Skocz do zawartości

Złączka do kamery


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie. Chodzi mi o konkretny model ToUcam 840 i złączkę do niej do wyciągu okularowego. A więc redukcję 1,25"/ M12x0.5mm.

Wiadomo oczywiście, że można kupić w znanej krakowskiej firmie:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=161

Ale:

1. To tylko kawałek wyczernionej i nagwintowanej rurki - może więc łatwiej zrobić to z jakiejkolwiek pasującej końcówki rurek instalacyjnych, czy czegoś w tym stylu.

2. Słyszałem opinie, że złączki z firmy z linku powyżej nie zawsze są dobrze dopasowane, tzn. mają luzy.

 

Co do punktu 1, niestety nie udało mi się znaleźć czegokolwiek o zbliżonej średnicy i z odpowiednim gwintem. Gwint jest na tyle nietypowy (jego skok), że nie ma niczego gotowego. Poza mosiężnymi, nienagwintowanymi końcówkami węży do podlewania.

 

Co do punktu 2. Zakładając, że takie luzy występują, zastanawiam się, czy ich przyczyną jest niedokładne wykonanie, czy może gwint w korpusie kamery jest odrobine inny niż w oprawie obiektywu. Okazuje się, że w moim egzemplarzu kamerki rzeczywiście między korpusem a obiektywem jest luz. Czyżby więc rzeczywiście tam był potrzebny inny gwint niż M12x0,5 mm? Jeśli tak, to jaki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sobie kupić w sklepie metalowym wzornik gwintów metrycznych i calowych od najmniejszych skoków i sprawdzić pod lupką który pasuje. Jeśli masz oryginalny obiektyw od kamerki to zrób to na jego zew. gwincie, bo tak jest łatwiej niż wewnątrz gniazda. Zakładam że jest taki jak wszędzie, a jeśli trochę luźniejszy, to wkręc złączkę z jakimś klejem na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

2. Słyszałem opinie, że złączki z firmy z linku powyżej nie zawsze są dobrze dopasowane, tzn. mają luzy.

...

Mam tą złączkę i jest raczej ok. Jeśli mowa jest o luzach to raczej chodzi o luzy nie po stronie gwintu ale po drugiej stronie czyli złączka nie do końca pasuje do wuciągu okularowego. Tak mam np. w przypadku barlowa, który ma wejście ciut większe niż 1 1/4 cala. Nie mniej moja złączka do Vesty jest zrobiona na wymiar.

Edytowane przez tomekL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wkrecisz do oporu w 840 to najpewniej uszkodzisz matryce. tuleja z gwintem wkrecana do korpusu kamerki 840 jest dluga i trzeba jakis piersciem dystansowy zalozyc . . Jakbys chcial na stale to jakakolwiek rurke co ciezkawo wejdzie w otwor korpusu . Po kilku wkreceniach fabrycznej tulejki to otwor w korpusie masz rozkalibrowany i obiekyw lata choc nie wypada . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Ale:

1. To tylko kawałek wyczernionej i nagwintowanej rurki - może więc łatwiej zrobić to z jakiejkolwiek pasującej końcówki rurek instalacyjnych, czy czegoś w tym stylu.

2. Słyszałem opinie, że złączki z firmy z linku powyżej nie zawsze są dobrze dopasowane, tzn. mają luzy.

 

Co do punktu 1, niestety nie udało mi się znaleźć czegokolwiek o zbliżonej średnicy i z odpowiednim gwintem. Gwint jest na tyle nietypowy (jego skok), że nie ma niczego gotowego. Poza mosiężnymi, nienagwintowanymi końcówkami węży do podlewania.

 

Co do punktu 2. Zakładając, że takie luzy występują, zastanawiam się, czy ich przyczyną jest niedokładne wykonanie, czy może gwint w korpusie kamery jest odrobine inny niż w oprawie obiektywu. Okazuje się, że w moim egzemplarzu kamerki rzeczywiście między korpusem a obiektywem jest luz. Czyżby więc rzeczywiście tam był potrzebny inny gwint niż M12x0,5 mm? Jeśli tak, to jaki?

Obejrzałem swoją złączkę - to nie jest kawałek nagwintowanej rurki tylko element wytoczony z duralowego wałka z dwoma gwintami - zewnętrznym M12x0,5 i wewnętrznym M28x0,75 (chyba?) na filtr.

Z punktu widzenia tokarza to jednak sporo roboty, no i jeszcze dwa drobnozwojowe gwinty...

Nie mówiąc o poczernieniu...

Ponieważ czasami zamawiam różne złączki u tokarza to myslę, że kosztowałałaby duzo więcej niż w ww. linku. Chyba, że ktoś ma własną tokarkę ...

Przez rece przeszły mi cztery (w ciągu dwóch lat) złączki i nie było zadnych problemów zarówno po stronie pasowania z wyciagiem 1,25", jak i wkrecaniem w gwint obiektywu kamerki.

Problemy moga wyniknąć jak ktoś wkręca i wykręca złączkę z gniazda obiektywu. W ToUcamie jest to plastikowe gniazdo, jak do tego dodamy drobnozwojowy gwint i duzo twardszą (duralową) przejściówkę to widać, że mozna "naciąć" sobie nowy gwint.

Ja wkręciłem złączkę raz, na nią nakręciłem filtr IR-cut i nie ruszam (ponieważ czoło jest zasłoniete filtrem to matryca się nie brudzi i nie ma potrzeby jej czyszczenia).

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem swoją złączkę - to nie jest kawałek nagwintowanej rurki tylko element wytoczony z duralowego wałka z dwoma gwintami - zewnętrznym M12x0,5 i wewnętrznym M28x0,75 (chyba?) na filtr.

Z punktu widzenia tokarza to jednak sporo roboty, no i jeszcze dwa drobnozwojowe gwinty...

Nie mówiąc o poczernieniu...

Ponieważ czasami zamawiam różne złączki u tokarza to myslę, że kosztowałałaby duzo więcej niż w ww. linku. Chyba, że ktoś ma własną tokarkę ...

Przez rece przeszły mi cztery (w ciągu dwóch lat) złączki i nie było zadnych problemów zarówno po stronie pasowania z wyciagiem 1,25", jak i wkrecaniem w gwint obiektywu kamerki.

Problemy moga wyniknąć jak ktoś wkręca i wykręca złączkę z gniazda obiektywu. W ToUcamie jest to plastikowe gniazdo, jak do tego dodamy drobnozwojowy gwint i duzo twardszą (duralową) przejściówkę to widać, że mozna "naciąć" sobie nowy gwint.

Ja wkręciłem złączkę raz, na nią nakręciłem filtr IR-cut i nie ruszam (ponieważ czoło jest zasłoniete filtrem to matryca się nie brudzi i nie ma potrzeby jej czyszczenia).

Pozdrawiam,

Jurek

Dzięki za wszystkie uwagi. Chyba rzeczywiście zabawa nie jest warta świeczki. Pewnie po prostu zamówię gotową.

Problem niedopasowania złączki był kiedyś dyskutowany między innymi przeze mnie z JanuszemP na jego astromaniakowym chacie. I wnioski były w zasadzie podobne. Gwint w 840 jest plastikowy i wyrabia się, jeśli jest często używany. W Vestach gwint był metalowy i nie było takiego problemu. Jakby ktoś chciał poczytać, tu jest zapis tego chatu:

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/ch...at_26012006.htm

O złączce była mowa około 1/4 całego zapisu przed końcem. Dałem linka do całego zapisu, żeby nie być posądzonym o jakieś manipulacje czy co.

Pozdrawiam

Piotr

PS. W zasadzie, jako autor wątku, nie mam nic przeciwko jego zamknięciu. Wszystko, czego chciałem się dowiedzieć chyba zostało powiedziane.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja zrobilem złączke sam, miała byc chwilowym substytutem

krakowskiego produktu, ale jakoś do teraz została.

 

Nie wiedziełem skąd wziąść odpowiedni gwint, okazało się,

że gwint od rosyjskich mikro laserków (od zakrętki) pasuje do niej

(do modelu 675, 680 i Toucama). Dokleilem do tego kawalek rurki (takze plastykowy)

i działa, miało być chwilowe stąd takie prowizorki... ale jak na razie sie sprawuje dobrze :)

 

Zaraz wlasnie chce przetestować na Saturnie wiec się okaże co "warte" wraz z XT6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.