyłem jeszcze na Księżyc ,który znacznie pociemniał i nie męczył tak oczu- przydatna rzecz :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodał bym jeszcze jedną propozycję - bafle wyczerniające w teleskopie.

 

Patrzyłem kiedyś na Jowisza przez 2 teleskopy i jeden refraktor w PTMA w Warszawie na Bartyckiej.

 

Najlepszy obraz był w Piccolo - Janusza Wilanda. W jego telepie są właśnie takie bafle i seing w jego telepie był jak by inny :Boink: . Po prostu obraz w nim był najbardziej kontrastowy i stabilny, a przecież były takie same warunki: wystudzenie itd.

 

Warto więc zwrócić uwagę na ten nie doceniany element tuby teleskopu. Na pewno zdecydowanie poprawią się dzięki temu obrazy planet-zwłaszcza jasnych i oczywiście Księżyca-można wtedy spokojnie oglądać brzegówki bo poza tarczą widać już tylko mocną czerń.

 

 

PS. mniemam iż obrazy dobrej jakości jakie widziałem w teleskopie Janusza są przede wszystkim dlatego że jest w nim bardzo dobre lustro . No , ale jak ktoś więcej luster zrobił w życiu niż ja zjadłem kotletów to się nie ma co dziwić :D .

 

PS.2. Janusz ma takie lustereczko na sprzedaż , cyt zanim sprzedaż swój samochód żeby kupić teleskop spójrz najpierw przez teleskop Piccolo-ma chłop rację.

pozdr

 

camk_do05_57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.