Skocz do zawartości

sztuka obserwacji


robsoniqe

Rekomendowane odpowiedzi

witam

nie ma co ukrywac ze 99% wypowiedzi z was jest dla mnie nie zrozumiala ( jesli chodzi o nomiacje urzadzen okreslenia gwiazd zjawisk itp itd) wiec postanowilem WAS porposic o to abyscie napisali jak zabrac sie do pozadnej obserwacji.

zakaldajac ze mamy czyste niebo.

np jesli zdecydujemy sie na obserwacje z pokoju.. to czy temp 21 stopni w domu a na zewnatrz kolo 0 zle wplywa na prace teleskopu? jakie powiekszenia sotosowac do poszczeglnych rodzajow obiektow obserwowanych... oraz praktyczne porady i triki w tej jakze pieknej sztuce jaka jest "obserwacja" :)

nie ma glupich odpowiedzi wsyztskie poruszone kwestie beda dla mnie bardzo przydatne.

pewnie nie ktorzy zadadza sobie pytanie " on nic nie wie to po co mu to? "

otoz milosc do astronomi w moim przypadku nadeszla w miejscu dosc malo oczekiwanym. podczas podrozy na najwyzszy szczyt europy mont blank , na paltformie widokowej zobaczylem o zmierzchu ksiezyc ktory wydawal sie wielki jak moja reka... cos nie rozpisujac sie dokladnie chcialbym wiedziec dokladnie co i jak ugryzc...

jesli ktos chce sie wzorowac tym czy moge zobaczyc na dzien dzisiejszy przez moj teleskop oto jego parametry ( nic specjalnego) :( niestety

700/60...

3 okulary : 20mm,12,5mm,4mm barlow 3x oraz jeden jakis zielony beznadziejny filtr nie wiem do czego sluzacy... wiem ze poruszalem juz inne tematy na temat teleskopu lub filtru... ale nadal jest to dla mnie ciemna magia...

korzytsam z programow wspomagajacych okreslenie polozenie planet konstelacji...

tak jestem przygotowany na poczatek :)

z gory dzieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek najlepiej zaplanować w domowym ciepełku co chciałbyś zobaczyć, możesz zrobić sobie jakąś rozpiskę, wydrukować mapki. Pamiętaj żeby wziąć z sobą jakiś atlas nieba i czerwoną latarkę, żeby nie psuć adaptacji wzroku do ciemności. Gdy jest zimno trzeba ciepło się ubrać. Niby oczywiste, ale sam często o tym zapominam i potem dygocę przy okularze tak, że mi się obraz rozmazuje. Na miejscu dobrze jest odczekać co najmniej 15 minut (a najlepiej pół godziny), żeby teleskop się wystudził i można zaczynać. Jeśli chodzi o stosowanie różnych okularów to sam szybko nabędziesz doświadczenia. Generalnie do obiektów rozciągłych, jak mgławice czy gromady lepiej stosować mniejsze powiększenia, a do gwiazd podwójnych i planet większe, najlepiej maksymalne, co w Twoim przypadku daje jakieś 100-150x zależnie od jakości optyki.

To tak krótko tytułem wstępu. Polecam książkę Davida Levy'ego "Niebo. Poradnik użytkownika". To chyba najlepsza na naszym rynku pozycja dla początkujących obserwatorów, dla tych średnio zaawansowanych zresztą też.

 

pozdrawiam

 

PS Też planuję w tym roku Mont Blanc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek najlepiej zaplanować w domowym ciepełku co chciałbyś zobaczyć, możesz zrobić sobie jakąś rozpiskę, wydrukować mapki. Pamiętaj żeby wziąć z sobą jakiś atlas nieba i czerwoną latarkę, żeby nie psuć adaptacji wzroku do ciemności. Gdy jest zimno trzeba ciepło się ubrać. Niby oczywiste, ale sam często o tym zapominam i potem dygocę przy okularze tak, że mi się obraz rozmazuje. Na miejscu dobrze jest odczekać co najmniej 15 minut (a najlepiej pół godziny), żeby teleskop się wystudził i można zaczynać. Jeśli chodzi o stosowanie różnych okularów to sam szybko nabędziesz doświadczenia. Generalnie do obiektów rozciągłych, jak mgławice czy gromady lepiej stosować mniejsze powiększenia, a do gwiazd podwójnych i planet większe, najlepiej maksymalne, co w Twoim przypadku daje jakieś 100-150x zależnie od jakości optyki.

To tak krótko tytułem wstępu. Polecam książkę Davida Levy'ego "Niebo. Poradnik użytkownika". To chyba najlepsza na naszym rynku pozycja dla początkujących obserwatorów, dla tych średnio zaawansowanych zresztą też.

 

pozdrawiam

 

PS Też planuję w tym roku Mont Blanc :)

naprawde milo tamjest :) w kazdym razie latarke mam ale nie czerwona a mapki mam i to takie na kazdy miesiac w roku osobna podzielone na niebosklon polnocny i poludniowy oraz kierunki swiata... taki tam przewodnik astronomiczny...juz wiem ze z marsa zadnego pozytku na tym teleskopie nie bede mial to co wchodzi w gre? saturn jowisz? jakies gromady?? slyszalem ze piekne sa plejady ale jakos nigdy nie moglem trafic czy sa jakies "wymagania" jelsi chodzi o te obiekty..w kazdym razie i tak narazie musze czekac na czyste niebo... pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektów mozesz spróbowac na pewno Plejady przy minimalnym powiekszeniu, M42 w Orionie oraz M31 w Andromedzie. Polecam tez wszelkiego rodzaju gromadki otwarte np m35 w Bliźnietach oraz Ha&chi w Perseuszu.

Fajnymi obiektami sa tez gwiazdy podwójne i inne układy.

Ja ten teleskop uzytkowałem przez ponad dwa lata i sie do astromomii nie znecheciłem a nawet co nieco poobserwowałem (głównie Księżyc) i przede wszystkim poznałem niebo :Salut:

 

P.s. Pamietaj żeby nie obserwować z pokoju tylko wyjść na dwór albo chociaż na balkon inaczej to sie mija z celem.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obiektów mozesz spróbowac na pewno Plejady przy minimalnym powiekszeniu, M42 w Orionie oraz M31 w Andromedzie. Polecam tez wszelkiego rodzaju gromadki otwarte np m35 w Bliźnietach oraz Ha&chi w Perseuszu.

Fajnymi obiektami sa tez gwiazdy podwójne i inne układy.

Ja ten teleskop uzytkowałem przez ponad dwa lata i sie do astromomii nie znecheciłem a nawet co nieco poobserwowałem (głównie Księżyc) i przede wszystkim poznałem niebo :Salut:

 

P.s. Pamietaj żeby nie obserwować z pokoju tylko wyjść na dwór albo chociaż na balkon inaczej to sie mija z celem.

mija z celem? a jesli obiekt ktory mnie interesuje mam akurat widoczny przez okno? pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdy wyjdziesz na zewnatrz tym lepiej bedziesz go widział a w dodatku łatwiej bedzie Ci zlokalizować poszczególne obiekty widzac wiekszą część nieba. poza tym różnice temperatur zwłaszcza teraz w zimie moga bardzo utrudnić obserwacje gwiazd a planet całkowicie uniemożliwic. Dlatego tak wazne jest chłodzenie teleskopu przed obserwacjami czego w zaciszu domowym nie da się niestety zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdy wyjdziesz na zewnatrz tym lepiej bedziesz go widział a w dodatku łatwiej bedzie Ci zlokalizować poszczególne obiekty widzac wiekszą część nieba. poza tym różnice temperatur zwłaszcza teraz w zimie moga bardzo utrudnić obserwacje gwiazd a planet całkowicie uniemożliwic. Dlatego tak wazne jest chłodzenie teleskopu przed obserwacjami czego w zaciszu domowym nie da się niestety zrobic.

czyli mam rozumiec ze jezeli na dworze jest kolo 0 teraz to teleskop musi sie schlodzic tez to bardzo niskiej temp... jak niskiej zeby mu nie zaszkodzic? acha nasuwa mi sie jeszcze jedno pytanko odnosnie ksiezyca... kiedy jest najleprze droga swiatla przez atmosfere tak aby byl jak najbardziej widoczny obraz... wydaje mi sie ze najlepiej jak jest ksiezyc nade mna a nie gdzies tuz nad horyzontem... co o tym sadzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mam rozumiec ze jezeli na dworze jest kolo 0 teraz to teleskop musi sie schlodzic tez to bardzo niskiej temp... jak niskiej zeby mu nie zaszkodzic? acha nasuwa mi sie jeszcze jedno pytanko odnosnie ksiezyca... kiedy jest najleprze droga swiatla przez atmosfere tak aby byl jak najbardziej widoczny obraz... wydaje mi sie ze najlepiej jak jest ksiezyc nade mna a nie gdzies tuz nad horyzontem... co o tym sadzisz?

 

Oczywiście im wyzej tym lepiej - wtedy obraz musi sie przebijac przez mniej warstw powietrza. Dotyczy to wszystkich ciał które obserwujemy, w zenicie sa najlepiej widoczne - niestety nie wszystkie wznoszą sie dostatecznie wysoko w naszych szerokościach geograficznych. <_<

 

Co do chłodzenia to chodzi jedynie o to aby wyrównac temparature w środku tubusa telekopu i na zewnatrz aby nie powstawały turbulencje i żeby obraz nie drgał/pływał. Twoja tuba jest mała wiec wystarczy wystawić go na jakies 0,5-1h na dwór żeby sie wychłodził i mozna obserwować. (oczywiście na zewnatrz)

O teleksop sie nie martw - 0st to cieplutko, ludzie wystawiali swój sprzęt jak było -30st i wszystko było ok, ja sam tez wtedy obserwowałem.

 

P.s. czy Twój teleskop jest skolimowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście im wyzej tym lepiej - wtedy obraz musi sie przebijac przez mniej warstw powietrza. Dotyczy to wszystkich ciał które obserwujemy, w zenicie sa najlepiej widoczne - niestety nie wszystkie wznoszą sie dostatecznie wysoko w naszych szerokościach geograficznych. <_<

 

Co do chłodzenia to chodzi jedynie o to aby wyrównac temparature w środku tubusa telekopu i na zewnatrz aby nie powstawały turbulencje i żeby obraz nie drgał/pływał. Twoja tuba jest mała wiec wystarczy wystawić go na jakies 0,5-1h na dwór żeby sie wychłodził i mozna obserwować. (oczywiście na zewnatrz)

O teleksop sie nie martw - 0st to cieplutko, ludzie wystawiali swój sprzęt jak było -30st i wszystko było ok, ja sam tez wtedy obserwowałem.

 

P.s. czy Twój teleskop jest skolimowany?

sko co? :P nie wiem o co chodzi wiec prosilbym jak dla debila ;P acha mowiles ze miales taki teleskop jak ja 2 lata... napisz prosze bo jestem bardzo ciekaw co glownie obserwowales... bo chce mierzyc sily na zamiary czy jakos tak... i na co ewentualnie zmieniles... bo bede sie rozgladal pwnei za jakis czas nad czyms leprzym... tylko nie zbyt drogim... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu są wrażenia z obserwacji lunetą 60/700 bo masz chyba lunetę i kilka zdjeć z niego

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...314entry91314

nie zrażaj się że takie niepochlebne, tam było o doradzaniu przy kupnie. Jak juz masz to staraj się go wykorzystać. Obiekty z katalogu M. - niektóre zobaczysz jako blade mgiełki, innych pewnie wcale. Teraz celuj w M42. Z planet atakuj Saturna, pierścionek zobaczysz, niedługo pora na Jowisza. No i Księżyc i Słońce (przez folię baadera). Ładnie rozdziela gwiazdy podwójne. Teraz ciekawa para to Castor.

Co do obserwacji to najpierw spróbuj z domu nawet przez szybę, poem popatz sobie z balkonu, tak mała luneta nie potrzebuje specjalnego chlodzenia - 10 minut iwystarczy

Podstawowy okular do ogladania to 20mm. Tym 4mm to nic nie zobaczysz, możesz nim potrenować na księżycu - zobaczysz dlaczego.

Edytowane przez adamsz12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu są wrażenia z obserwacji lunetą 60/700 bo masz chyba lunetę i kilka zdjeć z niego

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...314entry91314

nie zrażaj się że takie niepochlebne, tam było o doradzaniu przy kupnie. Jak juz masz to staraj się go wykorzystać. Obiekty z katalogu M. - niektóre zobaczysz jako blade mgiełki, innych pewnie wcale. Teraz celuj w M42. Z planet atakuj Saturna, pierścionek zobaczysz, niedługo pora na Jowisza. No i Księżyc i Słońce (przez folię baadera). Ładnie rozdziela gwiazdy podwójne. Teraz ciekawa para to Castor.

Co do obserwacji to najpierw spróbuj z domu nawet przez szybę, poem popatz sobie z balkonu, tak mała luneta nie potrzebuje specjalnego chlodzenia - 10 minut iwystarczy

Podstawowy okular do ogladania to 20mm. Tym 4mm to nic nie zobaczysz, możesz nim potrenować na księżycu - zobaczysz dlaczego.

oks dziekuje wszytskim za odpowiedzi... niesttey teleskop byl prezentem wiec nie byl wybrany trafnie ale pewnei nic innego za taka gotowke by nie bylo.. a lunete to ja mam taka 20x50 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku luneta oznacza teleskop soczewkowy, czyli refraktor. Tak sądzimy na podstawie oznaczenia Twojego cacka: 60/700. 60 to prawdopodobnie średnica obiektywu, a 700 to ogniskowa, obie wartości w milimetrach. W przypadku lunetek do obserwacji ziemskiej stosuje sie analogiczny system oznaczeń jak w lornetkach, czyli znów 20x50 to powiekszenie 20x, średnica obiektywu 50mm. Gdyby twój teleskop miał oznacznie 76/700, to prawdopodobnie chodzioby o teleskop zwierciadlany Newtona o średnicy obiektywu [lustra głównego!] 76mm i ogniskowej 700mm.

Tak jak pisali inni, obserwuj na zewnątrz. Jeśli już musisz przez okno, to przy zamkniętym, bo inaczej zobaczysz pijany balet, a nie Saturna. Obserwując z balkonu pamiętaj o zamknięciu drzwi za sobą, inaczej to samo co przy otwartym oknie -masakra. Na Plejady moze bc teraz już trochę za póxno, mozęb. wczesnym wieczorem. Zaczekaj do jesieni. teraz za to w pobliżu Saturna [a raczej odwrotnie] masz piekna gromade otwarta M44 -spróbuj ja zobaczyć przy najmniejszym możliwym powiększeniu, taki nieduzy rój gwiazd. M42 masz póki co w Orionie kazdej pogodnej nocy. Niedługo o sensownej porze bedzie widać Jowisz i jego ksieżyce -możesz obserwowac zmiany ich połozenia, wiekszym sprzętem byłyby duże szanse na zobaczenie tranzytu ich cieni na tarczy planety od czasu do czasu [ale nie tym, co masz]. Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.