Skocz do zawartości

Jaki filtr do Słońca?


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie obejrzałem ofertę filtrów z DO i zastanawiam się, który z wymienionych będzie pozwalał na ciekawsze wizualne obserwacje Słońca:

 

Baader Solar Continuum (540 nm, pasmo 8 nm)

czy

Baader H-Alpha 2" (pasmo 45 nm)

 

Czy ktoś z Forumowiczów ma w tej sprawie jakieś doświadczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obejrzałem ofertę filtrów z DO i zastanawiam się, który z wymienionych będzie pozwalał na ciekawsze wizualne obserwacje Słońca:

 

Baader Solar Continuum (540 nm, pasmo 8 nm)

czy

Baader H-Alpha 2" (pasmo 45 nm)

 

Czy ktoś z Forumowiczów ma w tej sprawie jakieś doświadczenie?

Filtr H-Alpha o ktorym mówisz nie nadaje sie do obserwacji Słońca, tylko do fotografii DS. Ten drugi jest za to przeznaczony do obserwacji i zdjęć fotosfery słonecznej. Mam go nawet, ale jeszcze nie przekonałem sie do końca czy jest tak dobry jak by sie spodziewać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonalem sie ze Baader Contiunuum daje dobry efekt przy dobrym seeingu zeby nie powiedziec ze przy bardzo dobrym. Niekiedy bywa tak ze obraz jest lepszy bez filtra niz z filtrem. Tak jak juz kiedys pisalem ze przy wizualu obraz z filtrem jest bardzo ostry, bardzo dobrze kotrastuje pochodnie fotosferyczne i granulacje.

 

p.s nie wiem jaki efekt na Sloncu da H-alpha ale patrząc na jego pasmo 45nm obraz bedzie jasniejszy niz Continuum ktory obraz mocno przyciemnia.

Edytowane przez Pawlik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cygnus, jak będziesz miał ten filtr w swoich rękach, to zamieść jakąś opinie o nim.

Mi też chodzi po głowie kupno tego filtra i sam jestem ciekaw jak się będzie sprawował. :Beer:

Pawlik go ma i już kiedyś krótko komentował!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ! Czy filtr Baader Solar Continuum (540 nm, pasmo 8 nm) jest użyteczny tylko przy fotografowaniu Słońca czy może też do bezpośrednich obserwacji ? Ale jeśli tak, to należałoby zastosować jakiś filtr obiektywowy, ale jaki ...folię Baader Planetarium ND 5.0 ???

Pozdrawiam - Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy jaki rodzaj konstrukcji chcesz zastosować do zamocowania

ale coby nie było to 20x20 cm Ci starczy do każdej

chyba że chcesz z aptekarską dokładnością? :szczerbaty:

pozdrowienia

 

Dzieki Sumas.

Tak wlasnie myslalem, ze 20x20 bedzie OK :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a właśnie już miałem zmienić :szczerbaty:

 

ale właśnie weź może 20x25

 

pasek Ci zostanie na szukacz, i na lornetkę

też sie może przydać :)

 

Hmmm... mam szukacz 50mm, wiec musialbym pomyslec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Czy filtr Baader Solar Continuum (540 nm, pasmo 8 nm) jest użyteczny tylko przy fotografowaniu Słońca czy może też do bezpośrednich obserwacji ? Ale jeśli tak, to należałoby zastosować jakiś filtr obiektywowy, ale jaki ...folię Baader Planetarium ND 5.0 ???

Pozdrawiam - Marek

 

Jest użyteczny do obserwacji wizualnych i do foto ,no i do tego oczwyscie filia Baadera. Do wizuala ND5,0 a do foto ND3,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z miesiąc temu kupiłem w DO filtr Solar Continum 2", ale jakoś liczba plam i pogoda specjalnie mnie nie wygania z domu na obserwację. A jak już jest słońce to akurat pracuję i cały dzień z głowy. Może jutro rano trochę się wypogodzi to go przetestuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.