Skocz do zawartości

Orion xt6 - jak przystosowac do astrofoto


vest

Rekomendowane odpowiedzi

Ograniczenia:

- budżet (poniżej 1tyś.)

- tuba (150x1200 6kilo bez okularów orion xt6)

 

Pytanie do bardziej doświadczonych - jest sens i czy wogóle są możliwości w tych ramach finansowych skompletowanie montażu ze statywem, który to uciągnie, czy pozostaje tylko platforma paralaktyczna od LJ (ew. własnej budowy). Dobson jest swietny, ale szykuje sie do astrofoto juz dluzszy czas, a i marzy mi sie planetka ktora nie ucieka z pola widzenia... Zastanawiam sie tez, jak tuba zniesie obejmy, ale skoro w dobsie tuba doskonale sobie radzi na 2 punktach podparcia, w końcu nie jest tak strasznie ciężka, to tez powinna to wytrzymac ? Bede wdzieczny za wszelkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba podobnie . EQ5 w DO ok 1000 ponoc stoi .

Platforme sam mozesz zrobic , kupna to z 1000 kosztuje .

 

Edycja

Dluga rura to duze powiekszenie jakbys w ognisku zdjecia robil . Takze drgania dlugiej rury sa wieksze niz malutkiej , tak samo z bledami prowadzenia . Wszystkie bledy bardziej widoczne .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrofoto długoczasowe? z newtona f/8? 1200mm? za 1000zł? nie polecam inwestować wogóle.

 

do vizuala to oczwiście EQ5 jakoś sobie poradzi.

 

 

a w czym konkretnie problem jest ?....w teleskopie czy zeby sie zamknac w takiej kwocie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w czym konkretnie problem jest ?....w teleskopie czy zeby sie zamknac w takiej kwocie ?

we wszystkim: za długa ogniskowa, za małe światło, za małe pieniądze na montaż który dał by rade.

 

ps. da zabawy w foto i to na teleskopie a nie przez teleskop w przypadku długoczasowego astrofoto i planet przez teleskoop to proponuje znaleźć gdzieś uzywane eq5,cg-5 i powiesić tube z pigybackiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w czym konkretnie problem jest ?....w teleskopie czy zeby sie zamknac w takiej kwocie ?

 

W okielznaniu 1,2 metra ogniskowej i w prowadzeniu jej w punkt, co nie jest proste za 1000zl.

Pytalem o nosnik, bo jeszcze jego koszt musisz doliczyc, no chyba ze go juz masz.

 

 

pozdrawiam

 

edit: no i McArti mnie ubiegl w odp :)

Edytowane przez monter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

we wszystkim: za długa ogniskowa, za małe światło, za małe pieniądze na montaż który dał by rade.

 

ps. da zabawy w foto i to na teleskopie a nie przez teleskop w przypadku długoczasowego astrofoto i planet przez teleskoop to proponuje znaleźć gdzieś uzywane eq5,cg-5 i powiesić tube z pigybackiem.

 

 

ogniskowa to jest rzeczywiscie az tak duzy problem ?

 

 

pytam sie bo sam w przyszlosci chcialbym poprobowac cos porobic na takiej tubie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogniskowa to jest rzeczywiscie az tak duzy problem ?

pytam sie bo sam w przyszlosci chcialbym poprobowac cos porobic na takiej tubie

 

Ogniskowa przede wszystkim ale tez rozmiary takiej tuby przez które bedzie sie ona trzesła jak osika na słabym montażu :Salut: Bedzie miała strasznie duże drgania dlatego minimum to wydaje mi się że GPD.

Najlepiej kupić byłoby tube soligora MT-800, krótka, światłosilna, lżejsza - cos jak zestaw który posiada Heniek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dotychczasowe wnioski sa takie - EQ nie wchodzi w rachube, a) drogie B) w tej cenie bedzie bardzo kiepskie, a jeszcze naped trzeba zorganizowac. Platforma tansza, mozna zbudowac samemu, prostsza w obsludze i na pewno nie bedzie problemow ze stablinoscia dlugiej rury. Jednym slowem - nie ma sensu robic nic innego w tym przedziale cenowym. Mało tego - za 1700 mozna kupic montaz z krotka tuba http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...lang=pl&cur=PLN albo i taniej, wiec kupno montazu EQ do tego jest chyba zupelnie bez sensu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby odpowiedzi mogly byc proste jak pytania to nie bylo by sprawy .

Wizualnie planety tym telepem z racji krotkiej ogniskowej moga byc gorsze niz z 1200 ogniskowa .

Zasadniczo w Polsce stosuje sie do astro-foto mniejsze obiektywy i przecyzyjniejsze montaze.

Do DS znowu wieksze lustra .

W sumie ten telep z linka to kompromis w kompromisie .

Jak dobrze powalczysz i wykazesz sie umiejetnosciami w majsterkowaniu , cierpliwoscia to i na gorszym montazu moze uda sie zrobic dobre zdjecia dluzsza tuba .

Wydaje mi sie, ze Hans w nowym nabytku lapie zloty srodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniskowa przede wszystkim ale tez rozmiary takiej tuby przez które bedzie sie ona trzesła jak osika na słabym montażu :Salut: Bedzie miała strasznie duże drgania dlatego minimum to wydaje mi się że GPD.

Najlepiej kupić byłoby tube soligora MT-800, krótka, światłosilna, lżejsza - cos jak zestaw który posiada Heniek :D

Najpierw trzeba trafić na dobry egzemplarz <_<
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do foto długoczasowego potrzebny jest montaż a nie teleskop ludzie pojmijcie to B) wmuszanie sobie, że to własnie posiadana tuba ma robić zdjęcia to nieporozumienie totalne. Na zdjęciu jest obiekt a nie teleskop. jak sie foci jakiś obiekt to chodzi o to żeby użyć sprzetu, który umożliwi zrobienie zdjęcia.

 

ps.

- Mam VW Pasata. Chciałbym zaorać sobie pole! Jakie kupic do Pasata opony?

- Kup traktor!

- Nie stać mnie na traktor, mam Pasata...Czy zimówki będą dobre?

- Kup traktor!!!

- Czy naprawde musze kupić traktor? może jakieś inne opony?

- Mozesz kupić sobie konia bedzie tańszy.

- Eeee ja nie chce konia, mam Pasata.

 

LUDZIE DLA SWOJEGO DOBRA NIE RÓBCIE TAK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kij ma 2 konce .

1 koniec to dobry montaz i mala tuba

2 koniec to lichy montaz i duuuza tuba . Pewnie mozna policzyc jakiej wielkosci musalo by byc lustro aby na prostej platformie z nizadokladnym sterowaniem zrobic dobre zdjecie .

W sumie nalezy "zebrac " ta sama ilosc swiatla z fotografowanego rejonu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.