Skocz do zawartości

Registax i gwiazdy


Red45

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystajac z bezchmurnego [przez jakis czas przynajmniej] nieba, porobilem wczoraj troszke fotek. Orion, Syriusz, Mars+Plejady. Niestety na razie wciaz nie mam teleskopu, wiec ograniczylem sie do aparatu [12x zoom] i zwyklego statywu. Efekty rozne. Przy takiej ogniskowej niestety nie da sie ustawic czasu wiekszego niz 3-4 sekundy. O ile jeszcze niektore zdjecia wyszly nienajgorzej, o tyle na filmach avi nie widac juz prawie niczego [15 klatek/s sobie ustawilem]. Po raz pierwszy podszedlem do registaxa. Po wczytaniu i automatycznym przemieleniu 15 sekundowych filmow [kolo 400 klatek] efekt byl o wiele gorszy od wyjsciowego ;-) HELP! Znalazlem tutoriale w sieci, ale one chyba bardziej nastawione sa na zdjecia tarcz planet. Czy sa jakies poradniki dotyczace zdjec gwiazd czy np. mglawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież przy czasach naświetlania rzedu 1/15sek nie da się zarejestrowac niczego!!

Robienie avików jest to gwiazd i mgławic całkowicie pozbawione sensu, nie wiem skąd pomysł żeby w ogóle to stosować :huh: Wykorzystuje sie to jedynie do planet.

 

Byc może na fotkach o czasach jak napisałeś 3-4 sek mogły sie zarejestrowac najjasniejsze gwiazdy, ale o mgławicach itp zapomnij, za krótka ekspozycja. A zwiększajac zoom automatycznie obraz robi się ciemniejszy i złapiesz jeszcze mniej obiektów.

 

Nie napisałeś jeszcze tylko czym robiłes te fotki i w jakich warunkach, przy jakich czułościach etc.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robienie avików jest to gwiazd i mgławic całkowicie pozbawione sensu, nie wiem skąd pomysł żeby w ogóle to stosować :huh: Wykorzystuje sie to jedynie do planet.

 

Pomysł pewnie stąd że to działa do gwiazd bez problemu, do mgławic czasem troche szczegółów możne zarejestrować. Problem w tym aby stosować odpowiedni obiektyw. Red spróbuj zrobić najpierw bez żadnego zooma, jak najwięcej klatek obszaru gdzie jest przynajmniej jedna bardzo jasna gwiazda i stackować na tą gwiazdę. Końcowy efekt pokaże jakie sa możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi!

Juz wyjasniam. Fotki robione na czasie 4s z max ogniskowa dawaly calkiem niezly obraz - widac bylo gwiazdy do +/- 6.8 Mag. Aviki - dobrze widoczny Mars i chyba z 6 sztuk z Plejad. I to przy ISO100 [bo z takim zaczalem eksperymenty, a pozniej juz sie zachmurzylo]. F3.5, sprzet to Canon S2 IS. Skad pomysl? A jakos tak z nudow i radosci, ze to pierwsze zdjecia pewnie od miesiaca [pogoda] ;-) Mialem nadzieje, ze cos z tego wyjdzie, ale pewnie faktycznie czas przy avikach jest o wiele za krotki na stackowanie... O ile pogoda dopisze postaram sie porobic troszke zdjec seryjnych na czasach rzedu 2-4 sekundy i zobaczymy co z tego wyniknie. Niestety bez prowadzenia tylko tyle moge. Nawiasem mowiac - przy ogniskowej 420mm jadaca w bloku winda robi z punktow [gwiazdy] spiralki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te 4 sekundy to max czas w tym aparacie? Pamietaj zeby robi na max czasie i jak najwyzszym ISO czyli ile fabryka dała wtedy może coś wyjść. Muisz robic duzo fotek tego samego obszaru żeby potem je zestackować - niestety jestes ograniczony brakiem montażu paralaktycznego i przy większej ilości klatek zeżre Cie rotacja pola. Sam kiedyś tak fociłem a zakup prostego montażu to był strzał w dzisiątke :)

 

P.s. Z tego co pisujesz warunki masz kiepskie - trzeba Ci sie wybrać poza światła i windy :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile jeszcze niektore zdjecia wyszly nienajgorzej, o tyle na filmach avi nie widac juz prawie niczego [15 klatek/s sobie ustawilem]. Po raz pierwszy podszedlem do registaxa. Po wczytaniu i automatycznym przemieleniu 15 sekundowych filmow [kolo 400 klatek] efekt byl o wiele gorszy od wyjsciowego ;-)

Moim zdaniem aviki z kamerki internetowej, a aparatu cyfrowego to nie to samo, obraz z matrycy aparatu cyfrowego o rozdzielczości np.: 2048x1536 jest skalowany do 320x240 w sposób najprostszy to znaczy wybierany jest co 6 piksel, a reszta gubiona.

 

Poza tym używając 100 ISO na dnie obrazu masz czerń zamiast szumu i nic już ci się nie zestackuje.

 

Na marginesie: tym się różnią kamery astro od aparatów cyfrowych że gdyby przyszło nam wykonać 100 jednominutowych ekspozycji to nie musimy ręcznie wywoływać każdej z osobna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Max czas u mnie to 15s, natomiast aviki moga byc albo 320x240 albo 640x480. Nie wiem tylko czy da sie zmienic czulosc przy avikach, sprobuje przy najblizszej okazji. O ile oczywiscie pogoda pozwoli...

 

 

To daj sobie spokoj z tymi avikami!!Czemus sie tak na nie uparł??? <_<

Robiac fotkę 15sekundową przy najwyższej czułości osiągniesz 100x lepsze efekty, a robią kilkanasckie takich fotek i stackując 1000x lepsze.

 

Spójrz na moja fotką Oriona: (robiona gorszym aparatem od Twojego bo Canon A60, kilkadziesiat klatek zestackowanych)

 

http://img145.imageshack.us/img145/1803/ggqjj2yz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, zaraz uparl ;-) Fotka Oriona faktycznie swietna! Tylko ze przy 15s to juz pewnie gwiazdy beda w postaci kreseczek. Ale sprobuje. Dzieki wszystkim za rady raz jeszcze!

Gdzies mi sie obilo o uszy - czy nie istnieje oprogramowanie pozwalajace zniwelowac [przynajmniej w jakims stipniu] efekt przesuniecia sfery niebieskiej? Czyli pozwalajaca np. z powrotem zrobic z kresek punkty przy dlugim naswietlaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam, zaraz uparl ;-) Fotka Oriona faktycznie swietna! Tylko ze przy 15s to juz pewnie gwiazdy beda w postaci kreseczek. Ale sprobuje. Dzieki wszystkim za rady raz jeszcze!

Gdzies mi sie obilo o uszy - czy nie istnieje oprogramowanie pozwalajace zniwelowac [przynajmniej w jakims stipniu] efekt przesuniecia sfery niebieskiej? Czyli pozwalajaca np. z powrotem zrobic z kresek punkty przy dlugim naswietlaniu?

 

Przy 15sek i minimalnym zoomie (1x) na pewno nie bedzie kresek - najlepiej robic na zoomie 1x bo wtedy jest największe światło. Jedynym problemem moze byc rotacja pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu gdzieś wyliczał, że nawet przy 30 s i ogniskowej 50 mm nie powinno być kreseczek. Co do "niwelacji kreseczek" programowo, to nie rób sobie nadziei. Podobno jest do tego filtr dekonwolucji w Irisie, ale ja jeszcze nie widziałem efektu jego stosowania. Tzn. nikt nie chwalił się tym pokazując fotki przed i po.

Tu masz informację o stosowaniu tego filtra:

http://astrosurf.com/buil/iris/tutorial12/doc30_us.htm

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu gdzieś wyliczał, że nawet przy 30 s i ogniskowej 50 mm nie powinno być kreseczek.

Ja mam fotkę 30s przy odpowiedniku 40mm dla aparatu małoobrazkowego.

http://www.piotrkow.net.pl/~astroccd/Ftp/G...0Oriona%203.JPG

Niestety stackowanie takich zdjęć wiąże się nie tylko z ich przesuwaniem, ale i obracaniem, dlatego polecam Iris który potrafii automatycznie dopasowywać klatki poprzez obroty i przesunięcia.

Co do "niwelacji kreseczek" programowo, to nie rób sobie nadziei. Podobno jest do tego filtr dekonwolucji w Irisie, ale ja jeszcze nie widziałem efektu jego stosowania. Tzn. nikt nie chwalił się tym pokazując fotki przed i po.

Astroart ma funkcję "Filters/Maximum Entropy" właśnie udało mi się zmienić 2 kreski w punkty. Jest tam jeszcze efekt "Richardson Lucy", który był stosowany w Hubble gdy ten miał wadę. Efekt "Convolution" też można sprawdzić.

 

Jest jeden problem, mianowicie obiektywy mają małe wady dzięki którym jasne gwiazdy mają większą średnicę od słabych gwiazd. Po użyciu tego filtra będziesz miał wszystkie gwiazdy jako jeden piksel i nie odróżnisz jasnych od ciemnych.

 

Poza tym niema sensu wydłużać czasu ekspozycji jeśli gwiazda zaczęła kreślić łuk, ponieważ niema wzrostu zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile jeszcze niektore zdjecia wyszly nienajgorzej, o tyle na filmach avi nie widac juz prawie niczego [15 klatek/s sobie ustawilem]. Po raz pierwszy podszedlem do registaxa. Po wczytaniu i automatycznym przemieleniu 15 sekundowych filmow [kolo 400 klatek] efekt byl o wiele gorszy od wyjsciowego ;-) HELP! Znalazlem tutoriale w sieci, ale one chyba bardziej nastawione sa na zdjecia tarcz planet. Czy sa jakies poradniki dotyczace zdjec gwiazd czy np. mglawic?

Każdego do nachodzi, ja kręciłem Trapez Oriona przedwczoraj, ToUcam nie przerobiony, stack 50 klatek, byłem ciekaw co wyjdzie przez 8". Był tam chyba barlow 2x, ale nie pamiętam dokładnie. Jak to mówią - przez ciekawość do wiedzy.

 

Pozdrowienia

trapez2006021901stackun.jpg

Edytowane przez OBERON RD
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piekne fotki panowie tu wieszacie :-) Postaram sie wieczorem powiesic troche swoich niedzielnych. Daaaaleko im do waszych. Szkoda, ze pogoda znowu nas nie rozpieszcza, bo juz nie moge sie doczekac dalszych prob ze stackowaniem dlugonaswietlanych klatek.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze pogoda znowu nas nie rozpieszcza, bo juz nie moge sie doczekac dalszych prob ze stackowaniem dlugonaswietlanych klatek.

 

Ja też :D Zauważ ze koledzy robili nie samym aparatem/kamerka tylko przez 8" a to jednak "trochę" daje, dlatego krecenie filmów samym aparatem jest bezcelowe jak już wczesniej napisałem.

 

Powodzenia w dalszych próbach w astrofoto kompaktem :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze dzisiaj sie uda? W tej chwili [15:15] nad Lodzia przepiekne, czyste niebo. Oby takie zostalo az do rana :-) Temat na dzis - ponownie Mars z M45 oraz Saturn z M44 :-)

 

U mnie podobnie chociaz jakies chmurki sa - ale próbujemy!

Temat na dzisiaj: testy na 3 znanych obiektach :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez moje 8 cali i również nieprzerobiony Toucam wyglada tak:

 

m42.jpg

 

To jest ten zwykle prześwietlany na zdjęciach środek mgławicy.

Ale chyba z reduktorem ogniskowej, bo patrząc na Twoja fotkę, myślę, że miałeś F=2, a ja F=20. Coś u mnie tej mgławicy nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie potęga światłosiły. Nawet na podglądzie na żywo w webcamie było widać zarysy mgławicy, a niebo w tym miejscu gołym okiem zaledwie jakieś 4 mag zasięgu. Nigdy mi nie przyszło do głowy żeby zastosować reduktor do mojego newtona, w sumie czemu nie, tylko ogniskowa już wyjdzie krótka no i strata pola, jak kiedyś przerobię webcama to o tym pomyślę, bo do kliszy to mi się nie przyda.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.